19. decembra 2019

Nekonečné polemiky o možnej ekonomickej kríze, chaos okolo brexitu, clá. To je len začiatok zoznamu dôvodov, prečo sa v niektorých krajinách ochladzuje ekonomika a nadnárodné konglomeráty začali byť opatrné.

Ako sme už spomínali v jednom z nedávnych článkov, slovenské firmy budú v ďalšom štvrťroku takisto veľmi opatrné a rozširovať sieť zamestnancov sa príliš nechystajú. Naopak, niektoré krajiny sú optimistické až extrémne. Z prieskumu, ktorý nedávno vydala personálna agentúra ManpoweGroup vyplýva, že v budúcom roku plánuje na Slovensku rovnako veľa zamestnávateľov prepúšťať, ako naberať, čo znamená, že index trhu práce sa bude rovnať nule.

V prípade, že sa tento údaj očistí od sezónnych prác (letných či zimných brigád), index stúpne o tri percentuálne body. No aj tak sme sa ocitli na chvoste rebríčka bok po boku s Rakúskom a Veľkou Britániou, ale aj Juhoafrickou republikou či Argentínou. 

Nad pracovným trhom sa zmráka.
Zamestnávatelia naberú rovnako veľa ľudí, ako prepustia

Na opačnej strane stoja Gréci a Japonci – až štvrtina z tamojších firiem sa vyjadrila, že v prvom štvrťroku 2020 plánuje zamestnávať nových ľudí. Aj keď sa tieto čísla, najmä ak sa pozrieme na Grécko, môžu zdať vysoké, zástupcovia ManpowerGroup vysvetľujú, že skúsenosti z minulosti hovoria, že očakávania zamestnancov kopírujú realitu aj aktuálny hospodársky a politický vývoj. Ak sa teda obzeráte po práci v zahraničí, možno práve v týchto krajinách budete mať šťastie. Pozitívne výhľady hlásia aj zamestnávatelia z Taiwanu, USA či Austrálie. 

Pozitívnejší rok 2019

Ak by sa vám predsa len nechcelo ísť veľmi ďaleko, pozitívne čísla vykazuje podľa prieskumu aj také Rumunsko či Nórsko. Zo 43 sledovaných krajín až 42 potvrdilo, že sa chystá naberať a v porovnaní s končiacim sa štvrťrokom náborové aktivity firiem zosilneli.

Pracovný trh zajtrajška?
Po týchto profesiách bude dopyt aj v budúcnosti

Medziročné porovnanie však až také optimistické nie je. „V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku je náborové prostredie priaznivejšie v 12 krajinách a oblastiach, oslablo v 26 a bez zmeny zostalo v piatich,“ píše sa v správe ManpowerGroup. Čo však zamestnávatelia zo všetkých krajín uviedli ako nevýhodu, no pre ľudí, ktorí sa rozhodli odísť za hranice svojej krajiny, to môže byť plusom, je problém nájsť schopných ľudí. 

„S nástupom digitalizácie a s úbytkom talentovaných ľudí zamestnávatelia zistili, že nesmú ísť hľadať zamestnancov až vtedy, keď hľadajú ľudí s danými schopnosťami, ale že sa musia stať učiteľmi a vyškoliť si schopných ľudí na to, aby zostali konkurencieschopnými,“ hovorí CEO ManpowerGroup Jonas Prising. Ak sa pozrieme čisto len na európsky región, najsilnejšie náborové plány hlásia odvetvia veľkoobchodu a maloobchodu, a to konkrétne v Grécku. 

Služby aj ťažba

V segmente ubytovania a stravovania hlásia zasa Francúzi najsilnejšie náborové aktivity za posledných 16 rokov. Nóri zasa očakávajú pozitívne náborové aktivity v spracovateľskom priemysle či vo firmách, ktoré sa venujú ťažbe. 

Na druhej strane, najnepriaznivejšie čísla v európskych podmienkach očakávajú v Spojenom kráľovstve. Podľa prieskumu krajinu čakajú najhoršie podmienky na trhu práce za posledných sedem rokov, náborové plány oslabili v deviatich odvetviach z desiatich. Jediný sektor, kde sa firmy chystajú naberať, je spracovateľský a ťažba. 

Aj keď sa niektoré krajiny a odvetvia môžu zdať pre Slovákov atraktívne, analytik Inštitútu zamestnanosti Alexej Dobroľubov neočakáva, že teraz budú Slováci z krajiny masívne utekať do Grécka či do iných krajín. „Zamestnávatelia sú opatrnejší, ale posledné čísla nenasvedčujú, že by mala nastať panika. Náš trh práce je na tom stále dobre,“ vysvetľuje pre Forbes s tým, že za neutrálnym indexom v prípade našej krajiny je skôr spomaľovanie rastu ekonomiky. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk