19. novembra 2020

Spoločnosť Chirana Medical zo Starej Turej spúšťa po spojení sa s investorom InfraPartners Management (IPM) výrobu pľúcnych ventilátorov vo vedeckom parku Research Triangle Park v Severnej Karolíne. Do konca roka by ich mali v Amerike vyrobiť minimálne 300.

Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti IPM Chirana Buda Reevesa je spustenie výroby v USA významným míľnikom na zlepšovanie zdravotnej starostlivosti. Technológia neprichádza na Slovensko, ale výroba založená na slovenskej technológii prichádza na svetovú scénu.

„Ventilátor Aura V poskytuje lekárom po celom svete špičkové riešenie zamerané na pacienta. Sme veľmi radi, že môžeme založiť naše sídlo v prestížnom Research Triangle Park – teda v jednom z najstarších a najväčších vedeckých parkov v Severnej Amerike. Sme hrdí aj na to, že výrobná spoločnosť spustila zrýchlený plán výroby a do konca roka 2020 vyrobí minimálne 300 ventilátorov Aura V,“ uviedol Reeves.

Ventilátor Aura V je už roky k dispozícii v Európskej únii a ďalších častiach sveta. Aura V tiež nedávno získala núdzové povolenie v Brazílii. Žiadosti o použitie v USA a Kanade sú momentálne predmetom kontroly. Doteraz však vždy išlo o ventilátory vyrobené na Slovensku

„Veríme, že svet nepotrebuje lacné, ale kvalitné ventilátory. IPM Chirana spája vedeckú a technologickú špičku vo svojich odboroch. Spoločne sme sa zaviazali dodávať ventilátory pacientom a lekárom. Preto nás nesmierne teší, že sme dokázali otvoriť naše sídlo v USA a spustiť výrobu,“ uviedol Peter Gajdoš, výkonný predseda IPM Chirana a vedúci rizikového kapitálu v spoločnosti IPM Group.

Reklama

Ventilátor Aura V je navrhnutý na použitie na jednotkách intenzívnej starostlivosti na podporu dýchania a ochranu pľúc pacientov, pričom lekárom poskytuje dôležité informácie. Rozsah podpory ventilácie pľúc je komplexný. Skladá sa približne z 1200 samostatných komponentov, ktoré riadi sofistikovaný systém umelej inteligencie. Jeho prioritou je poskytovanie individualizovanej netraumatizujúcej umelej pľúcnej ventilácie šitej na mieru konkrétnemu pacientovi a stavu jeho pľúc.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?