3. septembra 2021

Mnoho cestovateľov, ktorí navštívia Fínsko, sa vyberie do Helsínk bez toho, aby brány tohto mesta opustili. Severské krajiny však ponúkajú oveľa viac a sú známe najmä krásnou krajinou. Fínsko ponúka nespočetné množstvo krás v ktoromkoľvek ročnom období – či už chcete zažiť treskúcu zimu za svetla polárnej žiary, kochať sa malebnými dedinkami, osviežiť sa v azúrovo modrých jazerách, alebo sa túlať nedotknutou sýtozelenou prírodou povedľa sobov.

Je to však naozaj škoda, lebo Fínsko ponúka množstvo prírodných a kultúrnych atrakcií, ktoré stoja za pozornosť. Nachádza sa tu veľa lesov, arktická severná časť krajiny, kultúra Sámov a až sedem miest zo zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

My vám ponúkame päť zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu.

Polárna žiara v stredisku Kakslauttanen

Jedným z veľkých ťahákov ďalekého fínskeho severu je šanca vidieť polárnu žiaru. Niekoľkohodinový pobyt vonku vám zvýši šance na jej spozorovanie, avšak mínusové teploty, ktoré sa za polárnym kruhom často vyskytujú, vás rýchlo vyženú dnu.

Kakslauttanen Arctic Resort ponúka ubytovanie vo vyhrievaných sklenených iglu, ktoré sú jedinečným riešením tohto problému. Od septembra do začiatku apríla môžu hostia pozorovať polárnu žiaru z pohodlia vlastnej postele.

Reklama

K dispozícii sú aj drevené chatky, niektoré s prístavbou iglu pre ešte pohodlnejší zážitok z pozorovania.

Rezort ponúka aj mnohé iné typicky fínske zážitky. Nachádza sa tu šesť sáun, aktívnejší hostia si môžu požičať lyže a snežnice, alebo si vyskúšať jazdu so psím záprahom.

Stretnutie so Santa Clausom v Rovaniemi

Severne od polárneho kruhu sa nachádza aj sviatočné potešenie pre poslušné deti a zvedavých dospelých. Napriek vianočnej téme je dedinka Santa Clausa v Rovaniemi otvorená každý deň v roku.

V lete prijíma Santa žiadosti o darčeky vo svojej kancelárii, zatiaľ čo soby a psy husky si vychutnávajú pozornosť vonku. Neďaleko sa nachádza Santov les, v ktorom prebieha kampaň na výsadbu stromov. Santova dedinka sa totiž chce do roku 2025 stať uhlíkovo neutrálnou.

Objavte stredoveké Fínsko v Starej Raume

Na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sa nachádza mnoho zachovalých starých miest. Stará Rauma je však domovom asi 800 ľudí, ktorí v starých budovách žijú a pracujú, čím vytvárajú múzeum plné života.

Medzi 600 farebnými historickými budovami nájdete malé butiky, kaviarne a reštaurácie a dokonca aj najužšiu ulicu Fínska. Nenechajte si ujsť ani nádherné nástenné maľby v kostole Svätého Kríža z 15. storočia.

Návštevou Raumy si môžete odfajknúť rovno dve lokality zapísané do Svetového dedičstva UNESCO. Len pár kilometrov východne od Raumy sa nachádza Sammallahdenmäki, najväčšie kompletné pohrebisko z doby bronzovej.

Kultúra Muminovcov v Tampere

Hoci posledný príbeh o Muminovcoch napísala ich autorka Tove Jansson pred 50 rokmi, tieto svojrázne postavičky sú na celom svete populárne dodnes. V roku 1986 Jansson darovala svoju veľkú zbierku Múzeu umenia v Tampere, ktoré vytvorilo Muminovské múzeum v Tampere Hall, venované špeciálne Muminovcom.

Táto atrakcia, ktorá zaujme najmä rodiny s deťmi, je skôr umeleckou galériou ako múzeom. Vystavujú tu originálne umenie a 3D tablo, ktoré ponúka multisenzorický zážitok.

Rozprávky o Muminovcoch poznajú deti po celom svete. Foto: Flickr/John Kannenberg v licencii CC BY-NC-ND 2.0

Pôsobivá čitáreň zase ilustruje vplyv Muminovcov po celom svete, obsahuje knihy v afrikánčine, čínštine, japončine, kórejčine či dokonca v karelčine, čo je fínsky jazyk, ktorým sa hovorí v Rusku.

Fínske jazerá

Mnohé z nespočetných fínskych jazier a ostrovov sú zoskupené na juhovýchode krajiny, v blízkosti ruskej hranice. Cesta 62 medzi Mikkeli a Ruokolahti ponúka najkrajšie výhľady, ale ak ste milovníkmi prírody, oplatí sa preskúmať celý región.

Vzhľadom na to, že je ťažké presne definovať jazero, nikto presne nevie, koľko ich vo Fínsku je. Ale nachádza sa tam minimálne 55-tisíc vodných plôch so šírkou najmenej 200 metrov.

Krajina tisícich jazier ponúka nádherné miesta na výlety. Foto: Wikimedia/Ximonic (Simo Räsänen) v licencii CC BY-SA 3.0

Brehy jazier sú v celom regióne posiate letnými chatami. Mnohé z nich sú súkromné, no niektoré sa dajú aj prenajať. Je to najlepšie miesto vo Fínsku, ak chcete vyskúšať tradičný zvyk – saunu, po ktorej sa ponoríte do ľadovo studeného jazera.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?