31. decembra 2018

Rok 2018 sa končí a vy pravdepodobne rozjímate o tom, že miesto, na ktorom ste dnes, nie je presne tým, na ktorom by ste chceli byť. A tak sa pýtate samých seba, ako ste sa vôbec mohli takto zaseknúť. 

Je jednoduché viniť z toho niekoho alebo niečo iné. Vášho šéfa, kolegov, zákazníkov alebo fakt, že do práce musíte dochádzať. A v tejto súvislosti je dôležité, aby ste zodpovedali skutočne ťažkú otázku. Dali ste do toho naozaj všetko?

A presne to je tajomstvo, ktoré vás dokáže v kariére posunúť ďalej. Musíte dodržať všetky svoje záväzky a dokázať šéfovi, ale i samým sebe, že do svojej práce dávate naozaj všetko. Pravdou je, že väčšina ľudí jednoducho nie je naplno angažovaná.

Odvážte sa skoncovať s nesprávnymi ľuďmi. 5 dôvodov, prečo im dôverujete

Samozrejme, chcú sa dostať vyššie a zarobiť viac peňazí, no nechce sa im robiť všetku tú prácu navyše, ktorá by ich na také miesto dostala. A to ešte nehovoríme o množstve ďalšej práce, ktorá prichádza s povýšením a lepším miestom. Až 80 % ľudí sa preto nájde v týchto postavičkách:

  • Legenda (no len vo vlastnej hlave) Lukáš. Takémuto človeku rozhodne nechýba sebavedomie. Vždy, keď ho počujete niečo hovoriť, tak pôsobí ako ozajstná rocková hviezda. Porozpráva vám o tom, ako práve on dostal na starosti veľkého klienta alebo ako skvele zvládol posledný projekt. No každý, a hlavne šéf dobre vie, že pokiaľ ide o skutočný záväzok a hodnotu, tak presne to Lukášovi chýba.
  • Zakorenená Zuzana. Táto osoba je vo firme už celú večnosť a každého pozná. Ak majú zamestnanci nejaké hanlivé tajomstvá, tak práve ona veľmi dobre o nich vie. Zuzana si myslí, že potrebuje poznať pár veľkých mien a niekto si ju určite všimne. Nepostrehla ale, že všetci títo ľudia sú úspešní vďaka svojej práci a nie tomu, koho poznajú a koho nie.
  • Vyčkávač Viktor. Tento človek si hovorí, že jedného dňa ho niekto určite vytiahne z „mora plného rýb“. Potrebuje len, aby jeho šéf videl, akým „géniom“ v skutočnosti je. A tak Viktor svoj čas v „nudnej“ práci trávi čakaním a robí len minimum. No keď sa vo firme zhorší ekonomická situácia, tak Viktor už viac čakať nebude. Bude totiž prvým človekom, ktorého vedenie „hodí cez palubu“.

Tieto nešťastné postavičky majú spoločnú jednu veľmi zlú vec. Vyhýbajú sa totiž úprimnému pohľadu do zrkadla. Radšej sa držia späť, obviňujú ostatných a viac času trávia klebetením a sťažovaním sa na hlúposti, než skutočnou prácou.

Plánujete rozbehnúť vlastný biznis? Bez týchto 5 poznatkov to nepôjde

No nie každý je ako Lukáš, Zuzana alebo Viktor. Existuje totiž i ďalších 20 % ľudí, ktorí na rozdiel od ostatných dávajú do svojej práce naozaj všetko. Sú odhodlaní a pre šéfa i dôležití. Ich hlavným zámerom nie je to, aby ich ľudia poznali, to sa stane automaticky vďaka hodnote, ktorú sami firme prinášajú.

Ako sa dostanete do tejto skupiny? Berte si príklad z týchto postavičiek:

  • Sebauvedomelá Simona. Táto osoba pozná svoje silné i slabé stránky. Veľmi dobre vie, aké sú jej zručnosti, technická spôsobilosť i účel. Simona si je vedomá, že ak sa má naplno venovať svojmu kariérnemu rozvoju, tak musí byť otvorená a má si žiadať spätnú väzbu od ostatných. Je neuveriteľne zvedavá a naučí sa všetko, čo sa len dá.
  • Nápomocný Norbert. Takýto človek sa zameriava na výsledky, ktoré dosahuje tím. Nechce byť „hrdinom“, ktorý si dokáže poradiť sám. Pomáha kolegom, keď majú problémy (napríklad je to ten človek, za ktorým idete, keď potrebujete poradiť s Excelom) a ochotne sa vždy pridá k projektu, ktorý treba dokončiť. Hlavne, ak ide o spokojnosť klientov alebo zákazníkov. Norbert k životu nepotrebuje, aby všetkým hovoril, že je tímovým hráčom. Dokazuje to totiž všetkým, čo robí. Je dosť podobný nasledujúcej postavičke…
  • Dychtivá Diana. Táto osoba sa nikdy nepýta (a nestará), či je niečo v popise jej práce. Pokiaľ šéf potrebuje niečo urobiť, tak ona to proste urobí. Jej odmenou za skvelú prácu je ďalšia práca. Diana sa chytá každej výzvy, vďaka ktorej dokáže rozšíriť svoje vedomosti a zručnosti. Celkom určite už dychtivo pracuje na úlohách, ktoré sú nad jej aktuálnou úrovňou, takže v jej prípade je povýšenie a vyšší plat len otázkou času.
  • Myšlienok plný Michal. Tento človek všetkým ukazuje, že sa do svojej práce púšťa naplno, a s radosťou vyhľadáva a podporuje zmeny. Neustále prichádza s novými veľkými myšlienkami a je odhodlaný pomôcť sebe i ostatným s ich prijatím. Vyzná sa tiež v najnovších technológiách, dokonca i keď majú vplyv na to, ako robí svoju prácu.

Pokiaľ máte pocit, že „dávať do práce všetko“, znie ako skutočná práca, tak sa nemýlite. No vaša angažovanosť môže byť odmenou, vďaka ktorej sa budete môcť v novom roku posunúť v kariére oveľa ďalej. A tak nečakajte ako Viktor, buďte dychtiví ako Diana.

Hlavné foto: photos.icons8.com/Alexey Sokolov

Prispievateľ Gary Burnison píše pre Forbes.com o kariérnych radách.