21. decembra 2021

Výkon slovenskej ekonomiky v najbližšom období by mohol byť ešte o čosi slabší, rast cien bude pokračovať aj začiatkom budúceho roka. Vyplýva to z materiálu Ekonomický a menový vývoj – zima 2021, ktorý na tlačovej konferencii v utorok predstavili zástupcovia Národnej banky Slovenska (NBS).

V roku 2022 by mal rast ekonomiky podľa odhadov NBS dosiahnuť 5,8 %, hrubý domáci produkt by mal rásť o 3,1 %. Pritom na jeseň národná banka počítala s rastom HDP o 3,5 % v roku 2021 a o 6,3 % v roku 2022.

Nízka zaočkovanosť obyvateľstva a nízka miera dodržiavania nariadených pravidiel majú dosahy nielen na zdravie a životy ľudí, ale aj na výkonnosť ekonomiky. Ide hlavne o odvetvie služieb.

„Dobrá správa je, že trh práce je stabilný napriek rôznym prekážkam. Dokonca vidieť v niektorých segmentoch, že je nedostatok ľudí. Z pohľadu zamestnanosti zatiaľ nevnímame vážnejšie riziká. Spomalenie je skôr v oblasti exportu,“ uviedol viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.

Inflácia ešte nedosiahla vrchol

Inflácia má vrcholiť na úrovni okolo siedmich percent začiatkom budúceho roka a postupne sa vracať na úrovne bližšie k dvom percentám ku koncu 2023. Za týmto vývojom stoja predovšetkým vonkajšie vplyvy.

Reklama

Nový variant koronavírusu predstavuje významné riziko z pohľadu globálneho aj domáceho vývoja. S vývojom cien energií, vplyvom zmien inflačných očakávaní a mzdových vyjednávaní na cenový vývoj, ako aj s rastom produkčného potenciálu ekonomiky, je spojená neistota. Tá by mohla viesť skôr k rýchlejšiemu rastu cien na celom horizonte predikcie.

Platí však, že zhoršenie ekonomického vývoja by malo byť iba dočasné. Ekonomika by vplyvom priaznivého vývoja u obchodných partnerov slovenských výrobcov mala nabehnúť na dráhu, ktorú analytici očakávali ešte pred pandémiou nového koronavírusu.

Lepšie čerpanie eurofondov

Inflácia bude eventuálne spomaľovať na bežné úrovne. Kľúčom k návratu na predpandemickú rastovú trajektóriu výkonnosti ekonomiky je okrem zlepšenia zdravotnej situácie a normalizácie dodávok komponentov v automobilovom priemysle aj zlepšenie čerpania prostriedkov z európskych fondov. Spolu s plánom obnovy by takto mohlo Slovensko v najbližších troch rokoch získať prostriedky vo výške 10 % HDP.

Dôležitá bude podľa predstaviteľov NBS efektívnosť vynakladania týchto zdrojov. Zároveň aj súvisiace reformy, aby nepôsobili na životnú úroveň len prechodne, ale zvyšovali aj potenciál ekonomiky.

Po odznení pandémie nového koronavírusu bude dôležitá konsolidácia verejných financií. Nábeh ekonomickej aktivity v súkromnom sektore v budúcom roku, ako aj príležitosť využitia prostriedkov z rôznych fondov EÚ, vytvára priaznivé predpoklady pre ambiciózne rozpočtové ciele. Na predpandemickú úroveň by sa podľa NBS mohla slovenská ekonomika dostať na prelome rokov 2022 a 2023 alebo začiatkom roku 2023.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?