6. augusta 2019

Neexistuje mnoho tínedžerov, ako je Alyssa Carson z mesta Baton Rouge v Louisiane. Má iba 18 rokov a už je najmladšou astronautkou v zácviku na svete. Na konto si už navyše zapísala tri inšpiratívne vystúpenia na konferenciách TEDx. 

Alyssa sa spojila aj s berlínskou značkou Horizn Studios, spolu s ktorou vyvíja vôbec prvé batožinové kufre určené pre cestujúcich do vesmíru. Prvú limitovanú edíciu kufrov spolu odprezentovali 19. júla, na oslavu 50. výročia pristátia posádky Apollo 11 na Mesiaci.

Pokiaľ toto “zázračné dieťa” vytrvá vo svojej snahe, môže sa stať vôbec prvým človekom, ktorý vstúpi na povrch Marsu. Podobne, ako Neil Armstrong na Mesiac.

Alyssa Carson je najmladšou astronautkou v zácviku vôbec. Foto: NASABlueberry (Wikimedia.com, under license CC BY-SA 4.0).

Alyssa sa do dobýjania vesmíru  zamilovala už ako trojročná, keď jej učarovala animovaná rozprávka The Backyardigans o partii priateľov, ktorá spolu zažívala rôzne dobrodružstvá. “Jedna z epizód sa volala Misia na Mars, pýtali sa v nej veľa otázok o vesmíre, o Marse, zisťovali, či tam už žijú ľudia,” hovorí Alyssa s tým, že práve táto rozprávka podnietila jej záujem o vesmír, napriek tomu, že nikto z jej rodiny nemá skúsenosti s vedou.

“Môj otec dodnes spomína na to, ako som ako malá za ním prišla a dlho sa ho vypytovala na vesmír a na Mars. Porozprával mi o pristátí na Mesiaci, čím iba viac rozdúchal tú iskru, ktorá vo mne zahorela,” opisuje Alyssa.

Na Mesiaci jedli slaninu a fotili sa.
Malé príbehy z vesmíru spred 50 rokov

Keď mala sedem rokov, otec ju vzal na prvé vesmírne sústredenie pre podobných nadšencov, akým sa stala ona. Zapasovalo jej to. Do dnešného dňa sa zúčastnila na 19 rôznych sústredeniach, od Turecka až po Kanadu.

Dokonca, Alyssa ako jediná na svete dokončila špeciálny program pre fanúšikov NASA, ktorý pozostával z návštev 14 rôznych zariadení naprieč deviatimi štátmi. Počas týchto návštev okúsila rôzne simulované misie aj pilotovanie simulátora, postavila model rakety alebo sa zúčastnila na prednáškach o robotike a o letectve.

No, a ako sa zdá, jej snaha sa vyplatila. Keď mala 12 rokov, NASA ju pozvala na diskusiu o plánovaných misiách na Mars do Washingtonu D.C., ktoré usporadúvala pri príležitosti desiateho výročia bádania robotov na červenej planéte.

Na Slovensko príde vesmírna architektka,
ktorá navrhla aj mesačnú orbitálnu stanicu

Potom to už išlo samo. Keď mala 13 rokov, pozvali ju prednášať o jej vášni pre vesmír na prednášku TEDx do Grécka. Keď mala 15 rokov, stala sa vôbec najmladšou účastníčkou prestížnej vesmírnej akadémie PoSSUM, kde získala certifikáty z aplikovanej astronautiky, čo ju opäť priblížilo k jej snu stať sa vesmírnou výskumníčkou a vydať sa na dobrodružstvo do kozmu. Teraz je certifikovaná na suborbitálny kozmický let.

Počas tejto cesty sa jej podarilo získať úctyhodných 136-tisíc fanúšikov na Instagrame a ďalších 83-tisíc na Facebooku a ich počet stále narastá.

Niet sa potom čo čudovať, že keď sa Horizn Studios rozhodli vytvoriť Horizn ONE, prvú svetovú kolekciu kufrov pre vesmírne cestovanie, tak prizvali na palubu Alyssu, ktorá do tímu dizajnérov a inžinierov priniesla svoje vedomosti o vesmíre. “Oni vedia, ako navrhnúť kufre, a ja poznám vesmír – to je božská kombinácia, ktorá do budúcna zmení cestovanie do kozmu,” opisuje mladá astronautka v zácviku.

Výhodou batožiny, ktorú pomohla vytvoriť, je jej ultra ľahká váha, ale aj technologické vychytávky, napríklad smart obrazovka, ktorá umožní návštevníkom Marsu nahrávať videá a streamovať, alebo si len zavolať domov na Zem.

“Je to ultimátna futuristická batožina, navrhnutá na budúcnosť vesmírneho turizmu, akonáhle začnú komerčné lety do vesmíru,” hovorí Alyssa Carson.

Alyssa Carson má za sebou už tri inšpiratívne prednášky na TEDx.

Avšak na to, aby ste si takúto vesmírnu batožinu zakúpili, budete musieť počkať až do roku 2030, čiže tri roky pred tým, ako sa začnú prvé komerčné lety do vesmíru. Pripravte sa však na to, že si siahnete hlboko do vrecka.

Predpokladá sa, že jedna sada vesmírnych kufrov bude stáť okolo 50-tisíc amerických dolárov. Spoločnosť, ktorá za vesmírnou batožinou stojí, si však myslí, že je to zanedbateľná čiastka – aspoň v porovnaní s cenou “letenky” do vesmíru, ktorú NASA predáva od 46 miliónov  dolárov.

Vizualizácia kozmického kufra. Foto: Horizn Studios

Medzičašom ale spolupráca značky Horizn a mladej astronautky vytvorila limitovanú edíciu obyčajnej kabínovej batožiny so smart nabíjačkou, 360-stupňov otočnými kolieskami a polykarbonátovou tvrdou škrupinou, ktorú posúvajú na trh za 810 amerických dolárov. Jej biela farba je inšpirovaná bielou farbou letu Apollo 11. Na kufri sa nachádza logo Apollo 11.

Carson práve ukončila štúdium na strednej škole a ďalej pokračuje v štúdiu astrobiológie na Floride.  Naďalej chce pokračovať v šírení povedomia o krásach vesmíru a nadchnúť aj ďalších mladých ľudí, aby nemali strach siahnuť si na hviezdy. “Nech je už váš sen akýkoľvek, bez ohľadu na to, ako šialene môže pre iných znieť, choďte si za ním,” hovorí.

Prispievateľka Laura Begley Bloom píše pre Forbes.com o tom, ako môže cestovanie zmeniť život.

 Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.