Vo svete, kde sú možnosti nekonečné, je čoraz dôležitejšou schopnosťou nestratiť svoju pozornosť a zmysel. No rovnako dôležité, ako vidieť dopredu a nenechať sa odkloniť od svojho kurzu, je vedieť, čo ním je – a ak si to situácia vyžaduje, prehodiť výhybku a plnou parou vpred!
Vezmite si príklad poľských rafinérií Orlen Unipetrol. Nezostávajú len pri predaji ropy a benzínu, dobre si uvedomujú, že ak chcú mať na trhu miesto aj v roku 2050, musia sa stať aj veľkým výrobcom elektriny či vodíka.
A, dokonca, nebáť sa vstúpiť na trh jadrových elektrární a postaviť v Európe desiatky malých reaktorov, ako povedal v rozhovore pre Forbes CEO Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.
Najlepšie z Forbes.sk
Nebáť sa inovovať je aj v samotnom DNA firmy Miele so 124-ročnou históriou, ktorej vedenie je už predstaviteľom štvrtej generácie rodín „otcov zakladateľov“. V ich prípade to znamená ponúkať napríklad varné dosky s neurónovou sieťou a umelou inteligenciou.
Ozaj, a viete že sme zabudli ešte na jednu superschopnosť tejto doby? Neustále nachádzať radosť z toho, čo robíme a ako sa posúvame ďalej, ako to v našom rozhovore spomenul Markus Miele.
„Ak by sme obaja nemali radosť z toho, že pracujeme spolu, a z toho, čo robíme, firma by nebola úspešná,“ povedal na rovinu. A z toho si vieme zobrať čosi my všetci.
Nech sa páči, tu je výber toho najlepšieho, čo sme za uplynulý týždeň publikovali na Forbes.sk.
Poznáte najbohatšie firmy?
„Najbohatšie“ firmy na Slovensku. Toto je aktuálna top dvanástka
Podnikateľský úspech je možné hodnotiť výškou zisku, tržieb, pridanou hodnotou firmy či spokojnosťou a počtom zamestnancov. Forbes sa tentokrát pozrel na najväčšie spoločnosti na Slovensku z pohľadu výšky ich aktív.
Orol na cestách
CEO rafinérskej spoločnosti Orlen Unipetrol: Chceme sa pustiť do výroby elektrickej energie
Popri slovenských cestách sa rozšírili červené čerpacie stanice s logom orla. Plány skupiny Orlen Unipetrol pre Slovensko sa však pri maloobchode s palivami nekončia. „Chceme sa pustiť do výroby elektrickej energie,“ hovorí CEO Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.
Nafúknuté peniaze
Biliónové bankovky. Od vrcholu hyperinflácie v Nemecku prešlo sto rokov
Pred sto rokmi, v novembri 1923, dosiahla hyperinflácia v Nemecku svoj vrchol – jeden dolár mal hodnotu 4,2 bilióna mariek. Ani to však nebol historický inflačný rekord.
Historicky a svetovo najvyššia hyperinflácia zasiahla Maďarsko po druhej svetovej vojne a na zdvojnásobenie cien vtedy stačilo necelých pätnásť hodín. Najvyššia bankovka vo vtedajšej maďarskej mene pengő mala hodnotu 100 triliónov.
Pozrite si náš prehľad hyperinflácie vo svete.
Rodinní inovátori
Nikdy nebudeme najlacnejší, ale chceme byť najlepší, hovoria majitelia 124-ročného Miele
Ich prastarí otcovia by sa možno čudovali, kam sa firma na spotrebiče, ktorú rozbehli ešte v roku 1899, medzičasom dostala. Miele vlani prekonalo obrat päť miliárd eur, zamestnáva vyše 23-tisíc ľudí a okrem Nemecka má závody v ďalších piatich krajinách.
A možno nie: veď svojim nasledovníkom odovzdali chuť inovovať, robiť veci „stále lepšie“. To v dnešnej dobe znamená napríklad pripojiť rúry, varné dosky či práčky na internet – ale nerobiť to samoúčelne.
Královec ako výsmech
Virál #visitkralovec Kaliningrad pobavil. Veľa iných dôvodov na radosť nemá
V súčasnosti ruskú, predtým pruskú enklávu Kaliningrad, v skutočnosti v 13. storočí pomenovali po českom kráľovi Přemyslovi Otakarovi II. ako Kráľovskú horu, teda Königsberg. Česi sa toho chytili vo virálnej kampani, ktorá prenikla aj do veľkých svetových médií.
„Česi veľmi zábavným spôsobom odhalili ruský historický revizionizmus. Ukázali svetu, že to, čo robia Rusi, je smiešne,“ hovorí poľská novinára Paulina Siegień.
Forbes prináša veľký rozhovor s autorkou knihy o Kaliningrade, ktorá aktuálne vyšla v českom preklade vo vydavateľstve Absynt. Pod názvom, ako inak, Královec.
Husacina ako žiadna iná
Rodinný podnik zo Slovenského Grobu slávi päťdesiatku. Husacinu pripravujú v hlinených pekáčoch
V obci s necelými 6 500 obyvateľmi aj s priľahlou výstavbou je 24 reštaurácií s 2 300 stoličkami, kde si hostia môžu pochutnať na tradičnej pečenej husi s lokšami, kapustou, vínom a ďalšími dobrotami. Už päťdesiat rokov ich víta aj Pivnica u Zlatej Husi situovaná hneď na kraji dediny.
Za ten čas tu hostili prezidentov, premiérov, členov kráľovských rodín, veľvyslancov, umelcov, športovcov a prsty si u nich oblizovali aj významní michelinskí kuchári.
Čo si všimnúť online
Nové priestory, nové zážitky. A posledná šanca na zľavnené predplatné
Všimli ste si, že máme nové kancelárie? Chceli by ste, aby sme vás nimi previedli? Pozrite si, ako vyzerá zákulisie Forbesu a využite UŽ LEN DNES výhodnú zľavu na predplatné magazínu Forbes.
Čo si prečítať zo zahraničia
Bill Gates zverejnil svoj zoznam najlepších kníh roka. Čo sa oplatí prečítať počas Vianoc?
Vianoce a koniec roka sú už za rohom a pre Billa Gatesa to znamená, že je čas podeliť sa o niektoré z najlepších kníh, ktoré tento rok čítal. Ako súčasť každoročnej tradície prináša čitateľom svojho blogu Gates Notes odporúčania na literárne diela, ktoré im počas sviatkov spríjemnia zimné večery.
Citát na záver
„Ak by sme desatinu svojej energie, ktorú míňame na sťažovanie sa, vložili radšej do riešenia svojho problému, zostali by sme prekvapení, ako zázračne to funguje.“
– Randy Pausch
PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER
Pokiaľ chcete dostávať do svojej e-mailovej schránky výber toho najlepšieho, čo sme za uplynulý týždeň publikovali na Forbes.sk, prihláste sa do nášho newslettra Forbes Espresso. Pripravuje ho každú nedeľu šéfredaktorka Forbes.sk Lucia Okšová.