28. októbra 2021

Už predtým boli menej platení ako hráči NFL, NBA či baseballovej ligy MLB. A teraz ich príjmy oproti roku 2019 klesli o 27 percent. 

Auston Matthews je možno najlepším ostreľovačom NHL, v minulej sezóne viedol v lige v počte gólov, no tohtoročné prvenstvo v rebríčku najlepšie zarábajúcich hráčov NHL patrí Connorovi McDavidovi. Dvadsaťštyriročný kapitán Edmontonu Oilers sa vrátil na prvé miesto v zozname najlepšie zarábajúcich hráčov NHL podľa Forbesu so 16,4 miliónmi dolárov za sezónu 2021/22. Započítava sa doň vysoký plat a bonusový balík vo výške 12,4 milióna dolárov plus ďalšie 4 milióny dolárov v ročných príjmoch mimo ľadu.

McDavid bol číslo 1 v rokoch 2018/19 aj 2019/20, ale v minulej sezóne ho porazil Matthews. Tentokrát sa však 24-ročný „stroj na strieľanie gólov“ Toronta Maple Leafs musí uspokojiť s druhým miestom s 12,2 miliónmi dolárov.

Dohromady má 10 najlepšie zarábajúcich hráčov NHL 117 miliónov dolárov, čo je almužna v porovnaní so súčtom zárobkov desiatich najlepšie zarábajúcich hráčov v NBA (714 miliónov dolárov), NFL (418 miliónov dolárov) a dokonca aj v Major League Baseball (357 miliónov dolárov). Pomerne nízke príjmy z hokeja sú dôvodom pomerne nízkych platov a marketingových príležitostí mimo ľadu je málo.

Aj podľa štandardov NHL je však celkový zárobok 117 miliónov dolárov nízky, o 6 % menej ako minulý rok a hlboko pod rekordom sezóny 2019/20, ktorý sa vyšplhal do výšky 159 miliónov dolárov. V skutočnosti ide o najhorší výsledok od sezóny 2013/14, v ktorej zarobili 116 miliónov dolárov.

Reklama

10. Sergei Bobrovsky

Tím: Florida Panthers

Vek: 33

Zárobky: 10,1 milióna dolárov (9,9 milióna dolárov na ľade, 0,2 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Sergej Bobrovsky zaznamenal minulý týždeň svoje 300. víťazstvo v NHL a má za sebou skvelý štart v sezóne. Tento 33-ročný hráč, dvojnásobný víťaz Vezina Trophy ako najlepší brankár ligy, má za sebou tretí rok sedemročného kontraktu na 70 miliónov dolárov a medzi svojich partnerov počíta CCM a Upper Deck.

9. Nikita Kucherov

Tím: Tampa Bay Lightning

Vek: 28

Zárobky: 10,3 milióna dolárov (9,9 milióna dolárov na ľade, 0,4 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Nikita Kucherov vynechal celú základnú sezónu 2020/21 pre zranenie bedrového kĺbu, ale vrátil sa do play-off, aby priviedol Tampu Bay Lightning k druhému majstrovskému titulu za sebou. V tejto sezóne bude musieť dúfať v podobný triumf: 28-ročný hráč z pravého krídla je mimo hry s ďalším zranením dolnej časti tela. Je v treťom roku osemročného kontraktu na 76 miliónov dolárov a medzi jeho sponzorov patrí hokejová výstroj od spoločností Adidas a Bauer.

8. Sidney Crosby

Tím: Pittsburgh Penguins

Vek: 34

Zárobky: 10,5 milióna dolárov (7,5 milióna dolárov na ľade, 3 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Sidney Crosby zostáva oddaným hráčom, ktorý spolupracuje so značkami ako CCM, Gatorade a Tim Hortons. No zdá sa, že jeho dni, keď patril medzi najlepšie zarábajúcich hráčov NHL, sú spočítané. Jeho plat – uvedených 9 miliónov dolárov pre túto sezónu pred úpravou – klesne na 3 milióny dolárov v nasledujúcich rokoch, keď 34-ročný center ukončí svoju kariéru v Pittsburghu Penguins, ktorá je hodná siene slávy.

7. Tyler Seguin

Tím: Dallas Stars

Vek: 29

Zárobky: 11 miliónov dolárov (10,8 milióna dolárov na ľade, 0,2 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Tyler Seguin je späť na ľade po tom, čo ho zranenie bedrového kĺbu a ochorenie Covid-19, aj keď bol očkovaný, vyradilo zo všetkých zápasov okrem troch v sezóne 2020/21. Tento 29-ročný center má v treťom roku osemročného kontraktu s Dallas Stars za 78,8 milióna dolárov majetkové podiely v Biosteel a Chew Club, ktorý predáva kosti a pochúťky pre domácich miláčikov.

6. Artemi Panarin

Tím: New York Rangers

Reklama

Vek: 29

Zárobky: 11,2 milióna dolárov (10,8 milióna dolárov na ľade, 0,4 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Od podpísania sedemročného kontraktu na 81,5 milióna dolárov s New York Rangers v roku 2019 prežíval Artemi Panarin slávu so 157 bodmi v 118 zápasoch. Hráč z ľavého krídla, ktorý má v sobotu 30. októbra 30 rokov, je sponzorovaný spoločnosťami CCM, EA Sports a Upper Deck.

5. Mitchell Marner

Tím: Tornoto Maple Leafs

Vek: 24

Zárobky: 11,6 milióna dolárov (8,6 milióna dolárov na ľade, 3 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Mitchell Marner je jedným z dvoch útočníkov Maple Leafs v prvej päťke spolu s Austonom Matthewsom. Ich spoluhráč John Tavares tiež nezaostáva a v sezóne 2021/22 sa umiestnil v top 20 s celkovou sumou 8,5 milióna dolárov (vrátane 750-tisíc dolárov mimo ľadu). Pravé krídlo, 24-ročný Marner, má v tejto sezóne pomalý štart, ale tri roky po sebe zaznamenal viac ako bod na zápas. Nedávno pridal do svojej zbierky partnerov značku Oakley a má majetkový podiel v OverActive Media, spoločnosti zaoberajúcej sa e-športmi.

4. Carey Price

Tím: Montreal Canadiens

Vek: 34

Zárobky: 11,8 milióna dolárov (10,8 milióna dolárov na ľade, 1 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Zvýšenie platu vo štvrtom roku osemročného kontraktu na 84 miliónov dolárov s Montreal Canadiens – plus cenné partnerstvá so značkami ako TRUE Hockey a Under Armour – vracia tohto hráča do prvej desiatky po roku. Ale 34-ročný brankár, od ktorého sa už očakávalo, že vynechá začiatok sezóny po operácii kolena, je momentálne na dobrovoľnej dovolenke prostredníctvom programu asistencie hráčov NHL/NHLPA. (Nebol uvedený žiadny konkrétny dôvod, ale príspevok jeho manželky na Instagrame naznačil, že to súvisí s jeho duševným zdravím.)

3. Erik Karlsson

Tím: San Jose Sharks

Vek: 31

Zárobky: 12,1 milióna dolárov (12 milióna dolárov na ľade, 0,1 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Erika Karlssona na ľade prekoná len Connor McDavid. V tejto sezóne by má zarobiť 14,5 milióna dolárov na platoch a bonusoch pred úpravou. Je to jeho tretí rok osemročného kontraktu na 92 ​​miliónov dolárov, vďaka ktorému sa stal najlepšie zarábajúcim obrancom v histórii ligy. Tridsaťjedenročný hráč, ktorého Sharks získali z Ottawy Senators výmenou v roku 2018, je dvojnásobným víťazom Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL, no počas svojho pôsobenia v San Jose mal s udržaním tohto „štandardu“ problémy.

2. Auston Matthews

Tím: Tornoto Maple Leafs

Vek: 24

Zárobky: 12,2 milióna dolárov (8,7 milióna dolárov na ľade, 3,5 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Auston Matthews, prvá draftová jednotka NHL za rok 2016, je pre obchodníkov asi taký príťažlivý, ako len hráč NHL môže byť. Je to plodný a okázalý strelec, ktorý v sezóne 2020/21 viedol ligu s 41 gólmi. Je mladý a sympatický, má záujem o módu a je to mexický Američan, ktorý hrá na najväčšom kanadskom hokejovom trhu. To všetko dohromady vytvára jedno z najimpozantnejších portfólií v lige – so značkami ako CCM, Nike a Verizon. 24-ročný center Maple Leafs zdobí túto sezónu aj obálku videohry NHL od EA Sports.

1. Connor McDavid

Tím: Edmonton Oilers

Vek: 24

Zárobky: 16,4 milióna dolárov (12,4 milióna dolárov na ľade, 4 mil. mimo ľadu)

Foto: SITA/AP

Connor McDavid je v štvrtom roku svojej osemročnej zmluvy s Oilers na 100 miliónov dolárov. A stojí za každý cent. V minulej sezóne vyhral svoju druhú Hart Trophy ako ligový MVP. Hoci jeho plánovaný plat 15 miliónov dolárov a bonus za podpis v tejto sezóne klesnú na 12,4 milióna dolárov s úpravou úschovy, 24-ročný center sa môže spoľahnúť na stabilnú podporu, ktorá zahŕňa značky ako hokejové vybavenie CCM, Adidas, Rogers Communications a CIBC. Má tiež akcie startupu BioSteel v oblasti športovej výživy a mobilnej streamovacej aplikácie Buzzer.

Metodológia

Forbes rebríček najlepšie zarábajúcich hráčov NHL odráža zárobky na ľade v sezóne 2021/22 vrátane základných platov a bonusov. Tieto čísla boli znížené o 17,2 % zo sumy uvedenej v hráčskych zmluvách s predpokladom, že hráči túto sezónu nezískajú späť peniaze prevedené z ich výplat do úschovy. Stimuly, ktoré sú založené na individuálnom alebo tímovom výkone v rokoch 2021/22, nie sú zahrnuté. Kompenzácia odložená zo sezóny 2020/21 je tiež vynechaná. Forbes neodpočítava dane ani poplatky agentom.

Odhady zárobkov mimo ľadu sa určujú prostredníctvom rozhovorov s odborníkmi z odvetvia a odrážajú ročnú hotovosť z potvrdení, licencií, vystúpení a spomienkových predmetov, ako aj z podnikov prevádzkovaných hráčmi.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu, autorom je Brett Knight

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?