15. júna 2021

Najvyšší súd v utorok (15. 6.) zrušil oslobodzujúci rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prípad sa vracia na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Informovala o tom agentúra TASR.

Tomáša Szabóa, ktorý bol obžalovaný ako jeden z vykonávateľov vraždy, uznal senát Najvyššieho súdu za vinného, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody, takže zo súdnej siene putoval rovno do výkonu trestu.

Podľa predsedu senátu Najvyššieho súdu Petra Paludu rozhodol Špecializovaný trestný súd o oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej predčasne. „Nevysporiadal sa so všetkými okolnosťami, neodôvodnil zrozumiteľne rozhodnutie, nevykonal všetky dôkazy.“ Dôkazy, ktoré vykonal, hodnotil podľa Najvyššieho súdu izolovane, „z čoho vyplynul nesprávny právny záver rezultujúci do oslobodzujúceho rozsudku“.

V rozpore s logikou

Ako tvrdí Paluda, v spise sú obsiahnuté dôkazy, na ktoré poukázal prokurátor a splnomocnenci. „Napríklad výhražné správy M. K. na Kuciaka. Ide o správu medzi M. K. a Miroslavom Konôpkom, komunikácia medzi M. K. a Jaroslavom H. a iné,“ cituje predsedu senátu agentúra TASR.

„Ak by ŠTS chronologicky vyhodnotil dôkazy, zrejme by nedospel k zhodnému záveru s výrokom, aký urobil,“ podotkol Paluda s tým, že ŠTS niektoré dôkazy hodnotil v rozpore s elementárnou logikou.

Reklama

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v septembri 2020 oslobodil Kočnera a Zsuzsovú. Szabóa uznal za vinného, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára.

Proti vlaňajšiemu rozsudku sa však odvolal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, Szabó aj rodiny obetí. Ich odvolaniami sa dnes zaoberal Senát 2T v zložení Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková.

Traja odsúdení

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v dome vo Veľkej Mači, kde bývali. Po siedmich mesiacoch polícia zadržala vykonávateľov Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa, ktorý mal vraždu sprostredkovať. Po jeho výpovediach v prípade obvinili aj Mariana K. a Alenu Zs.

Marček, ktorý sa priznal k vykonaniu vraždy, si odpykáva 25-ročný trest. Andruskó sa dohodol s prokurátorom na 15 rokoch väzenia, ktoré potvrdil aj súd.

Marian Kočner je právoplatne odsúdený na 19 rokov v kauze zmenky, Zsuzsová dostala 23 rokov väzenia v prípade vraždy hurbanovského primátora Lászlóa Basternáka, rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

V článku bola použitá správa agentúry TASR, s prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?