20. januára 2021

Vlani založili podnikatelia na Slovensku spolu 19 160 kapitálových spoločností, čo je viac novozaložených firiem ako v čase rastu ekonomiky v roku 2016. Zároveň je aktuálny prírastok firiem len približne o 11 percent nižší ako v roku 2019, keď naše hospodárstvo zažívalo intenzívny rozvoj. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Nadštandardné čísla počas krízy

„Aj napriek tomu, že slovenská ekonomika bola počas roka viackrát uzavretá, čísla o príraste nových spoločností pozitívne prekvapili. Ich počet síce neprekročil minuloročné čísla, no vzhľadom na aktuálnu situáciu, ktorej čelíme, sa dajú vnímať ako nadštandardné,“ uviedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.

Počas roka 2020 podnikatelia založili dovedna 193 akciových spoločností a 18 967 spoločností s ručením obmedzeným. Najsilnejšími mesiacmi pre zakladanie nových firiem bol úvod roka a následne jeseň, keď na Slovensku mesačne pribúdali necelé dve tisícky nových firiem. Šťepánová pripomenula, že sa tak dialo v čase, keď sa epidemiologická situácia na Slovensku začala výrazne zhoršovať a opatrenia sprísňovať, kvôli čomu dochádzalo aj k obmedzeniam vo viacerých oblastiach podnikateľskej sféry.

Negatívne očakávania sa nenaplnili

Negatívne očakávania analytikov Bisnode sa tak podľa Šťěpánovej celkom nenaplnili, keďže vlaňajší prírastok v počte novozaložených podnikov dosiahol priemernú výšku ako v ostatných rokoch, keď ekonomiky krajín neboli sužované celosvetovou pandémiou.

Podobne ako po minulé roky, aj tentokrát najviac nových firiem vzniklo v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Aktuálne na Slovensku podniká dohromady 305 200 kapitálových firiem, z čoho je 7 648 akciových spoločností a 297 552 spoločností s ručením obmedzeným.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?