24. novembra 2020

Keď začiatkom tohto roka udrel koronavírus, Isaac Levy sa ocitol v úzkych. Hľadal spôsob, ako udržať biznis nad vodou. Nečakane mu „pristála v lone“ zákazka, o ktorej hovorí ako o zázraku – vytvoriť najdrahšie ochranné rúško na svete. „Myslím, že je veľmi dôležité, aby to svet nevnímal tak, že sme zarobili veľké peniaze,“ povedal.

Levy, majiteľ a spoluzakladateľ izraelskej značky luxusných šperkov Yvel, ktorá sa preslávila najmä drahocennosťami z barokových perál, zamestnáva asi 150 ľudí v Izraeli a tiež v USA.

Biznis so srdcom

Založil špeciálnu školu Megemeria School of Jewelry & Art za účelom trénovania etiópskych imigrantov na prácu šperkárov, ktorá sídli v jednej z tovární značky na predmestí Jeruzalemu.

Približne 90 percent zamestnancov jeho spoločnosti sú imigranti pochádzajúci z 23 krajín sveta, ktorí prešli týmto špeciálnym tréningom.

Počas svojich ciest s cieľom udržať biznis nad vodou sa Levy stretol so starým priateľom. Tento čínsky biznismen a zároveň zberateľ umenia žijúci v Los Angeles prišiel s nápadom vytvoriť jedinečnú ochrannú masku.

Reklama
Najdrahšiu ochrannú masku na svete vytvorili šperkári americko-izraelskej firmy Yvel. Foto: Yvel

„Je to verný zákazník. Pozná moju značku už od roku 2008. Dokonca nás navštívil v Izraeli a vie, čo robíme. Pozná ešte aj školu, ktorú sme s manželkou Ornou venovali trénovaniu etiópskych imigrantov,“ hovorí Levy.

Na chod školy neberú žiadne dotácie. Keď sa však začiatkom tohto roka prihnala pandémia a všetko začalo vyzerať ponuro, ozval sa mu starý známy: „Dovoľ mi dať ti zadanie a vytvoriť tak niečo, o čom sa bude veľa hovoriť,“ povedal mu.

Najdrahšia maska na svete

Klient, ktorý si želá zostať v anonymite, mal ohľadom budúceho rúška tri požiadavky. Musí to byť vôbec najdrahšie ochranné rúško na svete a musí byť vyhotovené a doručené najneskôr do 31. decembra tohto roka.

Hlavnou požiadavkou však bola stopercentná funkčnosť podľa ochranného typu N99 a to, že musí byť v súlade so štandardami amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv a tiež Európskej únie.

Podľa Levyho bola najľahšou požiadavkou práve cena rúška. Ďalšie dve však predstavovali poriadnu výzvu. Výzvou bolo aj vyrobiť rúško z takého materiálu, ktorý by bol príjemný na nosenie. Levy však hovorí, že bol pripravený zdolať všetky prekážky.

Levy dáva prácu etiópskym imigrantom. Zaúča ich v škole, ktorú vytvoril spolu s manželkou Ornou. Foto: Yvel

„Pokiaľ nemáte v biznise výzvy, začne vás nudiť,“ hovorí Levy a dodáva: „Preto bol toto veľmi pekný, zaujímavý a obohacujúci projekt.“

Levy dal dokopy 25 najlepších šperkárov, ktorí vynikajú v práci s diamantmi, vrátane troch ľudí z jeho školy Megemeria. Práca im trvala tri mesiace a jej výsledkom je plne funkčné rúško v hodnote 1,5 milióna dolárov.

Na jeho výrobu použili 250 gramov 18-karátového zlata a presne 3 608 prírodných čiernych a bielych diamantov, ktoré dovedna vážia zhruba 210 karátov. Podľa Levyho tak vytvorili najdrahšie rúško na svete.

A hoci je toto jeho tvrdenie neoficiálne, nikto iný sa neprihlásil, aby mu oponoval. Váži vyše 250 gramov a bolo vyrobené tak, aby sa doň dalo vložiť ďalšie ochranné rúško N-99.

Pomoc v ťažkých časoch

Rúško je už hotové a práve ho prevážajú jeho budúcemu majiteľovi (pôvodný článok bol publikovaný 19. novembra, pozn. red.). Levy zdôrazňuje, že tento projekt mu umožnil ponechať fabriky otvorené a dokonca vyplatiť aj tých zamestnancov, ktorí sa ešte nemôžu vrátiť do práce.

Luxusné balenie jedinečného rúška. Bolo vyrobené pre čínskeho zberateľa umenia. Foto: Yvel

Pritom izraelská vláda nahrádza zamestnávateľom až 50 percent platu zamestnancov, kým sú bez práce v dôsledku pandémie. Príjem z tohto rúška umožní Levymu doplatiť zvyšnú časť. Preto zákazku nazval „zázrakom“.

„Myslím, že je veľmi dôležité aby to svet nevnímal tak, že sme zarobili veľké peniaze,“ hovorí Levy.

„Tohto zákazníka si veľmi vážim. A ešte o to viac, že rozumie, prečo je pre mňa dôležité podporovať našich zamestnancov. Myslím, že práve o to by malo medzi biznis partnermi ísť. Podporovať sa, keď to jeden z nich potrebuje,“ dodáva.

Na otázku, či bude tento klient skutočne aj opulentné rúško nosiť, Levy hovorí, že si nie je istý. „Je to zberateľ umenia a myslím, že tak pristupoval aj k tomuto rúšku. Možno ho bude nosiť a možno ho nakoniec predá podobne ako ďalšie kúsky z jeho zberateľskej kolekcie.“

A hoci bol Levy šťastný, že sa mohol podieľať na tak zaujímavom projekte, zopakoval by si to, ak by mal možnosť? „Dúfam, že nie,“ odpovedá úprimne.

„Nebol to môj nápad, presedlať z výroby luxusných šperkov na výrobu dizajnérskych rúšok. Som rád, že som mohol vytvoriť jedinečné rúško, predať ho, ale život ide ďalej. Toto celé bola jedna veľká náhoda.“

Prispievateľ Anthony DeMarco píše pre Forbes o hodinkách a šperkoch.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?