21. apríla 2021

Naleštený životopis, oprášené digitálne zručnosti a sebavedomie v krvi. Ideálny scenár návratu do práce po rodičovskej dovolenke. Ten je však často na míle vzdialený od reality a na kancelársky život sa treba opätovne pripraviť. Iniciatíva Lean In Slovakia preto pripravila návod pre rodičov, aby toto obdobie úspešne zvládli. 

Návrat do pracovného kolotoča po materskej, respektíve rodičovskej dovolenke môže byť pre mnohých náročný. Kariérna pauza môže zamávať so sebavedomím, priniesť pochybnosti o vlastných zručnostiach, vytvára sa tlak na opätovné prispôsobenie kancelárskemu životu, ktorý je potrebné zladiť s tým súkromným. 

Nevedomé predsudky

Navyše ženy po ukončení materskej narážajú aj na nevedomé predsudky, ktoré ich kariérne napredovanie brzdia. Ako ukázala štúdia Harvard Business Review, ktorá sa pozerala práve na predsudky firiem voči uchádzačom po rodičovskej dovolenke, pravdepodobnosť, že sa personalisti ozvali späť, bola až o polovicu nižšia ako u tých, ktorí si hľadali novú prácu po výpovedi. A až o tretinu nižšia oproti zamestnaným ľuďom, ktorí hľadajú niečo nové. 

Tento trend potvrdzuje aj ďalšia štúdia Cornellovej univerzity. Účastníci tohto výskumu však vyhodnocovali životopisy potenciálnych záujemcov o prácu. Líšili sa len údajmi o statuse — rodič/bezdetná.

Matky dostali nelichotivé hodnotenie – menej kompetentné, menej angažované a celkovo menej vhodné na danú pozíciu. Ak sa im aj podarilo uplatniť sa, ponúkaný plat bol výrazne nižší ako v prípade bezdetných kandidátok.

Reklama

Uľahčiť návrat do práce má ženám bezplatný program Back IN Business, za ktorým stoja Slovenky z iniciatívy Lean In Slovakia. Jeho cieľom je podporiť ženy v čase ich nástupu do práce, pripraviť ich na pohovor, oprášiť ich silné stránky, zvýšiť kompetenčné zručnosti, sebadôveru či nasmerovať ich v ďalšej kariére.

Od programu si sľubujeme, že jeho úspešným absolventkám sa podarí vrátiť do práce so sebadôverou a novými zručnosťami, ktoré vyžaduje dnešný trh práce a niektoré sa možno vďaka programu odhodlajú naštartovať vlastné podnikanie,“ hovorí riaditeľka iniciatívy na Slovensku Lenka Hlinková s tým, že na trh by sa matky mali vracať s odvahou, nie s obavami. 

Ako sa opäť začleniť do pracovného kolotoča?

Lenka Hlinková ponúkla zopár tipov:

Lenka Hlinková. Foto: Archív

1. Naberte stratené sebavedomie.

Rodičia, ktorí strávia niekoľko mesiacov či rokov intenzívne s dieťaťom, môžu stratiť sebaistotu v pracovných činnostiach, ktoré pre ne boli kedysi rutinou.

Pôrod, starostlivosť o bábätko a neustále uprednostňovanie potrieb rodiny pred vlastnými si často vyberie daň v podobe straty profesijnej sebadôvery. Spôsobov, akým ju znova nadobudnúť, je viacero.

Napríklad si napísať na papier 10 vecí, pre ktoré sa cítite výnimoční a prečítať si ich nahlas. Je to dobrý tréning sebaprezentácie, ktorá sa zíde na pohovore alebo pri vyjednávaní v zamestnaní.

Ak chceme, aby nám uverili ostatní, najprv musíme veriť sami sebe.

2. Lepšie spoznajte svoje silné a slabé stránky.

Podľa komunitného prieskumu Lean In z roku 2020 až 65 % žien nepozná svoje silné stránky a viac ako polovica opýtaných nevie, ako ich rozvíjať.

S mapovaním silných stránok pomôže bezplatný test 16 personalities alebo spoplatnený Gallup test, ktorý používajú aj veľké globálne spoločnosti na identifikáciu talentov. Nestačí svoje talenty len poznať, človek by ich mal mať pod kontrolou.

Aj naše silné stránky sa totiž nesprávnym využívaním vedia obrátiť proti nám. 

3. Dobehnite digitálny vývoj.

Stačí rok mimo pracovného prostredia a človek stratí tempo s digitálnym vývojom, ktorý rýchlo napreduje. Pred nástupom do práce je dobré urobiť si prehľad v najnovších technológiách a novinkách v rámci vlastného oboru, osvojiť si používanie praktických nástrojov, ktoré automatizujú rutinné činnosti a uľahčujú spoluprácu.

Je užitočné pridať si do zoznamu zručností aspoň niečo navyše. Vývoj webových stránok, manažment obsahu, webová analytika, marketing na sociálnych sieťach, to všetko sú zručnosti, ktoré ocenia zamestnávatelia a je možné naučiť sa ich z pohodlia domova.

Digitálna garáž je bezplatná séria 26 lekcií o digitálnom marketingu, po ktorej absolvovaní získavajú úspešní absolventi certifikát od Google.

4. Sústreďte sa na mäkké zručnosti.

 Podľa štúdie Svetového Ekonomického fóra bude do roku 2025 až 50 % ľudí potrebovať rekvalifikáciu vzhľadom na postupné nahrádzanie manuálnych činností strojmi. Bolo identifikovaných 10 kategórií zručností nevyhnutných pre úspech na trhu práce v roku 2025 a mnohé z nich sú práve tzv. mäkké zručnosti alebo soft-skills.

Toto sú oblasti, v ktorých sa oplatí vzdelávať a rozvíjať bez ohľadu na povolanie:

  • analytické myslenie a inovatívnosť,
  • aktívne a strategické vzdelávanie,
  • schopnosť riešiť komplexné problémy,
  • kritické myslenie a analýza,
  • kreativita, originalita a iniciatíva,
  • leadership a sociálny vplyv,
  • použitie, monitoring a riadenie technológií,
  • dizajn technológií a programovanie,
  • odolnosť, tolerancia stresu a flexibilita,
  • argumentácia a riešenie problémov.

5. Vyleštite si životopis.

Treba porozmýšľať, čo vás čas s dieťaťom naučil. Nejeden rodič potvrdí, že si počas materskej vylepšil časový manažment, organizačné schopnosti, schopnosť delegovať, sústrediť sa v náročných podmienkach, doťahovať veci do konca, prevziať zodpovednosť či motivovať.

To všetko sú zručnosti, ktoré sú cenné aj na pracovisku, tak prečo ich nespomenúť v životopise?

Reklama

Okrem obsahu predáva aj forma. Oku lahodiace a logicky usporiadané šablóny, ktoré upútajú, možno nájsť napríklad v bezplatnom online nástroji Canva. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?