12. októbra 2021

Nedostatok pracovnej sily v posledných mesiacoch viedol mnohé firmy k tomu, aby svojim zamestnancom ponúkli lepšie podmienky a rôzne kompenzačné balíčky. Cieľom je udržať si svojich ľudí a prilákať ďalších. Americký Forbes sa spojil s firmou Statista, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, aby spolu zostavili rebríček najlepších zamestnávateľov sveta za rok 2021. Zoznamu dominujú spoločnosti pôsobiace v strojárstve a výrobe, prvú desiatku však ovládli IT firmy.

Úspešný skokan

V očakávaní najrušnejšej nákupnej sezóny roka už mnohí maloobchodníci avizovali plány na najímanie sezónnych pracovníkov. Medzitým však spoločnosť Target uviedla, že počet takto prijatých zamestnancov zníži. Nie preto, že by bola imúnna voči vplyvom nedostatku pracovnej sily v maloobchode, ale pretože verí, že jej to umožní lepšie investovať do súčasných zamestnancov.

Vďaka menšiemu počtu sviatočných brigádnikov by mohla firma ponúknuť svojim celoročným pracovníkom väčšiu flexibilitu a možnosti pri zmenách navyše, nehovoriac o možnosti zarobiť si peniaze navyše. Target taktiež oznámil, že bude vyplácať 2 doláre za hodinu navyše tým ľuďom, ktorí pracujú cez víkendy a sviatky.

Takýto prístup k pracovníkom pomohol Targetu vystúpiť o 117 miest v najnovšom rebríčku najlepších zamestnávateľov sveta a umiestniť sa na 25. pozícii.

Oslovili 150-tisíc ľudí

Pri zostavovaní tohto rebríčka nadviazal magazín Forbes partnerstvo so spoločnosťou Statista, ktorá sa venuje prieskumu trhu. Pýtali sa 150-tisíc zamestnancov nadnárodných spoločností a inštitúcií, pracujúcimi na plný alebo čiastočný úväzok v 58 krajín sveta.

Reklama

Účastníci prieskumu mali zhodnotiť, či by ochotne odporučili svojich zamestnávateľov aj svojim priateľom a rodine. Posudzovali aj ostatných zamestnávateľov v ich odvetviach.

Finálny zoznam obsahuje 750 spoločností, ktoré získali najvyššie skóre.

Firemné benefity

Ako sa firmy snažia prilákať nových ľudí a udržať si terajších? Napríklad spomínaný Target sa zaviazal, že okrem sezónnych bonusov investuje v nasledujúcich štyroch rokoch 200 miliónov dolárov do svojho benefitu podpory vzdelávania.

Tento rok ponúka viac ako 340-tisícom zamestnancov v USA možnosť bezplatnej účasti na bakalárskych študijných programoch a bootcampoch. Za magisterské programy Target zaplatí ročne až 10-tisíc dolárov.

Damu McCoy, viceprezident spoločnosti Target pre získavanie talentov, hovorí, že takéto výhody prospievajú nielen zamestnancom, ale aj firemnej kultúre. „Nezostanete tu len preto, že dostanete výplatu. Zostanete, pretože vás inšpirujú ľudia, s ktorými pracujete, veríte v organizáciu,“ hovorí McCoy.

Na vzdelávanie zamestnancov stavil aj Amazon: do roku 2025 plánuje do školného pre svojich zamestnancov investovať 1,2 miliardy dolárov.

Do tohtoročného rebríčka sa dostalo 236 spoločností so sídlom v USA, nemecké firmy obsadili 91 miest a za nimi nasleduje Čína s 57 priečkami.

Najzastúpenejšou oblasťou zoznamu je síce strojárstvo a výroba, top desiatku však obsadili výhradne firmy z technologického odvetvia vrátane juhokórejského Samsungu (č. 1), IBM (č. 2) či Microsoftu (č. 3). Amazon si udržal štvrté miesto aj napriek nedávnym obvineniam z rasovej diskriminácie a diskriminácie v tehotenstve a tiež nerovnosti v odmeňovaní.

Práca na diaľku

Zatiaľ čo veľká časť pracovnej sily spoločnosti Amazon bola v prvej línii pandémie, spoločnosť Dell zo siedmej priečky ďalej rozvíjala kultúru práce na diaľku po tom, čo pred 10 rokmi prijala hybridný model fungovania. Podľa Jenn Saavedry, vedúcej oddelenia ľudských zdrojov spoločnosti Dell, viedol tento prechod k väčšej rovnováhe, angažovanosti a produktivite, ako aj k rozmanitosti.

Kultivovať firemnú kultúru, v ktorej sa zamestnanci cítia spojení, však nebolo vždy jednoduché. Vedenie preto muselo úmyselne plánovať aktivity, ktoré by spájali globálnu pracovnú silu texaskej spoločnosti.

Jednou z nich bola napríklad „kroková výzva“, v rámci ktorej boli tímy vybavené zariadeniami Fitbit a súťažili o najdlhšiu vzdialenosť prejdenú pešo.  „Takéto aktivity robíme, aby sme vyšli zo svojej rutiny a našli nové spôsoby, ako sa zabaviť a spojiť sa,“ hovorí Saavedra.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?