17. apríla 2021

Najnovšia limuzína Mercedes-Benz EQS má asi najväčší dotykový displej na svete. Namiesto palubnej dosky je v luxusnom aute displej široký viac ako 140 centimetrov, ktorý vedie od dverí k dverám. Displej je vlastne palubná doska.

Mercedes EQS má byť autom na rovnakej úrovni ako súrodenec triedy S, už desiatky rokov zrejme najobľúbenejší automobil bohatých ľudí na celom svete. Základný rozdiel je ale ten, že v EQS typicky osem- či dvanásťvalcové motory nahrádza elektromotor. V základnej verzii jeden, vo vyššej dva.

Slabší kúsok s elektromotorom na zadnej náprave ponúkne výkon 333 koní a zrýchlenie z 0 na 100 za 6,1 sekundy. Výkonnejšia štvorkolka s motorom na oboch nápravách má 523 koní. Tá na stovku vystrelí za 4,3 sekundy.

FOTO: Forbes Česko, Mercedes Benz

To ale stále nie je všetko. Do výroby sa totiž chystá aj raketa s výkonom 760 koní. Tu už po zošliapnutí „plynu“ pôjde do tuhého, hoci cez maximálnu rýchlosť nastavenú na 210 kilometrov za hodinu to nepôjde.

Mantrou záujemcov o elektromobil je však dojazd. A Mercedes sľubuje, že majiteľ slabšej verzie na jedno nabitie prejde 770 kilometrov. Za ideálnych podmienok. Reálne to bude okolo 650 kilometrov, ale aj to je údaj, ktorý elektromobil z pohľadu dojazdu posúva na úroveň benzínových vozidiel.

Reklama

Okrem moderných batérií s veľkou kapacitou tomu napomáha aj k dokonalosti dotiahnutá aerodynamika s rekordným súčiniteľom odporu vzduchu. A napríklad aj to, že nový mercedes sa práve pre dosiahnutie lepšej aerodynamiky a spotreby dokáže pri jazde vo vyššej rýchlosti na diaľnici sám znížiť.

FOTO: Forbes Česko, Mercedes Benz

Senzory a umelá inteligencia

S dojazdom súvisí aj dobíjanie. Batéria elektrickej limuzíny by sa mala na rýchlonabíjačke s výkonom 200 kW oživiť na 80 percent kapacity za pol hodiny. Doplniť energiu na 300 kilometrov jazdy má zabrať pätnásť minút. Vzhľadom na to, že prevažná väčšina českých (či slovenských) dobíjacích staníc o podobnom výkone môže len snívať, nabíjanie sa, samozrejme, predĺži až o desiatky minút.

Čo ale Mercedes-Benz robí dlhodobo výnimočným, sú nové prvky výbavy, ktoré z jazdy autom robia potešenie. Čo bude mať EQS?

Okrem už spomínaného displeja, na ktorom si možno premietnuť aj film, je to otváranie a zatváranie dverí, ktoré funguje bez toho, aby na ne človek musel siahnuť. Otvoríte ich na diaľku cez aplikáciu v mobile a po nastúpení ich zatvoríte len pohybom ruky vo vzduchu, ktorý zaznamenajú senzory v kabíne.

Autopilot aj „šlofíkový“ mód

Mimochodom, EQS má v sebe zabudovaných až 350 senzorov, ktoré strážia napríklad rýchlosť, vzdialenosť, zrýchlenie, svetelné podmienky, teplotu vo vnútri či vonku, fakt, ako je auto obsadené cestujúcimi, žmurkanie očí vodiča alebo hlasy vydávané posádkou.

FOTO: Forbes Česko, Mercedes Benz

Všetky informácie potom mieria do riadiacej jednotky, ktorá má schopnosti umelej inteligencie, čo v praxi znamená, že sa reakcie počítača stále zdokonaľujú s tým, ako sa zžíva so správaním posádky.

Veľkou výzvou blízkej budúcnosti je tiež autonómna jazda. Mercedes EQS si s ňou poradí na úrovni 3 (z celkových piatich). Ak to zákony v Európe povolia, auto môže ísť až do rýchlosti 60 kilometrov za hodinu bez toho, aby vodič mal ruky na volante. Vozidlo ho na to vyzve až vo chvíli, kedy sa objaví nečakaná situácia, alebo sa rýchlosť zvýši nad limit.

Zaujímavou novinkou je aj Power Nap program, ktorý sklopí sedadlo, zavrie a zastrie okná, na megadispleji začne premietať motív hviezdnej oblohy a hrá upokojujúcu hudbu, aby si vodič bezpečne zaparkovaného auta mohol zdriemnuť. Po istom čase ho zobudí špeciálna vôňa a masáž, píše portál CNN.com.

FOTO: Forbes Česko, Mercedes Benz

Mercedes-Benz EQS sa začne predávať už tento rok. Čo je zatiaľ neznáme, je jeho cena. S ohľadom na konkurenciu ale takmer určite presiahne 75-tisíc eur. Samozrejme, otázkou tiež ostáva, nakoľko budú milionári ochotní meniť limuzíny s klasickými motormi za elektromobily.

Elektromobil a SUV od Ferrari?

Talianska luxusná automobilka Ferrari si moment debutu elektromobilu naplánovala na rok 2025 a tento termín vo štvrtok potvrdila. Doteraz má v portfóliu iba dva hybridy, LaFerrari a SF90 Stradale. Generálny riaditeľ John Elkann naznačil, že  sa spoliehajú skôr na novú generáciu zákazníkov. „Naša interpretácia a aplikácia technológií v motoristickom športe aj na cestách je veľká príležitosť, ako priniesť unikátnosť a vášeň Ferrari novým generáciám,“ vyhlásil Elkann.

V nadchádzajúcich mesiacoch by mala automobilka uviesť na trh tri nové modely, zatiaľ však neuviedla podrobnosti. Podľa Elkanna však scuderia poteší milovníkov SUV – Purosangue bude prvýkrát predstavené niekedy v roku 2022. Spoločnosť ho označuje ako „niečo skutočne špeciálne“.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorom je redaktor Forbes Česko Ondřej Kinkor. Doplnený o informácie z článku uverejneného na Forbes.com od prispievateľa Alistaira Charltona.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?