V najnovšej špeciálnej epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme o ceste k psychológovi a terapii s herečkou a komičkou Evou „Evelyn“ Kramerovou, zakladateľom psychologickej platformy ksebe Pavlom Guričanom a spoluzakladateľom equity fondu HardWood Michalom Kaszásom.
Aké boli ich začiatky, čo im terapia dala alebo stále dáva a aké je pre nich hovoriť o týchto témach na verejnosti?
Prinášame niekoľko myšlienok z diskusie, ktorá bola súčasťou konferencie Forbes 30 pod 30:
Pandorina skrinka, ktorá sa nedá zavrieť
„Myslela som si, že keď pôjdem na hodinovú terapiu, vyjdem z nej ako nový človek – veselý, šťastný, poskakujúci a žijúci La La Land,“ povedala v diskusii Evelyn. No opak bol pravdou: „Na začiatku to pre mňa bolo ešte horšie, pretože som mala otvoriť veci, ktoré som mala dlhú dobu potlačené.“
Napokon to však bolo prínosné a dnes Evelyn odporúča terapiu každému. Návštevu psychológa prirovnáva k akémusi upratovaniu – niekedy bolestivému a náročnému, ale veľmi potrebnému.
Pridáva sa aj Michal, ktorý v roku 2019 spoluzaložil private equity fond HardWood zameriavajúci sa na investície do veterinárnej starostlivosti a zdravotníctva.
„Otvorilo to vo mne veci, o ktorých som ani netušil, objavil som mnohé zabudnuté spomienky a prišli emócie, ktoré som dlho necítil. Bola to ako Pandorina skrinka, ktorú nejde zavrieť,“ vysvetľuje.
Naučiť sa fungovať v chaose
„Terapia môže byť aj o tom, že si človek uvedomí, že časť jeho života pre neho nie je dobrá. A je úplne v poriadku pustiť to,“ hovorí Paľo Guričan, ktorý je jedným zo spoluzakladateľov platformy Ksebe, digitálnej platformy v oblasti duševného zdravia.
„Spomínam si, ako som psychológovi hovoril, že už len túto vec dokončím a bude dobre. Pripomenul mi vtedy, že mu to hovorím asi po šiestykrát a povedal: ‚Tvoj život možno nebude nikdy uprataný a úplne normálny. Nechceme sa radšej pozrieť na to, ako lepšie fungovať v tomto víre?‘ To bol pre mňa brutálny moment.“
V čom ho ešte posunula terapia? „Pomohlo mi, keď som sa naučil, že bezpečné miesto nemusí byť okolo mňa, ale je to niečo, čo mám v sebe, čo si nosím so sebou,“ povedal.
Zraniteľnosť v biznise
Michal Kaszász v debate poukázal na to, že keď sa ľudia v biznise hrajú na Ramba, je to podľa neho dôvod, prečo nakoniec končia v kresle u terapeuta. „Ja napríklad nemám veľmi filter. Nemám problém sa pobaviť ani o mojich debakloch či ťažkostiach,“ hovoril.
„A myslím si, že čím viac ste otvorení, emoční, a tak aj zraniteľní, tým viac ľudí viete k sebe pritiahnuť. Viac vás počúvajú a ste aj lepší líder.“
Rituály starostlivosti
A aké sú ich rituály, ktoré im pomáhajú starať sa o vlastné duševné zdravie? „Snažím sa zhodnotiť každý deň, ako prebiehal. Povedať si, čo som počas neho naozaj cítila, ako som sa mala. Toto ma okrem terapie drží v duševnej rovnováhe. Byť pravdivý sám k sebe je úplný základ,“ povedala Evelyn.
Michal s ňou súhlasil. „Ja som si napríklad za týmto účelom postavil chatu v lese, kde veľmi rád trávim víkendy. Cítim sa nabitý, keď sa potom po dvoch dňoch vrátim do práce,“ doplnil.
Vypočujte si diskusiu
Záznam debaty Terapia ako cesta k sebe si môžete vypočuť v podcaste Nevyhorení na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.
Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]
O projekte Nevyhorení
Projekt o duševnom zdraví vznikol v redakcii magazínu Forbes v roku 2019. Začal sa ako séria rozhovorov s ľuďmi, ktorí vyhoreli, ale znova našli svoju iskru. Neskôr vyústil do rovnomennej knihy, ktorá sa stala bestsellerom.
Dnes sa venujeme témam duševnej pohody, návratu k pravým hodnotám, jednoduchšiemu, spokojnejšiemu a zmysluplnejšiemu životu. Robíme tak prostredníctvom podcastu plného rozhovorov so psychológmi a inšpiratívnymi ľuďmi, zaujímavých článkov na webe Forbes.sk, osvety na sociálnych sieťach či prednášok a diskusií pre firmy aj verejnosť.
Ak chcete dostávať tieto informácie a zostať s nami v kontakte, môžete sa prihlásiť na odber tu.
Druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prinášame s podporou čistej energie od SPP.