15. decembra 2020

Máte pred sebou úlohu, ktorú potrebujete urobiť, ale nejde vám to. Pozeráte sa na obrazovku počítača alebo do zošita a nedokážete sa sústrediť. Hlavou vám totiž behajú tisíce myšlienok, ktoré sa nedajú zastaviť. Schválne, viete, koľko hodín denne premýšľate?

Mozog potrebuje občas vypnúť – či už vám hlavou behajú pozitívne, alebo negatívne myšlienky. Inak sa môže upchať a tým si koledujeme hneď o niekoľko problémov. Budete náchylnejší k duševným ochoreniam, preplnený mozog vás paralyzuje pri rozhodovaní sa a predovšetkým znižuje aj kvalitu spánku.

Ale ako nadmernému premýšľaniu zabrániť? Ponúkame niekoľko tipov.

1. Uvedomte si to.

Uvedomte si, že príliš veľa myslenia vás odvádza od činností a plnenia vašich cieľov.

2. Začnite pozorovať svoje myšlienky.

Pokiaľ sa chcete venovať určitej činnosti, ale vaša myseľ vám uteká k iným podnetom, všimnite si to a zastavte to. Nevenujte iným myšlienkam pozornosť a zastavte ich skôr než sa do nich zahĺbite.

Reklama

3. Na premýšľanie si vyhraďte presný čas.

Nájdite si na premýšľanie vhodný čas. Napríklad keď si zapisujete do diára alebo si plánujete denné priority, posaďte sa a vtedy naozaj premýšľajte. Doprajte si konkrétny čas – povedzme 15 minút.

4. Užívajte si život naplno.

Keď robíte niečo, čo sa vám páči a robí vám to radosť, naozaj si to užívajte. Keď počúvate hudbu, sledujete film alebo trávite čas so svojou rodinou, priateľmi alebo partnerom, prežívajte danú chvíľu. Nemyslite na svoje ciele, zlyhania alebo veci, ktoré musíte zajtra urobiť. Buďte prítomní – tu a teraz. Rovnako ako keď čítate tieto riadky. Uvedomte si to na hlbšej úrovni a už nikdy vám nič neujde.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbesu v rubrike Jak být lepší. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?