26. apríla 2021

Pár čiernych tenisiek Nike Air Yeezy, ktoré mal obuté raper Kanye West v roku 2008 počas odovzdávania cien Grammy, sa predal v aukcii Sotheby´s za neuveriteľných 1,8 milióna dolárov. Predbehli aj doterajšieho rekordéra, obuv basketbalovej legendy Michaela Jordana Nike Air Jordan 1, ktoré sa v máji 2020 vydražili za 615 000 dolárov.

Raperove tenisky z čiernej kože s perforovaním a s typickými remienkami dal do aukcie newyorský zberateľ Ryan Chang. Novým majiteľom nosenej ikonickej obuvi sa stala spoločnosť Sneaker Investment Rares, ktorá sa chystá predávať podiely v tejto investícii.

Prečo sa cena tenisiek vyšplhala tak vysoko? Ide o prototyp, ktorým sa začala spolupráca Westa a obuvníckeho giganta pod značkou Yeezy. Topánky veľkosti 12 boli vyrobené v roku 2007, dizajn vytvorili West a Mark Smith z Nike.

Navyše aj ich propagácia bola veľkolepá, vtedajšia raperská superhviezda ich mala na nohách počas vystúpenia s piesňami „Hey Mama“ a „Stronger“ na 50. výročnom udeľovaní cien Grammy. V tú noc si West navyše odniesol domov štyri hudobné trofeje z ôsmich nominácií.

Tenisky rapera Kanyea Westa sa predali v aukcii za 1,8 milióna dolárov. Foto: Sotheby’s

Odvtedy sa značka Yeezy stala jednou z najhorúcejších a najziskovejších módnych línií a Kanye West sa vďaka nej stal ultraboháčom. Forbes aktuálne odhaduje čisté imanie víťaza Grammy na 1,8 miliárd dolárov a uvádza, že značka Yeezy zaznamenala tržby len v roku 2020 len 1,7 miliárd dolárov.

Reklama

Značka Yeezy sa krátko po zvýšení predaja presunula z Nike pod Adidas, kde je až doteraz. Minulý rok spoločnosť Gap oznámila, že bude spolupracovať so spoločnosťou West na kolekcii odevov Yeezy pre svoje obchody.

Premiéra tenisiek počas vystúpenia Kanyea Westa na Grammy 2008. Foto: SITA/AP

No nie vo všetkom je raper taký úspešný. Jeho kandidatúra v amerických prezidentských voľbách 2020 sa skončila fiaskom, aktuálne sa rozvádza s manželkou Kim Kardashian, ktorá sa tento rok po prvýkrát dostala do rebríčka najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je prispievateľ amerického Forbesu Hugh McIntyre. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?