22. januára 2021

Kvalitných kníh nikdy nie je dosť. Ak vás zaujíma sebarozvoj a motivácia, prečítajte si tipy na najlepšie tituly minulého roka, ktoré Forbes zostavil podľa známych slovenských vydavateľov. A na záver sme pridali niekoľko tohtoročných noviniek.

Tatran

Foto: Tatran

James Clear: Atómové návyky

Je to skvelá a poučná kniha o tom, ako si budovať nové návyky a zbavovať sa starých. Nájdete v nej mnoho užitočných rád a trikov, ako oklamať vlastný mozog.

Autor je svetový odborník na tvorbu návykov a prináša praktické stratégie, ktoré vedú k pozoruhodným výsledkom. Inšpirovať sa môžete reálnymi príbehmi zlatých olympijských medailistov, umelcov, úspešných podnikateľov či lekárov, ktorým pomohla drobná zmena ich návykov dostať sa na vrchol svojej profesie.

Foto: Tatran

Sharon Jonesová: Po priznaní spáľ

Reklama

Táto kniha je fenomenálny spovedník seba samého. Priamo kladie jasné a možno aj záludné otázky, aby sme si našli cestu k sebe samému a bližšie spoznali vlastné ja.

Budete čeliť najpodstatnejším otázkam vášho života, dostanete sa až na samé hranice, ak pravdivo a aj s odvahou odpoviete na prehrešky minulosti a prítomnosti a popremýšľate o budúcnosti. Vytvorte si tajnú knihu o vás pre vás.

Albatros Media

Foto: Albatros Media

Bruce Daisley: Radosť z práce

Kniha prináša 30 stručných tipov kombinujúcich inšpiráciu, empiricky testované poznatky a všedné odpovede. Jednoducho – 30 spôsobov, ako napraviť svoju pracovnú kultúru a znova sa zamilovať do svojej práce. Sú obedné prestávky pre slabochov, alebo naozaj podporujú našu produktivitu?

Je pravda, že môžete zlepšiť výkon tímu obyčajným premiestnením kanvice na kávu? Prečo sú porady tak často stratou času a ako to možno napraviť? Čo sú hackerské týždne a prečo si ich ľudia osvojujú? Ak v práci hľadáte naplnenie a túžite po menej hektickom spôsobe života, Radosť z práce vám ukáže smer.

Foto: Albatros Media

Robert I. Sutton: Ako prežiť kreténov 

Robert Sutton predkladá rady, ako zaobchádzať s ľuďmi, ktorí na ostatných pôsobia tak, že ich systematicky deptajú, urážajú, ponižujú, vysávajú ich a všemožne im otravujú život.

Kniha je zameraná na pracovné prostredie, ale jej odporúčania možno rovnako dobre uplatniť pri stretnutí s „kreténmi“ kdekoľvek inde. Môžu byť inšpiráciou, ako sa darebákom každého druhu vyhnúť, ako sa proti nim brániť, ako s nimi bojovať, ako sa ich zbavovať, alebo, prinajhoršom, ako ich (dočasne) lepšie znášať.

Premedia

Foto: Premedia

David Epstein: Všestrannosť

Jedna z piatich kníh, ktoré vo svojom tradičnom čitateľskom denníku  v decembri odporúčal miliardár Bill Gates, vyšla na jeseň aj v slovenčine. Autor oceňovanej knihy Športový gén sa zameral na rôzne oblasti, od vedy, cez biznis až po vzdelávanie a šport, aby dokázal, že pravidlo 10-tisíc hodín možno platí v golfe a šachu, ale všade inde sa oplatí rozvíjať svoju všestrannosť a mať čo najširšie záujmy. Tvrdá rana pre fachidiotov, povznášajúce čítanie pre všetkých ostatných.

 

Foto: Premedia

Jakub Ptačin: 53 pokusov, ako byť lepší

Jakub Ptačin nie je len najrýchlejším rečníkom, aký sa kedy objavil na slovenskom TEDxe, ale aj autor množstva projektov, zakladateľ reklamnej agentúry a autor knihy, ktorá sa hneď po vydaní stala bestsellerom.

Prináša v nej množstvo nápadov, ako zlepšiť vlastný život ale aj život firmy či celej spoločnosti. Netvári sa, že v tridsiatke na všetko prišiel sám, kniha obsahuje aj desiatky tipov na knihy venované daným témam.

Motýľ

Foto: Motýľ

Thomas Erikson: Obklopený psychopatmi

Stretli ste už milého, nápomocného a najmä mimoriadne charizmatického človeka, ktorý na vás okamžite zapôsobil? A viete, že to možno bol psychopat? Ako odhaliť manipulatívne správanie ľudí vám v novinke, Obklopený psychopatmi, predstaví švédsky expert na komunikáciu Thomas Erison, ktorý je autorom bestselleru Obklopený idiotmi.

Prostredníctvom konkrétnych príbehov reálnych ľudí vám Thomas vo svojej novinke ukáže, ako spoľahlivo rozoznať prejavy psychopatie v bežnom živote, odhalí vám techniky skúsených manipulátorov a naučí vás, ako sa im brániť. Zaujímavé čítanie vďaka, ktorému odhalíte potenciálnych psychopatov, kým nie je neskoro.

Reklama

Ikar

Foto: Ikar

Malcolm Gladwell: Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch

Prečo naše interakcie s cudzími ľuďmi veľa ráz dopadnú zle? Ako sa Fidelovi Castrovi podarilo vodiť za nos CIA celú generáciu? Prečo stúpa počet sexuálnych napadnutí vo vysokoškolskom prostredí? Učia nás televízne seriály niečo o medziľudských vzťahoch, čo nezodpovedá realite? Malcolm Gladwell vrhá nové svetlo na známe prípady z histórie, pričom spochybňuje naše chápanie týchto a aj ďalších udalostí.

Táto prvá Gladwellova kniha od čias najpredávanejšieho trháka Dávid a Goliáš je pôsobivým sprievodcom v našich turbulentných časoch.

Tohtoročné novinky

Foto: Martinus

Jim Kwik: Myseľ bez hraníc. Tatran

Podľa autora je najdokonalejšou technológiu na svete ľudský mozog, no doteraz sme nemali návod, ako ho používať. Jim Kwik preto svoju knihu napísal ako užívateľskú príručku pre duševný rozvoj a mozgovú zdatnosť.

Keď sa naučíte, ako sa učiť, môžete sa oslobodiť od obmedzujúcich názorov, ako dosiahnuť novú úroveň úspechu a viesť skutočne výnimočný život.

 

Foto: Martinus

John Strelecky: Veľká životná päťka. Tatran

Ďalší úspešný bestseller Johna Streleckeho Veľká päťka, ktorý je určený najmä zaneprázdneným podnikateľom a ich snaživým zamestnancom, vyjde už v januári. Podľa vydavateľstva Tatran sa určite sa mnohí z nás nájdu v nasledujúcich vetách. „Vyhorenie sa dostaví, keď sa ľudia celé dni a noci snažia pracovať na niečom, na čom im skutočne nezáleží. Prináša im to iba jednu výhodu: na bankový účet im pribudne dostatok peňazí, aby s tým mohli prestať.“ Alebo: „Keď sa ľudia boja robiť chyby, nedosahujú výsledky. Tak veľmi sa obávajú, že urobia nesprávne rozhodnutie, až ho nakoniec ani nespravia. Strach ich ochromí natoľko, že robia ešte viac chýb.“

Foto: Martinus

Vex King: Dobré vibrácie, dobrý život. Tatran

Dielo tohto autora sa už dva roky drží v rebríčku najpredávanejších kníh v Anglicku, čo je istá záruka kvality. Odpoveďou môže byť skutočnosť, že autor formuluje a pretvára emócie do slov tak, že nestrácajú svoju podstatu. Aby sme získali kontrolu nad svojimi myšlienkami, musíme porozumieť svojim emóciám a byť schopní ich spracovať, aby sme mohli kontrolovať svoje reakcie. Iba potom ich môžeme transformovať tak, aby mali pozitívny vplyv.

 

Steve Pinker: Racionalita. Tatran

Autor kladie otázku, ako je možné, že v ére nevídanej vedeckej vyspelosti sa chrlí toľko falošných správ, sprisahaneckých teórií a poloprávd. Racionalita sa presadila už dávno a spolu s filozofiou, ekonómiou, matematikou a riadením patrí k základným akademickým témam.

Foto: Martinus

Rachel Bridge: Sám sebe šéfom (Všetko čo potrebujete vedieť o práci na voľnej nohe). Albatros Media

Pracovať pre seba môže byť neuveriteľne obohacujúci spôsob, ako si zarobiť na živobytie. Má však svoje nástrahy. Táto kniha obsahuje praktické tipy, pomocou ktorých sa dokážete vyhnúť najčastejším chybám a zároveň vám pomôže si uvedomiť, ktorá cesta je pre vás tá najvhodnejšia.

 

Foto: Martinus

Cal Newport: Hlboká práca. Albatros Media

„Hlboká práca“ je schopnosť zamerať sa na kognitívne náročnú úlohu bez rozptyľovania. Titul z pera profesora Cala Newporta, ktorý stojí za populárnym blogom Study Hacks, vám pomôže zlepšiť sa v tom, čo robíte, a zároveň dosiahnuť v kratšom čase oveľa viac. Vďaka tomu zažijete pocit skutočného naplnenia, ktoré pramení iba z majstrovského ovládania tejto zručnosti. V čoraz konkurencieschopnejšej ekonomike môžeme hlbokú prácu považovať za niečo ako superschopnosť.

Antony Cummins: How to be a Modern Samurai. Ikar

Naučí vás využívať samurajskú sebadisciplínu, sústredenie a odhodlanie, aby ste objavili svoju vnútornú moc a boli úspešní vo svojom zvolenom odbore. Kniha ponúka historicky autentické a efektívne techniky ovládania mysle a vodcovstva, ako aj zábavné aktivity, vďaka ktorým do svojho života vnesiete príchuť starého Japonska.

Safi Bahcall: Loonshots. Ikar

Fyzik a podnikateľ Safi Bahcall v knihe Loonshots odhaľuje prekvapivý nový spôsob uvažovania o záhadách skupinového správania, ktoré spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že vieme. Na základe vedy o fázových prechodoch ukazuje Bahcall, prečo sa tímy, spoločnosti alebo akákoľvek skupina s misiou náhle zmenila z prijímania divokých nových nápadov na ich dôsledné odmietanie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?