3. februára 2018

Rok 2018 v hodinárskom svete prináša hneď niekoľko možností, ako si dopriať ikonické modely v novom šate. Nemusíte nevyhnutne minúť tisíce eur. Ale môžete.

Najtenšie hodiny na svete

Na výšku merajú 2 milimetre. Čítate správne. A nie, nepomýlili sme sa. Ani nepíšeme o strojčeku, ale o celých hodinkách. Piaget opäť potvrdil, že je kráľom ultratenkých mechanických hodiniek. Tento koncept Altiplano Ultimate Concept by teoreticky privítali fanatici hodinárskeho umenia, ktorí nemajú problém s rozpočtom. Prakticky sa naň zatiaľ dá len pozerať, je to koncept. Ak by ste predsa niečo podobné chceli kúpiť, Altiplano Ultimate Automatic od Piagetu je síce o 2,3 milimetra hrubší, stále však predstavuje svetovú extratriedu. A nie je to len koncept.


Piaget Altiplano Ultimate Concept, hrúbka hodiniek predstavuje len 2 milimetre. Foto: Piaget

Navitimer v novom šate

Ak sa povie „pilotky“, človek si predstaví niečo veľmi blízke modelu Navitimer od Breitlingu. S množstvom drobných čiar a čísiel po obvode lunety, vďaka ktorým si piloti môžu pomôcť s komplikovanými výpočtami. Úprimne, kto v dnešnej dobe ešte niečo podobné robí? Rovnakú otázku si zrejme položil aj nový šéf značky Georges Kern, keď pripravil úplne novú sériu Navitimer 8. Od jednoduchých automatov až po vynovený Chronograph dostala táto letecká ikona úplne nový šat. A určite osloví aj nových zákazníkov, ktorí miesto koženej bundy častejšie nosia košeľu a sako.


Nová kolekcia Navitimer 8 dostala čistejší dizajn. Foto: Breitling

Portugieser k 150. výročiu

IWC oslavuje 150. narodeniny a k výročiu si pre fanúšikov pripravilo hneď niekoľko limitovaných edícií. Tento klasický model Portugieser Chronograph s modrým ciferníkom vyrobili len v počte 2-tisíc kusov. Po prvý raz vnútri nájdete automatický kaliber z domácej rodiny 69000. Zafírové sklíčko na zadnej strane hodiniek vám umožní oceniť aj gravírovanie strojčeka. Cena je približne 7 000 eur.


K 150. výročiu IWC pripravilo hneď niekoľko limitovaných edícií. Foto: IWC

História za 200 eur

Tu vám stačí 200 eur a zrazu máte na rukách hodinky, ktoré si so sebou nesú kus histórie. Slávna legenda 60. rokov sa totiž vracia vo vynovenom šate. Po prvý raz za viac ako tri dekády Timex vložil do púzdra strojček s manuálnym naťahovaním. Ciferník, čísla, ručičky i prevedenie, všetko sa odvoláva na svojho slávneho predchodcu. Narozdiel od neho však tieto hodinky na sklade sú. Timex má skúsenosti s retro prístupom a tento ťah mu skutočne vyšiel. V dobe, kedy hodinky zväčša prerástli 40-milimetrový priemer, zrazu prichádza prístroj s 34-milimetrovým púzdrom a sedí skvele na akomkoľvek zápästí. Áno, je to Made in China, ale zase za 200 eur.


Prvé mechanické hodinky od Timexu po viac ako troch dekádach. Foto: Timex

Skutočný Bauhaus

Slovo minimalizmus už chytilo takmer „sprofanovaný“ nádych. Najmä vo svete hodiniek to už občas vyzerá tak, že stačí k novému modelu či značke pridať slovo „minimalistický“ a úspech je zaručený. Ak však nechcete len kópiu, ale chcete skutočný Bauhaus, nemecká značka Junghans pravidelne ponúka vo svojej rade Max Bill (podľa významného umelca hnutia Bauhaus) limitované edície. Tohtoročný kúsok ponúka na zadnej strane motív „sicherheit“ bezpečnosť, zo slávnej grafickej série Maxa Billa. A vpredu dostanete čistý dizajn s číslicami od tejto legendy.


Rukopis Maxa Billa na oboch stranách púzdra. Foto: Junghans