22. novembra 2020

Povíkendový návrat do práce je pre mnohých ľudí stresujúci. Zmeniť to však môžete jednoduchým trikom. Ešte pred začiatkom víkendu si nastavte myseľ tak, ako by vás čakala krátka dovolenka, radia výskumníci z Kalifornskej univerzity.

Svoje teórie si vedci Colin West, Sanford DeVoe a Cassie M. Holmes overili aj v teste. V piatok po práci rozdali 400 účastníkom experimentu inštrukcie. Polovica z nich mala brať víkend tak, ako sú zvyknutí. Druhá polovica sa naň mala pozerať ako na krátku dovolenku. Ako účastníci voľno strávili, bolo len na nich.

Výsledky hovoria jasne

V pondelok po návrate do práce merali účastníkom testu hladinu šťastia. Výsledok (po vylúčení rôznych premenných, napríklad sumy utratených peňazí) hovoril jasne. Tí, ktorí si mali užiť „malú dovolenku“, sa po návrate cítili oveľa lepšie ako tí, ktorí k víkendu pristupovali normálne.

Ako je možné, že len malá zmena mala taký veľký dopad? Vedci si to vysvetľujú jednoducho. Vďaka pocitu, že „sme na dovolenke“ sa účastníkom podarilo nabúrať každodennú rutinu a vystúpiť zo starých koľají. Práve tie nám v bežnom týždennom rytme znemožňujú vypnúť a vidieť veci s odstupom. To tiež podporuje presvedčenie, že dovolenky nás robia šťastnejšími.

Opusťte rutinu

Ďalším dôvodom, prečo sa ľudia vracali z „dovolenkového“ víkendu šťastnejší, môže byť fakt, že si dovolenky všeobecne viac vážime. Navyše na nich trávime čas inak – chceme ho využiť naplno a užiť si ho, pretože vieme, že ďalšia dovolenka je v nedohľadne.

Počas dovoleniek zažívame „pocity mindfulness,  teda všímavosti, kedy sme viac sústredení na prítomný okamih a neriešime problémy, budúcnosť ani minulosť. A to je veľmi dôležité pre naše celkové zdravie.

Naša rada je teda jednoduchá – vnímajte začínajúci sa víkend ako krátku dovolenku. Jednoducho si povedzte, že najbližšie dva dni si užijete rovnako, ako chvíle na „veľkej“ dovolenke v lete. Nezabúdajte však, že túto zásadu by ste nemali aplikovať príliš často, pretože onedlho by sa z nej stala len ďalšia rutina.

Článok bol zverejnený v českej verzii magazínu Forbes v rubrike Jak být lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?