20. júla 2020

Podľa aktuálneho rebríčka britskej poradenskej spoločnosti Utility Bidder, ktorá porovnáva náklady na podnikanie vo svetových mestách, je Bratislava štvrtou najvýhodnejšou metropolou pre naštartovanie biznisu. Prvé tri miesta pritom obsadili  ďalšie mestá krajín Vyšehradskej štvorky – Budapešť, Praha a Varšava. Najdrahšími mestami na podnikanie podľa pozorovaných ukazovateľov sú San Francisco, New York City a Tokio.

Keď začínate podnikať, do úvahy musíte brať mnoho parametrov – platy zamestnancov, ceny kancelárií či náklady na ich prevádzku, dane a podobné výdavky. Konzultanti spoločnosti Utility Bidder sa preto rozhodli porovnať 70 metropol Európy, Ázie, Severnej a Strednej Ameriky a Austrálie s cieľom nájsť tie, ktoré sú pre podnikateľov najdostupnejšie. Rebríček zverejnili v štvrtok 16. júla.

Parlament schválil “podnikateľské kilečko”,
ktoré má rýchlo pomôcť podnikateľom

Rozhodujúcimi kritériami boli ročná priemerná hrubá mzda, ceny za ročný prenájom kancelárií, ceny za kilowatthodinu elektriny, ceny mesačného pripojenia k internetu a výška dane z príjmu právnických osôb v danej krajine.

Reklama

Bratislava medzi top mestami

Na prvej priečke sa s 90,72 bodu zo 100 umiestnila Budapešť. Hlavné mesto Maďarska malo spomedzi ostatných miest na zozname najnižšiu sadzbu dane z príjmu právnických osôb na úrovni 9 % a za Mexico City malo druhý najnižší priemerný ročný plat (17 316 eur ročne).

Pre výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Serinu je umiestnenie Bratislavy na štvrtom mieste prekvapením, keďže tu žije a pozná jej nedostatky. Na druhej strane si však uvedomuje, že je mnoho miest, kde veci fungujú ešte menej. „Ceny nájmov a služieb sú síce vysoké na naše pomery, ale ako sa ukazuje, v zásade sú jedny z nižších vo svetovom meradle. Služby energií sú stabilné a je tu dravá, v zásade mladá, jazykovo vybavená populácia, ktorá tlačí štandardy a nároky hore. Takže až také prekvapenie by to byť nemalo,“ hovorí.

Spomedzi prvej štvorky miest máme najnižšie náklady na prenájom kancelárií, naopak najviac stojí podnikateľov v tomto porovnaní pracovná sila. Hrubá priemerná mzda u nás dosahuje 24 242 eur ročne, čo je viac ako v Budapešti, Varšave či dokonca v Prahe. Oproti našim susedom máme v oblasti nákladov na podnikanie čo doháňať s 21 % sadzbou dane z príjmu právnických osôb.

Najlepšie mestá na biznis podľa:

  • priemerných cien kancelárií – Palma de Mallorca
  • platov – Mexico City
  • elektriny – Soul
  • internetu – Varšava
  • daní – Budapešť

Myslí si to aj Serina. „Prioritou by mala byť daňovo-odvodová reforma. Mala by byť hĺbková, teda zníženie daní z príjmu pre všetkých, ideálne na 15 percent, rovnako zníženie DPH ideálne na 15 percent. Zavedenie superhrubej mzdy a zníženie odvodov aspoň o tretinu pre všetkých a pre tých, čo majú minimálnu mzdu úplné odpustenie daní a radikálne zníženie až odpustenie odvodov. Zvýšenie majetkových daní a prípadné zavedenie enviromentálnych daní,“ menuje oblasti, ktoré by nás mohli posunúť ešte vyššie. Celkovo by sa mal podľa neho znížiť daňovo odvodový mix aspoň o 10-15 percent vzhľadom na krízu, v ktorej sa nachádzame.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?