5. februára 2021

Veľkí hráči na Wall Street si trhajú vlasy, milióny udatných Jánošíkov z Redditu šponujú ceny akcií odpískaného retailu s počítačovými hrami do stratosféry a bežný užívateľ internetu siaha po ďalšom balení pukancov, ktoré bude pri správach o tejto ságe spokojne chrúmať.

A ak neprestane svet filmového biznisu fungovať, ako má, budeme ten popcorn chrúmať pri filmovom spracovaní vyššie spomenutej investičnej prestrelky. Pretože to je presne to, čo sa má podľa zákonov filmového trhu stať s každou udalosťou, pri ktorej človeku tuhne krv v žilách, zatiaľ čo ďalší kilogram popcornu už puká v mikrovlnke: má sa dočkať filmovej adaptácie!

Čo na tom, že tento Titanic sa ešte ani nepotopil celý – je najvyšší čas jeho skazu sfilmovať s krásnymi hercami v hlavných úlohách. A presne to je teraz pri kauze GameStop / Reddit / Wall Street  v hre, konkrétne s heslami „Netflix“ a „MGM“.

Kto bude hlavný hrdina?

Filmový server Deadline informuje, že o akciový masaker už prejavil záujem nonstop hladný streamovací gigant, ktorý sa snaží na adaptáciu ešte stále sa dejúcich udalostí  získať slovutného Marka Boala, scenáristu a producenta filmov Smrť čaká všade alebo Čiernobiela spravodlivosť.

Publicisti zo servera The Verge pritom nadhadzujú zaujímavú myšlienku, že by sa tak s projektom mohlo spojiť meno režisérky Kathryn Bigelowej, ktorá oba spomínané filmy natočila a za prvý z nich dostala režisérskeho Oscara.

Reklama

Pri obsadení sa zatiaľ hovorí o hercovi a modelovi Noahovi Centineovi, ktorého v našich zemepisných šírkach veľmi nepoznáme, ale, úprimne, je to vcelku jedno, pretože vraj beztak málokto tuší, koho bude v dráme vlastne hrať.

Čo je veľmi zaujímavá otázka – akokoľvek celá kauza v súčasnosti hýbe akciovým svetom, má zatiaľ iba veľmi málo konkrétnych protagonistov. Teda až na prezývky borcov z redditovského diskusného fóra r/WallStreetBets, ktorí sami seba označujú za „degenov“. Možno bude hrať Noah Centineo nejakého prominentného degena? Z tých 8,4 milióna, koľko ich tam je…

Bude aj kniha

Filmová spoločnosť MGM tiež o tento námet prejavila záujem a už ho konkretizovala prehlásením, že film natočí podľa knihy. Tú by však musel najskôr niekto napísať – a tým niekým podľa plánu (a zrejme už aj podpísanej zmluvy) nebude nikto iný než Ben Mezrich. Jeho knihu o vzostupe Facebooku The Accidental Billionaires už pre filmové plátna spracoval David Fincher vo filme Sociálna sieť.

Pokiaľ by MGM alebo Netflix mali záujem o drobnú radu, odporučili by sme vznikajúci film prepojiť s niekdajším hitom o inom akciovom masakre Stávka na neistotu (The Big Short).

S aktuálnou kauzou má slávneho spoločného menovateľa: Michaela Burryho, ktorý stál v roku 2008 v epicentre rozbiehajúcej sa finančnej krízy a teraz bol jedným z hýbateľov prestrelky s akciami GameStopu. Herca by už hľadať nemuseli, v Stávke na neistotu ho hral Christian Bale.

Prepojením oboch filmov by potom mohol vzniknúť celý avengerovský vesmír burzových megabitiek a kolosálnych akciových apokalýps. A v centre by stál niekdajší predstaviteľ Batmana. No, nekúpte to!

Zostáva len stará dobrá klasika

Film o tom, čo sa práve teraz deje, bude v každom prípade potrebný. Američania, ktorí v tejto chvíli už vyťahujú popcorn zo svojich mikrovlniek a preklikávajú streamovacie služby v honbe za filmami s obdobnou tematikou, so slzou v oku zisťujú, že žiadna streamovacia služba v USA práve teraz nehrá Stávku na neistotu, ani Riziko, ani Vlka z Wall Street, ani samotnú Wall Street z roku 1987.

Neskrýva sa v tom ale žiadny konšpiračný zámer. Krajina streamovacích služieb je čím ďalej zložitejšia a v každom okamihu existuje množstvo filmov, ktoré sa nachádzajú medzi vysielaniami na konkurenčných službách, alebo nikde. Mnohé služby navyše lejú peniaze skôr do vzniku svojho pôvodného obsahu.

A tak treba iba čakať na film o GameStope, Reddite a Wall Street. Ten má v rukáve jedno solídne eso: nikto nemá ani tušenie, ako dopadne. Pretože ešte nijako nedopadlo ani dianie, podľa ktorého bude natočený. Takže si musíme dávať pozor na spojlery.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorom je Darek Šmíd. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?