8. júla 2021

Predstavte si modelovú situáciu: v pondelok ráno vám zazvoní budík, absolvujete svoju rannú rutinu, no namiesto presunu do kancelárie alebo na svoje miesto v rámci home office vyjdete na slnkom zaliatu terasu prenajatého domčeka neďaleko pláže na Bali. Rovnako však otvoríte svoj počítač a začnete pracovať. Sci-fi alebo postupná realita?

Pandémia priniesla do pracovného prostredia množstvo trendov. A aj keď je stále najvýraznejší home office, prvé lastovičky takzvaného workation pozorujeme aj na Slovensku. Čo však tento fenomén znamená a ako sa líši od bežnej práce z domu?

Hlavným rozdielom je najmä to, že zamestnanec pracuje z dovolenkovej destinácie, zväčša vzdialenej od domova stovky či tisícky kilometrov. Ide teda o skĺbenie pracovných povinností s voľnočasovými aktivitami na dovolenke.

Na pláži ako v kancelárii

Dôležité je však zdôrazniť, že si zamestnanec vykonáva prácu tak, ako keby bol v kancelárii, a teda nečerpá ani žiadne dovolenkové dni. „Všetky výlety, pláže, miestne atrakcie a podobne, si užíva pred prácou či popoludní, keď si riadne dokončí všetky pracovné povinnosti,“ opisuje pre Forbes odborníčka na HR a spoluzakladateľka personálnej firmy Alex Peterson Alexandra Rudyová.

Ako však dodáva tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták, tento typ spolupráce nie je vhodný pre všetky profesie. Logicky, zamestnanci na pozíciách v službách či modré goliere si nemôžu dovoliť z povahy svojej práce wokation.

Reklama

Na druhej strane kreatívne povolania či ktorékoľvek zamestnanie, ktoré je charakteristické prácou pri počítači bez toho, aby bola vyžadovaná prítomnosť pracovníka, intenzívna komunikácia s nadriadenými či kolegami, dostávajú častejšie zelenú.

Tento nový fenomén využívajú predovšetkým veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré zamestnávajú ľudí naprieč viacerými kontinentmi.
Odborníci sa zhodujú, že tento model môže fungovať len na základe dobre stanovených pravidiel a vzájomnej dôvery.

„Stále je to predovšetkým deň pracovný, nie deň dovolenkový. Firma by nemala pocítiť poľavenie z vášho pracovného nasadenia v dôsledku zmeny miesta výkonu práce,“ zdôrazňuje Rudyová.

Ako si workation vybaviť u zamestnávateľa:

  • predstaviť zamestnávateľovi komplexný plán vášho workation – ozrejmiť destináciu, dať prísľub, že pracovný čas bude dodržaný, máte vhodné dátové/internetové pripojenie a ostatné technické nastavenia,
  • všetci sme zmenám naklonení viac, ak poznáme ich detaily a vieme, čo po zmene môžeme očakávať, zamestnávateľa by ste preto mali uistiť, že workation neovplyvní chod firmy,
  • vhodné je poskytnúť fakty o spoločnostiach, kde tento štýl práce bezproblémovo funguje,
  • výsledkom spomínaných dialógov má byť nepriestrelná dohoda o výkone vašej práce.

Pravdou však zostáva, že na rozdiel od iných krajín, workation je na Slovensku len v počiatkoch a na niektoré zmeny sa stále adaptujeme pomalšie.

Na druhej strane by sme si mohli vziať príklad z krajín, ktoré prácu z dovolenkových destinácií už aplikovali. Napríklad Portugalsko ponúkalo pre ľudí aj špeciálne víza, aby umožnili cudzincom u nich pracovať, čím tiež podporili vlastnú ekonomiku.

Nenahrádzať plnohodnotnú dovolenku

Napriek tomu, že týmto modelom možno niektorých kreatívne a slobodne zmýšľajúcich ľudí inšpirujeme, aby si presadili workation u zamestnávateľa, určite by sme ním nemali nahradiť tohtoročnú dovolenku. Workation nie je dovolenka a aj pri tomto štýle práce je raz za čas potrebný plnohodnotný oddych.

Práve toto leto, po striedaní lockdownov a sprísňovaní opatrení, je totiž dôležité využiť na dostatočné dobitie bateriek. Ak si to môžeme dovoliť, mali by sme istý čas stráviť so svojimi najbližšími v offline svete, pretože nikto nevie, čo prinesie nasledujúca jeseň a či ju opäť nestrávime v lockdowne prácou z domu. Prípadne na workation, ktoré sa v dnešnom svete môže aj neplánovane natiahnuť na niekoľko mesiacov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?