28. apríla 2021

Sudkyňa, ktorá nariadila synovi, aby svojej mame zaplatil 100 miliónov dolárov, povedala, že rodina Achmedovcov je najnešťastnejšou rodinou, ktorá sa kedy objavila v jej pojednávacej miestnosti. Sága rodiny sa začala, keď sa Tatiana Achmedova rozviedla so svojím manželom, ruským oligarchom Farchadom Achmedovom. Odvtedy sa márne snaží získať vyše 500 miliónov eur, ktoré jej po rozvode mali pripadnúť.

Oddaný syn

Najdrahší rozvod v Británii sa konal v roku 2016. Z miliónov však Tatiana zatiaľ nevidela jediný cent, keďže Farchad sa stiahol späť do Ruska a odmieta do Británie poslať čo i len svojho právnika. V stredu 21. apríla však Tatiana uspela so žalobou na vlastného syna Temura, aby tak získala aspoň časť majetku, ktorý jej patrí.

Podľa súdu je Temur otcovi oddaný a pomáha mu skrývať majetok pred Tatianou. A práve preto má matke zaplatiť 75 miliónov libier (asi 86 miliónov eur).   

„Temur sa naučil veľa od svojho otca a slovom i skutkom spravil všetko čo mohol, aby zabránil mame dostať sa k vysúdeným peniazom z rozvodu,“ vyjadril sa súd vo svojom poslednom rozsudku, ostatnej časti z dlhej série žalôb, ktorá by sa mohla stať podkladom pre televízny seriál.

Zadržiava pred ňou aj Warholov obraz

Súčasťou majetku, ktorý Achmedova vysúdila je aj zbierka umenia v hodnote 116 miliónov eur, do ktorej patria diela Marka Rothka, Andyho Warhola či Damiena Hirsta. No aj luxusné byty, autá a superjachty.

Reklama

Podľa súdu Temur disponuje „nepredstaviteľným majetkom“, kým Tatiana je závislá na Burford Capital, litigačnej spoločnosti, ktorá platí za súdne poplatky v spore s jej vlastným synom.

Farchad medzitým z Moskvy kritizuje Burford Capital, ktorý by mal získať podiel z vysúdených miliónov. Vo vyhlásení cez hovorcu Farchad uviedol: „Pokračujúca účasť Burfordu v rozvodovom procese je opovrhnutiahodná a nič na veci nemení.“

Rovnako kritizoval londýnsky súd za to, že rieši spor dvoch v Rusku narodených rodičov a ich v Dubaji bývajúceho syna. „Keďže počas štyroch rokov nezískali nič na žiadnom inom súde na svete, (Tatiana a Burford) sa vrátili do Londýna, aby zbabelo zažalovali nášho syna.“

Tatiana sa snažila domôcť spravodlivosti aj na súdoch na Marshallových ostrovoch, v Dubaji, Lichtenštajnsku a v New Yorku. 

Vreckové od otca vo výške 40 miliónov

Temurovi rodičia sa vzali v roku 1993, práve keď na troskách Sovietskeho zväzu vyrástla nová skupina superbohatých oligarchov. Farchad bol jedným z nich.

Po tom, čo sa presťahoval z Azerbajdžanu do Veľkej Británie, vybudoval si slušný podiel v energetickom podniku Bechtel. V roku 2012 ho odpredal za 1,3 miliardy dolárov (asi 1,08 miliardy eur). Forbes aktuálne odhaduje výšku jeho majetku na 1,4 miliardy dolárov (asi 1,16 miliardy eur). 

Farchad sa neskôr presťahoval do Moskvy, kde tvrdil, že so svojou ženou sa rozviedol už v roku 2000. Ona to však odmieta a žiadnemu londýnskemu súdu neboli predložené dokumenty o rozvode. Podľa Farchada je však rozvod z roku 2016 tým pádom neplatný.

Podľa súdu Temur ostal lojálny otcovi, hoci sa presťahoval do Dubaja, kým ďalšie dve deti dvojice stoja pri matke a majú už aj britské občianstvo.  

Otec Temura podľa súdu „zasypáva peniazmi“. Londýnsky apartmán za 45 miliónov eur, kolekcia luxusných automobilov, medzi ktorými je aj Rolls Royce, to je všetko Temurov majetok, o ktorom on sám tvrdil, že netušil, že je napísaný na neho. Ďalších 40 miliónov eur dostal od otca v hotovosti – ako dar. Temur však tvrdí, že o tieto peniaze prišiel, keď študoval na London School of Economics a spravil zlé investície na burze.  

Jachta od Abramoviča

A potom je tu ešte známa superjachta Luna, ktorú Farchad kúpil od ďalšieho ruského miliardára Romana Abramoviča v roku 2014. Je dlhá 115 metrov a zmestí sa na ňu 18 hostí a 50 členov personálu a podľa všetkého je vybavená aj systémom na rozpoznanie raketového útoku.   

V roku 2018 ju po príkaze súdu nakrátko zadržali bezpečnostné zložky Spojených arabských emirátov, no o rok neskôr Dubaj rozsudok zrušil, keď ho označil za nemoslimský. Temur potom pomáhal pri presune niektorých umeleckých diel na jachtu.

„Mať na 500-miliónovej jachte obrazy za 100-miliónov, to nie je nič šialené. Je pekné, keď sa môžete pozerať na obrazy,“ povedal pred súdom.  

Temurov hovorca však dodáva, že jeho klient nikdy nechcel uviaznuť v spore rodičov, ani byť na niekoho strane. „Hoci nesúhlasí s rozsudkom, bude zvažovať, že je to rozumná suma hodná toho, aby sa medzi rodičmi, ktorých oboch miluje, konečne uzavrela dohoda,“ vyjadril sa hovorca cez e-mail.  

Aj preto sudkyňa prípadu vo svojej úvodnej reči citovala Leva Nikolajeviča Tolstoja: „Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojim vlastným spôsobom. Ospravedlňujem sa Tolstojovi, no Achmedovci sú jedna z najviac nešťastných rodín, aké sa objavili na mojom pojednávaní.“

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorom je prispievateľ Ollie Williams, ktorý píše o boháčoch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?