Tento článok je prestige. Čo to znamená?
26. júla 2019

Problémy s kĺbmi už dávno nie sú len problémom seniorov. Pri pracovných povinnostiach zabúdame na pravidelný fyzický pohyb a keď nám začne rásť brucho, chceme urputne schudnúť a nabrať kondičku. Najlepšie do zajtra. Naše kĺby však protestujú. Kedy sa im treba začať venovať?

Chceme chodiť, behať, skákať, tancovať – za deň urobíme nespočetné množstvo pohybov. Umožňujú nám ich nielen naše svaly, ale aj pohyblivé kĺby. Sú spojovacími článkami medzi kosťami, zvonka sú obklopené pevným puzdrom, zvnútra zas potiahnuté elastickou vrstvou chrupavky. Zdravá chrupavka rozdeľuje zaťaženie na plochy kĺbov, tlmí a pruží. Je to aj vďaka kĺbovému mazivu, ktoré zdravý organizmus vytvára „naplno“, na 100 %, len do 21. roku nášho života, potom sa začína tvorba postupne znižovať. Dôležitými zložkami maziva sú kyselina hyalurónová a chondroitin sulfát. V 40-ke sa tvorba kyseliny hyalurónovej oproti mladému zdravému jedincovi zníži až o polovicu a v šesťdesiatke je to iba 10 %. Mali by sme ju teda dopĺňať vhodnými prípravkami. Odborníci tvrdia, že výživu na kĺby by mali brať všetci. Otázkou teda nie je, kto by ju mal brať, ale skôr ako a koľko.

Ako sa dá dostať k artróze

Hyalutidin HC Aktiv. Foto: archív Gramme-Revit

Problémy s kĺbmi sa často vyskytujú už u detí. Počas detstva im rastie telo, kĺby sa zväčšujú, ale pri veľkej alebo nárazovej záťaži nestíha mazivo zásobovať kĺb tak, ako je potrebné. Pri „vysušených“ plochách kĺbu stačí jeden zlý pohyb, poškodí sa a môže to byť začiatok artrózy. V súčasnosti majú takéto problémy mnohí mladí futbalisti, hokejisti, ale aj tanečníčky. Pri artróze dochádza najskôr k poškodeniu kĺbovej chrupavky a následnému uvoľneniu chemických látok, ktoré toto poškodenie ďalej prehlbujú. V zásade môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb. Zvlášť náchylné sú však kĺby, ktoré nesú najväčšie zaťaženie, ako sú kolenné, bedrové kĺby, chrbtica, ale aj ramenné, lakťové, pätové kĺby a kĺby prstov. „K veľkému rizikovému faktoru pri tomto ochorení patrí predovšetkým nadváha, kedy enormné preťaženie kĺbu a nedostatok pohybu môže spôsobiť poruchy látkovej výmeny.  S nadváhou sa dnes trápia nielen dospelí, ale aj deti. Musíme si uvedomiť, že štatisticky 1 kg nadváhy zvyšuje tlak na kĺby dolných končatín o 5 %,“ vysvetľuje Tibor Pintér jr., konateľ spoločnosti Gramme – Revit Central Europe s.r.o., zameranej na výživový doplnok Hyalutidin HC Aktiv na podporu kĺbov.  

Skryté kĺby nebijú do očí

V každodennom živote sa kĺby ozývajú len občas, pri väčšej námahe alebo nevhodnom pohybe. Ak to za pár dní prejde, sme ich zvyknutí ignorovať, pretože nás to sprvu nezaťažuje tak naliehavo, ako napríklad vzhľad tváre. Tibor Pintér vybral paralelu, ktorá je podľa neho najvýstižnejšia. Keď sa mladej žene prestane tvoriť kyselina hyalurónová, prvé vrásky na tvári zbadá až okolo 35-ky. Začne tvár intenzívnejšie vyživovať, aby sa neprehlbovali. Svoje kĺby však nevidí a nevie, v akom sú stave. Môžeme si byť istí, že sú poškodené minimálne do tej miery, ako pleť. Na ne však príde rad, až keď začnú bolieť. Pritom prevencia je vždy účinnejšia, ako riešenie zdravotného problému,“ upozorňuje Tibor Pintér. 

Na kĺby treba myslieť ešte pred cvičením

Hyalutidin HC Aktiv. Foto: Gramme-Revit

Človek, ktorý pravidelne nešportoval 10 – 15 rokov, má nadváhu a chce sa pustiť do fitness programu, chce väčšinou schudnúť rýchlo. Často si zaplatí aj osobného trénera,  ktorý ho nebude šetriť, aby boli výsledky očividné čím skôr. Jeho zverenec síce schudne, ale za 4 mesiace si dokáže „odpáliť“ kĺby viac, ako za 20 rokov, čo sedel pri počítači. Našťastie, na Slovensku pôsobia aj rozumní poradcovia, ktorí vedia, že na začiatku takéhoto procesu chudnutia a fitness aktivít nie sú až tak dôležité proteíny, ako dobrý multivitamín a kĺbová výživa. Pre optimálnu ochranu chrupavky je teraz na našom trhu kyselina hyalurónová vo vstrebateľnej forme v komplexe s chondroitínom ako Hyaluron-Chondroitin-Komplex, v skratke HCK. Kyselina hyalurónová a chondroitín môžu účinne chrániť chrupavku pokiaľ sú podávané spoločne, pretože sa obe tieto látky vzájomne vo svojej účinnosti doplňujú. 

Fyzické aktivity krok za krokom

Ak sa chceme dať na fitness po dlhšom pasívnom období, mali by sme podľa odborníkov najprv začať vyživovať svoje kĺby, aby boli na výkon pripravené. Aj fyzickú námahu je potrebné dávkovať postupne. „Neodporúčam, aby v takejto situácii začali napríklad behom. Beh zaťažuje kĺby oveľa viac, ako chôdza. Postupné zaraďovanie chôdze do denného programu je na štart úplne ideálne, pretože je pre nás prirodzená. Opatrnosť je potrebná aj pri silových cvičeniach a dávkovaní závaží. Nesmieme všetko chcieť rýchlo a hneď,“ radí Tibor Pintér. Ak sme sa športu venovali aktívnejšie v mladosti, naše svaly si to pamätajú a reagujú na podnety pomerne rýchlo. Už po pár dňoch vládzeme stále viac a viac. Kĺby, šľachy a chrupavky však takúto „pamäť“ nemajú, treba preto pri zvyšovaní záťaže myslieť aj na ne. Pri príprave na tréning je veľmi efektívne zaraďovať strečing alebo jogu. Tieto cviky dokážu ponaťahovať kĺby šetrnejšie.

Foto: Pexels/Victor Freitas

A čo prirodzená výživa? 

Zabezpečiť účinnú výživu kĺbov vo vyššom veku vhodnou stravou nie je možné. Zdravý a mladý jedinec vytvára kyselinu hyalurónovú z glukosamínov, ktoré prijíma v potrave. Táto schopnosť sa s vekom znižuje. Vysoký obsah kolagénu obsahujú bravčové kože alebo želatína, aby sme však doplnili množstvo potrebné pre naše telo, museli by sme ich jesť v enormných množstvách. Chondroitin sulfát obsiahnutý v prípravku Hyalutidin HC Aktiv sa tiež získava z bravčových koží a chrupaviek, je to však extrakt s oveľa vyššou koncentráciou, ako môžeme nájsť v prírodných potravinách. Kyselina hyalurónová v prípravku slúži ako transportér chondroitín sulfátu, ktorý je základným stavebným kameňom chrupavky. Treba pripomenúť, že kvalitné výživové doplnky majú svoju cenu kvôli náročnejším výrobným postupom a kvalitnejším surovinám, hľadať teda kvalitu za málo peňazí je veľmi krátkozraké a naivné. „S našim výživovým doplnkom sme doteraz zaznamenali vysokú mieru spokojnosti užívateľov. Zjavné zlepšenie zaznamenajú už do 15 dní užívania. Lacné prípravky obsahujú účinné látky v rádovo nižších množstvách,“ upozorňuje Tibor Pintér.

Magnetická rezonancia vám povie pravdu

Dnes si len veľmi málo ľudí chodí dať preventívne vyšetriť kolená alebo bedrá. Pomocou magnetickej rezonancie sa dá najlepšie zistiť stav a objem chrupaviek. Tí, ktorí to myslia so svojim zdravím vážne a chcú sa niekedy hrať so svojimi vnúčatami, mali by si dať takéto preventívne vyšetrenie urobiť. „Ľudia začali zabúdať na význam svojej fyzickej stránky a prestali byť pre nich dôležité základné ľudské hodnoty. V živočíšnej ríši prežije najsilnejší, najodolnejší a najrýchlejší jedinec. V civilizovanej spoločnosti to už dnes neplatí, pretože za úspešného jedinca sa dnes považuje ten, ktorý dokáže nahromadiť väčší majetok. Netreba však svoje telo zanedbávať, pretože bez zdravého a mobilného organizmu si nedokážeme  naplno užívať nič, čo si môžeme za zarobené peniaze dovoliť,“ dodáva Tibor Pintér.