Niektorí z najväčších svetových umelcov, filozofov a duchovných ikon poukázali na nástrahy bohatstva, na jeho odvrátenú tvár. Ich pohľad nás stále má čo naučiť a môže zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na peniaze a bohatstvo.
Začnime s citátom Boba Marleyho: „Niektorí ľudia sú takí chudobní, že nemajú nič, len peniaze.“
Pred rokmi, keď sme ja a moji priatelia pracovali na tom, aby sme sa presadili a vybudovali si kariéru, jeden z mojich blízkych priateľov získal prácu vo veľkej poradenskej a účtovníckej firme.
Bola to práca, ktorú chcel robiť a pre ktorú študoval, no obával sa, aký vplyv to môže mať na jeho život mimo práce. Dozvedel sa, že viac než 70 percent partnerov vo firme bolo rozvedených. Mnohí z nich niekoľkokrát.
Ako stúpali korporátnym rebríčkom, tí ctižiadostiví mohli zarobiť viac peňazí. Oveľa viac. Neprestali však pracovať do neskorých hodín a zdalo sa, že na úkor moci prichádzajú o vzťahy. Kariérny úspech ich však stál život mimo práce.
Mali veľa peňazí, ktoré mohli míňať ako chceli, ich osobné životy však boli ochudobnené. Prečo teda honba za bohatstvom často ohrozuje iné časti nášho života? Tu je niekoľko dôvodov:
1. Ľudia v našich životoch nemôžu konkurovať našim peniazom.
Peniaze nám pomáhajú získať život našich snov, pričom sa zdá, že ľudia v našich životoch často stoja týmto snom v ceste. Viac než 50 percent manželstiev sa končí rozvodom a hlavným dôvodom sú konflikty pre peniaze. Čím viac peňazí, tým viac konfliktov.
2. Túžba mať viac je nenásytná choroba, zatiaľ čo liek na ňu – spokojnosť, je nepolapiteľný.
„Koľko peňazí je potrebných na to, aby bol človek šťastný?“ John D. Rockefeller povedal: „Ešte jeden dolár.“
Možno sa vám stalo, že ste si na začiatku kariéry povedali: „Keby som zarobil toľko a toľko, bol by som úplne spokojný.“ A potom, keď ste toľko zarobili, vám to zrazu nestačilo.
3. Naša kultúra si osvojila spôsob myslenia „zaslúžite si“.
Zaslúžite si nový smartfón. Zaslúžite si nové auto. Zaslúžite si väčší, plochejší televízor, čerstvejší sendvič, najlepšiu whisky, najkvalitnejšie oblečenie či to najlepšie pivo.
Takmer vždy, keď počujete frázu „zaslúžite si“, tak vám niekto niečo predáva. A pre objasnenie – nie je nič zlé na predaji hračiek a pokušení alebo ktorejkoľvek z vecí spomenutých vyššie – ale musíme byť k sebe úprimní – nič z toho si nezaslúžime, ani to nepotrebujeme. Len to chceme.
Môj priateľ, ktorého som spomínal vyššie, stále pracuje pre tú poradenskú firmu. Je to jediná spoločnosť, pre ktorú kedy pracoval. Už roky je tam partnerom a jeho naliehanie na dôležitosť života mimo práce sa stalo ústrednou témou jeho profesionálneho úspechu.
Nebezpečenstvo chamtivosti
Pracoval som s bohatými ľuďmi ako finančný poradca 20 rokov. Videl som tých, ktorí sú zaseknutí, zlomení alebo ohýbajú hodnoty, aby nasýtili svoju túžbu mať viac.
Videl som však aj mnoho iných, ktorí sú spokojní, ktorí vlastnia oveľa viac než len peniaze a ktorí využívajú svoje zdroje na veci, ktoré presahujú ich osobné potešenie.
Funguje im to, lebo si uvedomujú nebezpečenstvo chamtivosti. Sú vďační za každý cent, ktorý získali. Zaujímajú sa o to, ako využiť bohatstvo vo svoj prospech, ale aj v prospech iných. A toto uvedomenie, vďačnosť a charitu praktizujú ako súčasť každodenného života.
Dnes je slovo „bohatstvo“ synonymom veľkého majetku, no vo svojich najranejších podobách malo toto slovo iný, plnší význam. Znamenalo „dostatok“. Keď si to uvedomíme a začneme podľa toho konať, môžeme sa vyhnúť chudobe bohatstva.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Tim Maurer.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]