10. júna 2017

Ak vás zaujíma, ako najlepšie naučiť deti hospodáriť s peniazmi, prečítajte si pár odporúčaní od odborníka a nikdy sa nezabudnite nechať viesť zdravým rozumom. Ak sami s peniazmi neviete nakladať, nemôžete čakať, že vaše deti budú v tejto oblasti iné. Hlavne na začiatku ich cesty ste ich najväčším vzorom, a to nielen v oblasti financií.

Pavel Škriniar z portálu Finančná hitparáda je presvedčený, že deti sa najlepšie naučia rozumieť peniazom reálnou skúsenosťou. Od istého veku by teda mali od rodičov dostávať vreckové na týždennej báze a platiť si za svoj nákup. Zároveň si myslí, že bankomatovú kartu by malo dieťa dostať od momentu, keď začne dostávať vreckové.

„Karta rovná sa peniaze,“ hovorí Škriniar a dodáva, že banky tieto karty dizajnovo odlišujú od bežných kariet a pri týchto kartách zároveň platia iné pravidlá zamerané na ochranu dieťaťa.

Rozmýšľate, s akými sumami v akom veku majú nakladať? To do veľkej miery závisí od veku detí a samozrejme aj od možností rodičov. „Pre malé dieťa môže byť kúpa zmrzliny veľkým zážitkom, takže stačí aj 50 centov. Pri tínedžeroch je to aj o ich záujmoch a záľubách,“ dodáva.

Zároveň si treba uvedomiť, že neexistuje jeden bod v čase, odkedy deti začnete učiť hospodáriť s peniazmi. Podľa Škriniara sú deti veľmi vnímavé a veľa vecí sa učia sami. „Aj zo situácií pri bežných nákupoch. Takže si netreba myslieť, že ich to začneme učiť vtedy, keď si to my zaumienime.“

Finančné produkty pre deti

Hľadáte tipy na finančné produkty pre vaše ratolesti? Najskôr sa zamyslite, ako dlho chcete sporiť, na čo majú úspory slúžiť a ako často a v akej výške viete sporiť. „Výber konkrétneho produktu závisí aj od jeho dostupnosti či skúseností rodičov s ním,“ hovorí Škriniar.

Ako dodáva, finančné produkty sa dajú rozdeliť na „základné“ a produkty pre „pre pokročilých“. Rozlišovacím kritériom je objem vkladu, investičný horizont a postoj k investičnému riziku. Pavel Škriniar výber zoradil z nasledujúcich produktov zoradených podľa rizikovosti: bežný účet, termínovaný účet, stavebné sporenie, podielové fondy, dlhopisy, ETF, akcie. Niektoré z týchto produktov bývajú s označením „detský“.

„Finančné inštitúcie ponúkajú pre deti produkty s detsky znejúcimi názvami. Ponúkajú rôzne benefity (napríklad doplnkové poistenie, odpustenie poplatkov, vyššie výnosy), čím ich robia podstatne výhodnejšie od bežného nastavenia. Na druhej strane bývajú majú rôzne obmedzenia (maximálny vklad, trvanie). To, či je produkt pre konkrétnu rodinu výhodný alebo nie, záleží predovšetkým na zodpovedaní uvedených otázok,“ dodáva Škriniar. Ak vás zaujíma viac, Finančná hitparáda na svojej webstránke porovnáva produkty stavebného sporenia pre deti a bežné účty pre deti a mladých.