25. februára 2021

Zero waste, upcycling, vegan, eko, bio, raw. Aj s týmito slovíčkami sú spájané tzv. zelené značky, ktoré čoraz častejšie pútajú našu pozornosť a usilujú sa zmeniť spôsob, akým pristupujeme k nákupu, ale aj k spotrebe všetkého, čo nás obklopuje. Čo sú vlastne zač?

Množstvo plastového odpadu a čoraz častejšie výkyvy počasia nútia ľudí prehodnocovať svoje spotrebiteľské návyky a meniť nákupné správanie. Aj výrobcovia sa dostávajú pod veľký tlak verejnosti, ktorá kričí po okamžitej reakcii a ochrane životného prostredia. Preto v posledných rokoch zažívame doslova boom „zelených“ značiek.

Ekologická, alebo ak chcete zelená značka je fenomén označujúci brand, ktorý svojou činnosťou prispieva k zlepšeniu životného prostredia a trvalej udržateľnosti planéty. Najčastejšie tým, že podporuje iniciatívy na znižovanie uhlíkovej stopy, vyrába produkty, ktoré neobsahujú toxické látky, využíva recyklovateľné alebo tzv. obnoviteľné materiály, no a nezabúda ani na šetrné balenie.

S nárastom dopytu po ekologickejších alternatívach môžeme pozorovať aj nárast tzv. greenwashingu, teda podvodných aktivít, ktorých cieľom je zviesť sa na vlne popularity ekológie a vytvárať tak dojem „zeleného“ prístupu. Ak sa chcú značky tomuto nelichotivému titulu vyhnúť, mali by v rámci svojich aktivít dbať na hodnovernosť a transparentnosť! Ako na to?

Dajte svojej značke zelenú

  1. Buďte transparentní a budujte dôveryhodnosť vašej značky. Každý produkt s nálepkou „zelený“ vybavte hodnoverným certifikátom. Umožnite svojim spotrebiteľom dosledovať zdroje použitých materiálov, šetrné výrobné postupy či aktivity, vďaka ktorým znižujete ekologickú záťaž.
  2. Začleňte udržateľnosť do svojej firemnej kultúry. Oboznámte každého člena tímu s vašou environmentálnou filozofiou a implementujte princípy ekologickej udržateľnosti do všetkých aktivít vašej značky.
  3. Podporte ekologické programy a iniciatívy. V rámci vašich aktivít spoločenskej zodpovednosti upriamte pozornosť na tie, ktoré majú environmentálny charakter.

Vnímanie vašej značky ako ekologicky vhodnej alternatívy by ste mali podporiť aj dlhodobou komunikáciou a zavedením inovatívnych „zelených riešení“. Vďaka nim sa budú môcť vaši spotrebitelia podieľať na zlepšovaní stavu životného prostredia či eliminácii nežiaducej environmentálnej záťaže tým, že budú preferovať nákup vášho produktu pred produktom konkurencie.

Reklama

Inšpirovať sa môžete tromi svetovými trendmi a značkami, ktoré mali odvahu ich využiť:

1. Obaly na potraviny a nápoje z ekologických materiálov.

Jednorazové plasty sa pomaly stávajú minulosťou. Budúcnosť patrí ekologicky nezávadným a recyklovateľným materiálom. Napríklad berlínska prevádzka McDonald′s predstavila v júni minulého roka svoj bezplastový fast food koncept, v rámci ktorého servírovali zákazníkom ich obľúbené jedlá a nápoje v recyklovateľných či jedlých obaloch.

Obdobný ekologický „packaging“ koncept zvolil aj výrobca alkoholických nápojov Pernod Ricard. Obľúbená Absolut Vodka by mala na jar tohto roku uzrieť svetlo sveta v nových stopercentne  recyklovateľných obaloch z papiera (57 %) a plastu (43 %). Nazdravie, príroda!

2. Ekologické kozmetické výrobky a drogéria.

Spoločnosť P&G Beauty nedávno predstavila svoj vôbec prvý systém opakovane použiteľných 100 % hliníkových fliaš. Doplnené sú recyklovateľnými plniacimi vreckami, na výrobu ktorých sa použije až o 60 % menej plastu. Tento systém si kladie za cieľ zmeniť nákupné správanie spotrebiteľov a motivovať ich k ekologicky šetrnejšiemu spôsobu života.

3. Móda z trvalo udržateľných materiálov.

Podľa štúdie, ktorú v januári 2016 prezentovali na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, bude v oceánoch do roku 2050 viac plastu ako rýb! Na túto fatálne znejúcu predpoveď sa rozhodlo zareagovať viacero značiek, ktoré si kladú za cieľ nielen znížiť produkciu, ale aj efektívne eliminovať negatívne dopady už vyprodukovaného plastu.

Jednou z nich je aj britská značka Mocean Fitness, ktorá premieňa nylonový odpad a plastové fľaše z oceánov na štýlové športové oblečenie.

Malé značky, veľké činy

Environmentálna politika však nie je doménou len veľkých hráčov na trhu. Aj malé lokálne značky dokážu svojou úprimnou snahou a inovatívnymi riešeniami prispieť k lepšej budúcnosti našej planéty.

Skvelým príkladom sú slovenskí producenti kvalitnej bio kozmetiky Dulcia Natural či Malinna, ktoré majú ekologické prístupy zakódované prakticky do svojej DNA. Snahu o etickejší a udržateľnejší spôsob života a konzumu možno badať aj v módnom priemysle.

Inšpirovať nás môžu mnohé ambiciózne slovenské značky: napríklad Bekvam (značka vyrábajúca plavky zo starých rybárskych sietí), Nosene (eco-friendly second hand), Abraka (značka vyrábajúca štýlové športové oblečenie z recyklovateľných materiálov, napr. PET fliaš) a mnohé ďalšie.

Green is the new black

Záujem pretransformovať značku, jej produkty, služby, ako aj všetky súvisiace aktivity na zelené, je viac než správnym rozhodnutím. Ekologická udržateľnosť je totiž trendom, ktorý zo dňa na deň naberá na sile a atraktivite a prináša tak prospech nielen značke, ale aj celej spoločnosti.

GALTON je brandingová agentúra, ktorá už viac ako 10 rokov pomáha úspešným slovenským spoločnostiam, silným globálnym hráčom aj odvážnym startupom budovať značku, zlepšovať image a tvoriť zdravú firemnú kultúru.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?