12. marca 2021

Cez deň pracovala ako asistentka, v noci vytiahla šijací stroj a vyrábala si módne kúsky, ktoré nedokázala zohnať v obchodoch. Martina Grešová, druhá vicemiss na Miss Universe z roku 2012, je dnes úspešnou módnou návrhárkou a na Instagrame ju sleduje viac ako 100-tisíc ľudí.

Hovorí, že do podnikania sa pustila preto, aby si aj ženy na Slovensku mohli zadovážiť oblečenie, ktoré obstojí aj vo výkladoch zahraničných butikov. „Nemám zľavy, pretože ceny držím na minime. Mojou filozofiou je byť dostupná,“ vraví zakladateľka značky šiat Belvoir Boutique, ku ktorej počas pandémie pribudla aj línia voľnočasového oblečenia Kde Bolo Tam Bolo.

Namiesto spánku po nociach tvorila

Keď bola Martina ešte školáčkou, snívala o tom, že sa raz stane právničkou. Na gymnázium ju však v tom čase neprijali, takže namiesto toho navštevovala strednú školu elektrotechnickú a neskôr Ekonomickú univerzitu v Bratislave.

Popri štúdiu brigádovala ako recepčná či asistentka. Po čase ju frustrovalo, že sa nedostala na lepšiu pozíciu. „Vtedy som začala premýšľať o tom, že predsa nemôžem mať raz 40 rokov a byť stále asistentkou. Vedela som, že chcem robiť niečo iné a mám potenciál,“ približuje Martina.

Už vtedy sa zaujímala o módu – neustále študovala články o látkach, dizajnéroch a sledovala svetové trendy. Navyše jej, ako hovorí, v slovenských obchodoch chýbalo oblečenie, ktoré by ju skutočne zaujalo. 

Reklama
Martine sa pri prezentácii vlastných modelov zišli aj skúsenosti zo súťaže krásy. Foto: Palo Bobek

A tak si jedného dňa v roku 2017 zaumienila, že sa naučí šiť. „Bolo to obdobie, kedy som spávala tri hodiny denne. V práci som bola od rána do večera, potom som prišla domov, upratala som, navarila som, najedla som sa a začala som šiť. Za stroj som sadala okolo desiatej a do tretej v noci som šila,“ spomína.

Všetky svoje modely pridávala na Instagram, kde si postupne získavali čoraz viac fanúšikov. Dnes ich má 104-tisíc a vďaka svojej tvorbe sa z nej stala influencerka. 

Do minulého roka šila na vlastnú päsť

Do rozbehu značky Belvoir Boutique, v ktorej sa Martina sústredila na elegantné dámske šaty, investovala približne 10-tisíc eur, z toho štyritisíc eur bola dotácia od štátu. Spočiatku šila Martina všetky modely sama, no minulý rok prišiel prielom – oficiálne spustila e-shop a podarilo sa jej zohnať si externé krajčírky, ktoré pre ňu pracujú.

„Potrebovala som pomoc, lebo som to nezvládala. Už to bolo fyzicky aj psychicky náročné. Situácia si skrátka vyžadovala zabezpečenie pracovnej sily,“ upresňuje. Všetky krajčírky, s ktorými Martina aktuálne spolupracuje, sa nachádzajú na západnom Slovensku v okolí 100 kilometrov od Bratislavy.

„Zriadila som si malý ateliér v Hlohovci, v ktorom mám aj malý sklad. Veľmi by som chcela vlastnú dielňu a zamestnancov. Bol by to taký kreatívny priestor, v ktorom by sme spolu tvorili. Keďže sa mi však nepodarilo nájsť krajčírky na jednom mieste, tak za nimi pravidelne cestujem autom. Na cestách trávim veľa času,“ dodáva. 

Majiteľka značiek Belvoir Boutique a Kde Bolo Tam Bolo viac nechcela robiť asistentku, vytvorila si vlastnú príležitosť. Foto: archív Martiny Grešovej

Tento mesiac pripravuje Martina zmenu, chce totiž prejsť od doterajšej živnosti k spoločnosti s ručením obmedzeným. Je to podľa nej prirodzený krok pre rozrastajúci sa biznis. „Šijeme viac vecí, máme väčšie obraty, bude to do budúcnosti lepšie,“ konštatuje.

Pandémia ju zahnala do kúta

Aj jej zasiahla do podnikania pandémia koronavírusu. „Ľudia sa začali báť o svoje financie. Nemohla som ani očakávať, že by som predávala šaty,“ dodáva. V októbri 2020 preto Martina rozšírila svoju ponuku aj o voľnočasové oblečenie. Tak vznikla značka Kde Bolo Tam Bolo.

Ako hovorí, spočiatku to nebolo jednoduché. „Chodila som tri mesiace k dodávateľovi, prechádzala som sa pomedzi látky a bola som hotová. Chcela som robiť niečo, čo nie je všade. Snažila som sa nejakým spôsobom odlíšiť od ostatných, aj keď som bola zahnaná do kúta,“ vysvetľuje.  

A tak začali vznikať teplákové súpravy z mäkkej dekoviny či elegantné kúsky z teplákoviny bez kapucní. Dnes sa smeje na tom, že nechápe, prečo svoje podnikanie hneď na začiatku nenasmerovala práve na voľnočasové a outdoorové oblečenie.

„Ja som bola vždy skôr chlapčenský typ. Pre mňa je zvláštnejšie nosiť šaty ako teplákové súpravy. Mám rada šiltovky, tenisky, tepláky a moja najmenej obľúbená farba je ružová,“ opisuje s úsmevom. 

Začala so šatami, počas pandémie prešla na pohodlnejšie kúsky. Foto: Palo Bobek/archív Martiny Grešovej

Látky pre obe značky nakupuje výhradne od slovenských dodávateľov a občas svoju ponuku spestrí produktmi z látok, na ktoré narazí počas potuliek po svete. Pri navrhovaní modelov sa drží jednoduchosti, ktorá je podľa nej viac využiteľná než extravagantné kúsky.

„Moje šaty sa dajú obliecť na ples, na svadbu, dovolenku aj večeru. Naposledy som robila aj teplákové súpravy, ktoré sa hodia k teniskám či lodičkám. Mám rada využiteľnosť,“ dopĺňa. V oboch značkách sa sústreďuje na malú sériovú výrobu. 

Všetko zlé sa snaží obrátiť na dobré

Martina do podnikania doposiaľ investovala cez 100-tisíc eur. Veľký zlom pre ňu nastal, keď si naposledy objednala 250 metrov látky. „Pre mňa je to taký posun. Z dievčaťa, ktoré sa učilo po nociach šiť, som sa dostala do fázy, že nakupujem kvantum látky, dávam to šiť krajčírkam a potom to v závere aj predám. Je to pre mňa neuveriteľné, keď si predstavím, že som prvýkrát videla šijací stroj v roku 2017,“ hovorí.

Najväčšou výzvou v podnikaní je pre ňu time manažment, aby dokázala stihnúť všetko od vedenia biznisu cez fotenie modelov. Momentálne fungujú obe jej značky.

Samozrejme, šaty sa teraz nekupujú tak ako vychádzková móda, ale myslím si, že ľudia majú vidinu, že sa svet raz vráti do normálu. Takže Belvoir Boutique nie je odstavený na nulu,“ približuje Martina.

Martina sa vo vlastnom podnikaní skutočne našla. Cez značky Belvoir Boutique a Kde Bolo Tam Bolo žije svoj sen. Foto: Palo Bobek

„Vždy som mala tendenciu pretransformovať niečo zlé na dobré. Všetko v mojom živote spolu súviselo. Keď ma nezobrali na gymnázium, išla som na elektrotechnickú, kde bolo aj technické kreslenie, čo ma možno naviedlo do kreatívneho sveta,“ myslí si. V najbližšej budúcnosti by rada produkciu rozšírila, pretože má mnoho ďalších nápadov, ktoré si vyžadujú navýšenie kapacít.

Zároveň má aj zahraničné ambície, rada by dostala svoje oblečenie do celého sveta. „Aktuálne ho občas posielam iba v rámci Európy, napríklad do Nemecka, Anglicka. Rada by som mala stránky v anglickom jazyku a tlačila sa ďalej do sveta. Veľmi by som to chcela dosiahnuť, chcela by som byť medzinárodnou Slovenkou,“ smeje sa. 

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?