3. mája 2021

Z home officov sa pomaly presúvame do firiem, no práca už zrejme nebude rovnaká, ako pred pandémiou. Niektorí ľudia budú robiť z kancelárie, iní z domu, coworkov či z dočasných kancelárií. Väčšina interakcií bude teda hybridná. Mali by ste si preto osvojiť celkom nové zručnosti, vďaka ktorým dokážete v tejto novej pracovnej realite uspieť.

Nie sú to tie zručnosti, ktoré boli ľudia zvyknutí v pracovnom živote cibriť. Dnes sú však nevyhnutné a budú ešte dôležitejšie s tým, ako sa budú vyvíjať pracovné podmienky. Vždy, keď sa skomplikuje organizácia práce, naberie na cene flexibilita. Prejaviť sa môže v týchto ôsmich oblastiach.

1. Video.

Ak patríte k ľuďom, ktorí „neznášajú byť na kamere“, budete si zrejme musieť nájsť novú mantru. Email, esemesky a správy v novom svete práce nestačia. Musíte byť schopní priblížiť sa čo najviac osobnej prítomnosti na pracovisku. Používanie videochatov vám dáva možnosť komunikovať aj rečou tela a tónom hlasu.

Vďaka tomu máte väčšiu silu osloviť, komunikovať a spojiť sa s obecenstvom. Mali by ste sa čo najviac zlepšiť v asynchrónnom aj synchrónnom videu, aby ste dokázali vyniknúť.

2. Komunikačné platformy.

Musíte sa naučiť ovládať nie jednu, ale viacero rôznych typov stretávacích platforiem. Klienti či zákazníci budú iste používať nejakú inú ako vy. Webex, Zoom, Meet či Teams, všetko to musíte mať zažité.

Reklama

Okrem technológií musíte pamätať aj na nové sociálne pravidlá stretávania sa. Kvalitná online porada, na ktorej sa každý dostane k slovu, to je umenie dnešných dní.

3. Počúvanie.

Je to jedna z najdôležitejších častí komunikácie. Tréneri manažérov používajú tzv. hlboké počúvanie, aby zistili, čo sa naozaj deje s ich klientmi.

Počúvať online je ťažšie, možností na multitasking je oveľa viac a komunikácii chýbajú ostatné zložky okrem slov. Musíte sa lepšie sústrediť na slová, lebo z malej tváre na monitore veľa nevyčítate.

4. Sociálne médiá.

Nie sú tu len pre Kardashianky či influencerov. Ak vám sociálne siete lezú na nervy, musíte sa s nimi naučiť aspoň žiť. Vaša prvá vizitka je LinkedIn. A všetci vieme, aké dôležité sú prvé dojmy.

Okrem toho, že vás sociálne médiá reprezentujú, cenné sú aj preto, že vám poskytujú kontakty, siete, prehľad o trendoch a schopnostiach. Ak zvládnete sociálne médiá, môžete ich spravovať aj pre firmu.

Ak obsah, ktorý patrí vašej firme, zdieľate aj s vašou komunitou, zvyšujete svoju cenu u zamestnávateľa a svoju osobnú značku.

5. Organizácia online mítingov.

V konferenčnej miestnosti ste možno hviezda, ale ste takí dobrí aj na Zoome? Snažte sa stať najlepším organizátorom online stretnutí, ktoré budú čo najproduktívnejšie a navyše aj príjemné.

Ako vtiahnuť do porady zúčastnených? Ako dosiahnuť, že nebudú „trochu počúvať a zároveň pracovať na úlohe, ktorú už musia odovzdať“? Kohézia a prepojenie v digitálnom svete sú potrebné rovnako ako v tom reálnom.

6. Virtuálny networking.

Pre niektorých z nás môžu byť takéto virtuálne stretnutia vykúpením, nemusia sa totiž vyhýbať osobnému kontaktu a rozhovorom zoči-voči s cudzími ľuďmi.

V skutočnosti je však virtuálny networking oveľa ťažší. Žijeme v ekonomike vzťahov. Tieto vzťahy sú menou, ktorá platí,  preto sa o ne treba starať. Preto potrebujete pristupovať k pridávaniu ľudí do vášho kruhu kontaktov a aj k jeho udržiavaniu premyslene.

E-networking si žiada, aby ste sa stále ozývali a zostali v kontakte. Ak si na to nevyhradíte čas, budú bežať týždne a mesiace bez cenného sociálneho kontaktu a vy budete strácať na význame.

7. Coaching.

Kedysi mali prístup k trénerom iba manažéri. Dnes je nevyhnutné, aby sa koučom stal každý manažér. Vďaka tejto zručnosti dostanete z vašich ľudí viac, budú lepší v práci. Nie je to jednorazová úloha.

„Coaching by mal byť každodenný, neformálny, nie príležitostný postup, nie formálny event v duchu ‚je čas na koučovanie‘,“ hovorí Michael Bungay Stanier, autor známej knihy The Coaching Habit.

8. Fokus.

Je jednoduché multitaskovať, ak pracujete z domu. Popri Zoome ľudia bežne čítajú e-mail, veď sú na tom istom zariadení. Problém však je v tom, že pravdepodobne neviete, ako dobre multitaskovať, takúto schopnosť má asi iba 2,5 percenta ľudí.

Preto radšej trénujte svoju pozornosť a sústredenosť. Pomôcť vám v tom môžu napríklad mindfulness techniky a aplikácie.

Ten, kto si týchto osem oblastí osvojí, určite zistí, že v kariére sa mu bude dariť aj v novej ére.

Autor článku William Aruda píše pre Forbes.com o kariére, osobnom brandingu a je motivačným rečníkom.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?