18. januára 2021

Hľadáte si prácu, no odpovedí na svoje žiadosti ste sa nedočkali? Podľa portálu Profesia.sk to môže byť spôsobené aj tým, že o niektoré pracovné miesta sa zaujíma aj viac ako 50 uchádzačov. Minulý rok bola najväčšia konkurencia v administratíve, marketingu a médiách.

Viac ako 40 životopisov posielali podľa portálu uchádzači aj v sektoroch ako prekladateľstvo a tlmočníctvo, ľudské zdroje a personalistika, vrcholový manažment či obchod. Prvú desiatku uzatvárali ponuky v štátnej správe a samospráve, zákazníckej podpore či v oblasti umenia a kultúry.

Najobľúbenejšie odvetvia uchádzačov v roku 2020

Infografika: Profesia

Medziročne narástla aj konkurencia medzi uchádzačmi. „Kým v roku 2019 platilo, že na jednu ponuku práce zareagovalo zhruba 17 uchádzačov, v roku 2020 tento priemer stúpol na 26,“ informovala PR manažérka portálu Nikola Richterová.

Nová práca snov – anketár

V niektorých odvetviach bol nárast ešte výraznejší – zatiaľ čo v roku 2019 napríklad na ponuku práce v administratíve reagovalo v priemere 33 ľudí, minulý rok ich bolo 57. Prekvapením bol aj veľký záujem o prácu anketárov. „Pri anketároch platilo, že v roku 2019 zareagovalo na jeden inzerát v priemere necelých 24 ľudí, v roku 2020 stúpol počet na takmer 103,“ vyčíslila Richterová.

Reklama

Pri kuriéroch uviedla nárast z vyše 33 na viac ako 88 životopisov na jeden inzerát. Medzi najobľúbenejšie patrili aj pozície sekretárky, vizualistu, office manažéra, promotéra, fotografa či poštového doručovateľa.

Najobľúbenejšie pozície uchádzačov v roku 2020

Infografika: Profesia

Menej ponúk v Bratislave

Ďalším trendom roku 2020 bol nárast priemerného počtu uchádzačov v Bratislavskom kraji. Na jednu ponuku v hlavnom meste a okolí zareagovalo vlani podľa Profesia.sk v priemere 28 ľudí, čo je viac ako v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a v Žilinskom kraji. Podľa Richterovej za to môže fakt, že práve v bratislavskom regióne klesol počet ponúk najviac – až o 32 percent.
Najvyššia konkurencia medzi uchádzačmi bola aj vlani na východnom Slovensku. Na jednu ponuku práce v Prešovskom kraji zareagovalo v priemere 30 a v košickom regióne viac ako 43 ľudí.

Priemerný počet reakcií na ponuku podľa regiónov

Infografika: Profesia
Kým v Bratislavskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji mali ľudia najväčší záujem o prácu v administratíve, v košickom regióne boli najvyhľadávanejšie najmä pomocné práce. V Nitrianskom kraji ľudia najviac reagovali na ponuky práce vo vrcholovom manažmente.
Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?