14. októbra 2021

Až 20 percent malých firiem zlyhá v prvom roku, 30 percent v druhom a 50 percent do piatich rokov podnikania. Napokon 70 percent neuspeje v desiatom roku podnikania. Vyplýva to z údajov amerického štatistického úradu. Na Slovensku to zrejme nebude o nič lepšie. Aký je ale rozdiel medzi firmami, ktoré rastú, a tými, ktoré pohoria?

Niektorí odborníci tvrdia, že to nespôsobuje nejaká vonkajšia príčina, napríklad že potrebujete lepší web alebo vyladiť predajné kanály. Odpoveď je pravdepodobne vo vás.

„Ak máte pocit, že vám nechýba vzdelanie, skúsenosti alebo výsledky so zákazníkmi, ale nedokážete svoju firmu posunúť na ďalšiu úroveň, problém je pravdepodobne vo vašom myslení,“ hovorí Rozanna Wyatt, licencovaná terapeutka a trénerka, ktorá má šestnásťročné skúsenosti s podnikateľmi, športovcami a topmanažérmi firiem.

„Úspech je výsledkom zmien po línii zvnútra-navonok. Naše myslenie a emócie vytvárajú to, ako sa správame a naše činy navonok. A tie nás buď vedú k úspechu – alebo opačným smerom,“ vysvetľuje.

Podnikanie sa dá naštartovať, ak odhalíte odpovede na tieto tri otázky, ktoré podľa Wyattovej brzdia veľa podnikateľov a podnikateliek.

Reklama

1. Čím asi sabotujem vlastný úspech?

Zdvihnite ruku, ak toto patrí k vašim slabostiam: prokrastinácia, perfekcionizmus, snaha potešiť ľudí, neschopnosť požiadať o pomoc, podnikanie v malom alebo nedostatočná oddanosť vlastnej vízii.

„U klientov bežne vidím všetky tieto vzorce kontraproduktívneho správania,“ hovorí Wyattová. Dodáva, že ak sa chcete prekonať, musíte si ich najprv priznať. „Keď identifikujete svojich sabotérov, musíte zistiť, ako sa s nimi vyrovnáte, a nakoniec ich odstrániť.“

Spomína si na jednu klientku, ktorá mala usporiadať online konferenciu, ale sabotovala to tým, že odkladala marketing a propagáciu. „Aby sme jej to pomohli zvládnuť, hovorili sme o všetkých predchádzajúcich eventoch, ktoré považovala za úspešné, o tom, aké schopnosti vtedy použila a ako ich využiť teraz,“ vysvetľuje Wyattová.

Pripomínať si momenty, keď ste dosiahli cieľ, ktorý sa zdal byť nedosiahnuteľný, môže niektorých podnietiť k činu. Iní sa musia inšpirovať  napríklad tým, že odpovedia na otázku „prečo“. „Obe cvičenia môžu zdvihnúť úroveň vašich endorfínov, dobrého pocitu a okamžite vám dodajú sebadôveru a motiváciu,“ hovorí Wyattová.

2. Čo sú vaše tri hlavné silné stránky?

Ak využívate svoje najsilnejšie stránky, je to dobré nielen pre vašu spoločnosť, ale aj pre vašu osobnosť. „Výskum ukazuje, že to zlepšuje pracovné výsledky a produktivitu. Okrem toho sa zvyšuje sebavedomie a emočná pohoda,“ hovorí koučka.

Ak chcete identifikovať svoje silné stránky, začnite premýšľaním o tom, čo vás prirodzene baví v práci alebo o oblastiach, kde ste dosiahli veľké úspechy. Získajte aj spätnú väzbu od dôveryhodných priateľov a spolupracovníkov o tom, ako vnímajú vaše silné stránky oni.

Prípadne si urobte hodnotiaci test ako TAIS, DiSC alebo CliftonStrengths.

„Keď identifikujete svojich sabotérov, musíte zistiť, ako sa s nimi vyrovnáte, a nakoniec ich odstrániť.“ hovorí koučka Rozanna Wyatt. Foto: Tommy Collier, Forbes USA

Čokoľvek, čo nepatrí k vašich silným stránkam, by ste mali delegovať alebo outsourcovať. Prípadne zvážte výmenu zručností či partnerstvo. Môžete tiež využiť Paretov princíp ako návod na pridelenie času na jednotlivé úlohy.

„Len 20 percent vášho úsilia prináša 80 percent vašich výsledkov. Prideľte svojim silným stránkam 80 percent času a bude pravdepodobnejšie, že dosiahnete výsledky,“ hovorí. „Rastiete rýchlejšie – a vaša spoločnosť tiež – keď sa zameriavate na svoje tromfy, nie na slabiny,“ hovorí Wyatt.

3. Aké obavy vás môžu brzdiť v úspechu?

„Strach je ako taký spodný prúd v rámci psychiky, ktorý postihuje mnoho podnikateľov. Aj tých, čo dosahujú výrazné výsledky,“ hovorí Wyatt. Klientom už pomohla napríklad desaťnásobne zvýšiť objem podnikania, získať národné ocenenia, prípadne donútiť sa napísať ďalší scenár a podobne.

Odporúča, aby ste si uvedomili svoje obavy a to tak, že si položíte otázky založené na pohľade dovnútra. Začínajú sa slovami „čo“ alebo „ako“, aby namiesto úsudku vyvolali zvedavosť a porozumenie.

„Skúste si položiť otázku typu:‘ Aký strach by moje sebavedomé ja prekonalo, aby dosiahlo ďalší rast podnikania? Možno je to strach zo zlyhania, úspechu, odmietnutia, z toho, že nebudete dosť dobrý alebo budete pôsobiť namyslene. Akceptovanie obáv a konfrontácia s faktami im berie silu,“ hovorí Wyatt.

Jedna klientka, s ktorou pracovala, mala vynikajúci nápad na aplikáciu, ale konferencie, na ktorých by ju mohla predviesť investorom, stále odriekala. „Bola pohltená strachom zo zlyhania,“ spomína Wyatt.

„Dokázala ho prekonať až potom, čo sme hľadali dôkazy, ktoré by ho podporovali – a žiadne sme nenašli.“ Hoci klientka aplikáciu nakoniec do života neuviedla, zaistila si kontrakt na poradenstvo vo vysokých šesťciferných číslach.

„Keď sa zbavíme obáv, dokážeme sa zamerať na to, aby sme zvýšili produktivitu, dôveru, ktoré potrebujeme pri rozhovoroch o predajoch, kreativitu, ktorú potrebujeme pri inovácii, a silu, ktorú potrebujeme na to, aby sa naše firmy rozbehli.“

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Autorka Stephanie Burns píše pre americký Forbes o ženskom podnikaní a osobnej značke.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?