Dizajnér, ktorý má za sebou už niekoľko úspešných projektov: občianske združenie Backspace, obchod Nosene, ktorý pomáha obetiam násilia a ich deťom či iniciatívu Slovensko.Digital. Natočil niekoľko častí seriálu o poctivom podnikaní v spolupráci s Denníkom SME a O2 a so svojím startupom Foretaster absolvoval pobyt v Silicon Valley.
Prečítajte si sedem rád, ako byť lepší od Jakuba Ptačina, dvojnásobného člena Forbes rebríčka 30pod30.
Prvá rada: Nehanbite sa pýtať sa a vypýtať si.
Či už ide o klienta, alebo o odborníka na tému, o ktorú sa zaujímate – veľa sa pýtajte. Nemusíte sa báť, že budete vyznievať hlúpo, práve naopak. Súvisí s tým ale aj ďalšia rada: nehanbite sa vypýtať si to, čo chcete. Môže to byť dostatočné platové ohodnotenie alebo konkrétna pomoc, ktorú potrebujete. Je dôležité vedieť, čo chcete, iba tak to môžete získať. Pokiaľ vás trápi odmietnutie, stačí ak si poviete, že to je prirodzenou súčasťou tohto procesu.
Druhá rada: Spolupracujte s tými najlepšími na svete.
Nehanbite sa osloviť tých najlepších a inšpirovať sa nimi. Pokiaľ hľadáte odporúčania na skvelé knihy, nelimitujte sa okruhom svojich kamarátov. Pokojne pošlite správu na Twitteri svojmu obľúbenému spisovateľovi, alebo podnikateľskému vzoru. Dodnes takto oslovujem tých najlepších dizajnérov na svete, ktorých pozývam na našu ByDesign Conference. Je ale dôležité byť stručný, slušný a nepôsobiť otravne. A byť pripravený na odmietnutie.
Tretia rada: Skoro vstávať, veľa spávať.
Najlepšie pracovné výkony podávam dopoludnia – to už mám na sebe odskúšané. Chodím preto zavčasu spávať a snažím sa skoro vstávať. A samozrejme, spávať veľa. Kvalitný spánok je podľa mňa základom. Navyše je prevenciou pred vyhorením – samému sa mi to už stalo, preto som sa poučil a nepodceňujem jeho význam pre zdravie človeka.
Štvrtá rada: Nezabúdajte na oddych.
Naše telo nie je stavané na to, aby presedelo 12 – 14 hodín denne. Preto je dôležité oddychovať aktívne. Mne najlepšie prečistí hlavu príroda a les. Japončina pozná dokonca výraz Shinrinyoku, ktorý znamená „okúpať sa v lese“. Rovnako dôležitý je aj pasívny oddych, vedieť len tak „byť“ a nerobiť vôbec nič. Nie každé miesto musí byť zaplnené – či už ide o dizajn, alebo o môj kalendár.
Piata rada: Stretávajte iných ľudí, trénujte si empatiu.
Podvedome sa snažíme izolovať od ľudí, ktorí sú mimo náš sociálny okruh, alebo ktorí nezdieľaju naše názory. Podľa mňa je ale dôležité vyjsť zo svojej bubliny a trénovať empatiu. Napríklad si nedať ráno v električke slúchadlá, ale počúvať. Pre mňa je podobný tréning návrat domov na Oravu, kde nikoho nezaujíma, čo robím v Bratislave. Pokiaľ sa naučíte počúvať, čo ľudí trápi, dokážete lepšie komunikovať s klientmi, kolegami aj zamestnancami.
Šiesta rada: Naučte sa čakať.
Na niektoré veci sa naozaj oplatí počkať. Môžete mať dobrý nápad a skvelý tím, no občas nie je ten správny čas a trh ani ľudia naň nie sú pripravení. Niekedy je lepšie na veci netlačiť a nechať všetko dozrieť.
Siedma rada: Proste cestujte.
Cestovanie znie ako povinná jazda všetkých motivačných článkov, no je to myslené vážne. Súvisí aj so stretávaním iných ľudí, aj so spoznávaním iných kultúr a krajín. Cestovanie vám: a) ukáže množstvo nápadov, ktoré by sa dali preniesť domov, kde ešte nie sú; b) odhalí miesta, aké naozaj sú a nie také, aké ste si ich vysnívali alebo glorifikovali; ale najmä c) dokáže, že doma to nie je ešte také zlé a budete si o niečo viac vážiť základné veci, ktoré u nás fungujú.