9. júla 2020

Položte si otázku: „Čo pre mňa znamenajú úspech a bohatstvo?“ Pokiaľ ste ako väčšina ľudí, predstavíte si hneď obrovské vily, privátne tryskáče, luxusné oblečenie a športové autá. Naozaj si však myslíte, že to je to, čo by ste chceli dosiahnuť?

Dlho som si myslela, že úspech a bohatstvo sú tým, čo chcem v živote dosiahnuť. Napokon, čo iné je dôkazom toho, že ste skutočne bohatý, ak nepopíjate jedno martini za druhým v luxusnom plážovom rezorte v Karibiku?

Čo si myslíte, že chcete

Počas prvých rokov môjho konzultačného biznisu som drela tvrdšie, ako kedykoľvek predtým. Každý deň som sa naháňala za nejakými číslami, dychtivo som sledovala, ako rastie môj príjem.

Vyhľadávala som uznanie a snažila som sa dostať medzi top 100 najpočúvanejších podcastov, kde to len šlo.

Písali mi desiatky klientov, ktorým som, podľa ich slov, zmenila život. Na jednej strane mi to pohladkalo ego, no na druhej som v tom nevidela žiaden zmysel.

„Oddýchnem si, keď bude po všetkom,“ hovorila som si a dookola si opakovala: „Najprv musím makať, oddych príde neskôr.“

Ako spoznať, že práca z domu prerastá zamestnancom cez hlavu?
Tu sú 3 varovné signály

Neviem, kde sa zrodilo toto zmýšľanie, ale prevláda vo väčšine biznisov a špeciálne v startupoch. Silicon Valley a podobné miesta sú známe tým, že zamestnancov melú ako mlynček na mäso pri vyše 60 odpracovaných hodinách týždenne. Na konci ich nečaká nič iné ako vyhorenie.

Neviem ani spočítať, koľkokrát sa mi niekto z nich chválil, ako dlho do noci pracuje a ako sa to opakuje každý týždeň.

„Pracovať 40 hodín do týždňa? Jasné, spomínam si na svoju prvú brigádu,“ poznamenala raz uštipačne moja bývalá kolegyňa z korporátu.

Napriek tomu, že tieto poznámky znejú smiešne, odzrkadľujú realitu, v ktorej žijeme. Najhoršie je, že je veľmi ľahké sa do toho celého zamotať, pretože všetci si myslia, že čím viac pracujú, tým väčšie výsledky dosiahnu.

Najväčšou príležitosťou krízy je práca z domu.
Mám firmu, ktorá tak funguje už 13 rokov

Ibaže tak to nefunguje. Pochopila som to, až keď začalo moje telo kričať o pomoc. Tušila som, že potrebujem oddych a čas pre seba. Popravde, potrebovala som asi milión vecí, z ktorých žiadna nemala nič spoločné s prácou.

Túžila som sa prechádzať v lese, sedieť na lavičke a čítať si dobrú knihu, tráviť čas so svojimi blízkymi a ďalšie veci, na ktoré som dovtedy nemala čas.

Ako prísť na to, čo skutočne chcete?

Nie je nič zvláštne, keď mladí zamestnanci či podnikatelia začnú po pár rokoch pociťovať sklamanie. Na začiatku sme všetci nadšení a tešíme sa na tie úžasné veci, ktoré nám pripravila budúcnosť. No skutočnosť je často iná.

Ako deti snívame o tom, že sa staneme pilotmi, astronautmi, športovcami, spevákmi, tanečníkmi či filmovými hviezdami.

Po rokoch z týchto snov vyrastieme a rozhodneme sa zakotviť v práci, kde trávime osem hodín denne. No nevzdávame sa nádejí, že to niekam dotiahneme.

Aký je vzorec na šťastie?
Jednoduchý. Chcieť, čo máme

Potom sa však začneme utiekať k iným veciam, ktoré nás majú urobiť šťastnými. Napríklad výhra v lotérii. Podľa prieskumu spoločnosti Gallup sa až polovica Američanov zapája do rôznych lotérií a 64 percent obyvateľov holduje hazardu.

Iba na žreby do lotérie minuli v roku 2017 Američania až 73,5 miliardy dolárov, čo je v priemere 223,04 dolára na osobu.

Pokiaľ si vezmeme, že podľa výskumu od Bankrate zarobí priemerná americká domácnosť 30-tisíc dolárov ročne, tak iba na žreby minie v priemere 13 percent príjmu.

No a podľa výskumníka Toma Corleyho až 77 percent zamestnancov z tých, ktorí zarábajú najmenej, hrajú lotériu každý týždeň. Na rozdiel od nich sa tí, ktorí majú vysoké zárobky, do lotérie takmer nezapájajú.

Práca z domu sa ešte nekončí.
Behaviorálny ekonóm radí, ako ostať produktívny a spokojný

Možno si tí, ktorí nezarábajú tak veľa, povedia, že ich výhra v lotérii urobí šťastnými. No štúdie to nepotvrdzujú. Mnohí výhercovia časom o všetko prídu a potom sú na tom ešte horšie, ako boli na začiatku.

Ak teda peniaze nie sú odpoveď na to, čo v živote chceme, čo je odpoveďou? Pravdepodobne sa vaša odpoveď bude líšiť od toho, čo by povedali vaši priatelia, rodinní príslušníci, známi či kolegovia.

Pretože len človek sám dokáže povedať, čo ho robí šťastným. Najprv však na to musí prísť. Kde však začať?

1. Ujasnite si, čo skutočne chcete. 

Kedy ste sa naposledy zastavili a zamysleli sa nad tým, čo očakávate od budúceho roka? Aké ciele chcete dosiahnuť? S kým chcete tráviť svoj čas? Čo by ste chceli zažiť?

Najprv si ujasnite tieto veci a potom sa skúste ponoriť hlbšie do svojho vnútra. Pokiaľ vám to, čo ste si spísali, prináša radosť, čo vám bráni prežívať ju hneď teraz? Prečo vás tešia práve tieto veci, a nie iné?

Čo by ste mohli urobiť pre to, aby ste každý deň boli o trocha šťastnejší, aj keď len o jedno percento?

Napríklad, možno chcete zarábať viac peňazí, aby ste mohli tráviť viac času so svojou rodinou. No čo vám bráni, aby ste s ňou trávili čas v tejto chvíli?

Namiesto toho, aby ste sa iba vyhovárali na prácu a na peniaze, sústreďte sa na to, ako sa priblížiť k tomu, čo skutočne chcete. Čo keby ste si každý večer vyhradili pol hodinu na vašu rodinu?

2. Praktizujte všímavosť. 

Pozorujte svoje myšlienky, akoby ste sledovali nejaký film. Slúžia vám tieto myšlienky, alebo sa vďaka nim cítite mizerne? Všímajte si najmä myšlienky, ktorými samých seba sabotujete:

„Musím vziať všetkých klientov, inak to nerobím dobre.“

„Musím povedať áno na všetky projekty.“

„Nie som dosť dobrá/ý v tom, čo robím“

„Budem šťastná/ý, keď zarobím dosť peňazí.“

„Nie je šanca, že sa mi to niekedy podarí.“

Ľudia robia veci z dvoch dôvodov: buď pre potešenie, alebo aby sa vyhli bolesti. Možno zistíte, že to, čo vás poháňa v práci vpred, nie je ani tak o tom, čo chcete dosiahnuť, ako o tom, čomu sa chcete vyhnúť.

Ako nájsť v práci väčší zmysel a viac radosti?
Toto sú 4 veci, ktoré môžu pomôcť

Napríklad, možno sa umárate dlhými hodinami v práci nie preto, aby ste uspeli, ale preto, aby si vaši rodičia nemysleli, že ste zlyhali. Možno beriete aj tých klientov, s ktorými sa vám nespolupracuje dobre preto, že sa bojíte o svoj príjem.

Niekedy stačí trocha odstúpiť a pozrieť sa na svoje myšlienky s nadhľadom. Keď sa vám to podarí, možno budete prekvapení, keď zistíte, čo vám bráni na ceste k úspechu. Nezabúdajte však, že to, čo znamená uspieť, nezávisí od nikoho iného ako od vás.

3. Prehodnoďte svoj život.

Pokúste sa pozrieť na svoj život pohľadom japonskej konzultantky Marie Kondo. Položte si otázku: „Čo vám prináša radosť, a čo nie?“

Ktorí ľudia vám energiu dobíjajú, a naopak, ktorí vám ju berú? Ktoré činnosti sú pre vás zmysluplné, a ktoré sú len stratou času? Čo by ste mali zo svojho života vyradiť a čo by ste doň mali pridať?

Urobte si zoznam všetkého, čo sa vám na vašom súčasnom živote nepáči. Nenechávajte to však tak. Príďte s riešením na každý z týchto problémov.

Keď zistíte, že vám niečo robí radosť, pokračujte v tom. Keď prídete na niečo, čo vo svojom živote nepotrebujete, odstráňte to z neho. Ak je niečo, s čím vám vedia pomôcť druhí, nebojte sa delegovať. A sú aj veci, ktoré môžete s pokojom odložiť na neskôr.

Nekonečné videohovory a vyčerpanie z rozhodovania.
Vyhorenie má novú podobu

Je mnoho trikov, ktoré vám môžu uľahčiť váš život. Napríklad, neradi odpisujete na e-maily? Nachystajte si automatickú odpoveď. Neradi nakupujete potraviny? Môžete si ich objednať cez internet.

Kedysi som na seba vyvíjala tlak, chcela som čo najrýchlejšie zarobiť veľa peňazí, aby som mohla byť „úspešná“. Nakoniec som sa však iba naháňala za peniazmi, namiesto toho, aby som si urobila čas sama pre seba.

Preto som sa rozhodla, že zo svojho života vyškrtnem všetko, čo mi, slovami Marie Kondo, „neprináša radosť“. Prestala som dvíhať klientom telefón po večeroch, delegovala som úlohy, ktoré som nemusela robiť sama a už som viac nehovorila „áno“ projektom, ktoré nezapadali do mojej celkovej vízie.

Namiesto toho som sa viac sústredila na veci, ktoré som chcela robiť. Získala som tak väčšiu kontrolu nad svojím večne nepokojným životom. Prestala som fungovať na pokraji fyzického vyčerpania. Predsa len, na koho iného som si mala urobiť čas, ak nie sama na seba?

4. Začnite od konca.

Namiesto toho, aby ste začali od začiatku, skúste začať od konca. Pozrite sa na život z pohľadu toho, čo chcete za sebou zanechať. Aký má byť váš odkaz svetu? A potom sa zamyslite nad tým, čo musíte preň urobiť.

Radšej, než aby ste úmorne pracovali na dosiahnutí toho, čo spoločnosť považuje za úspech, sa sami seba opýtajte, ako chcete, aby si vás ľudia pamätali. Možno chcete začať tvoriť umenie. Možno chcete pomôcť vašej firme prejsť na udržateľný spôsob fungovania. A možno chcete napísať knihu.

Ako zvládnuť strach z návratu do práce a nepôsobiť nezdvorilo?
Osvojte si 5 zásad po vzore protokolu

Napokon, práca či biznis sú len spôsobom, ako zarobiť peniaze. No odkaz, ktorý po sebe zanecháte, bude väčší než vy sami. Možno ním ovplyvníte celé generácie.

Možno budú vašu knihu čítať pred spaním svojim deťom tisícky rodičov po celom svete. Možno sa váš obchodík stane medzinárodnou franšízou a ľudia naň natrafia v každom meste.

Spýtajte sa sami seba, čo môžete urobiť už dnes pre to, aby ste niečo po sebe zanechali.

Prispievateľka Celinne Da Costa pôsobí ako koučka a píše pre Forbes o líderstve a ženách v biznise.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?