30. septembra 2021

Deti na základných školách budú môcť od pondelka (4. 10.) v rámci vyučovania zložiť rúška. Dohodlo sa tak na podnet hlavného hygienika konzílium odborníkov na dnešnom zasadaní (30. septembra). Okrem toho predstavitelia konzília na tlačovej konferencii informovali, že sa finalizuje príprava podávania tretích dávok vakcíny ľuďom s oslabenou imunitou. 

Nové pravidlá pre deti na základných školách

„Na zasadnutí konzília sme sa rozhodli zrušiť povinnosť detí na základných školách nosiť rúška počas vyučovacích hodín v triedach,“ uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre deti a dorast a členka pandemickej komisie doktorka Elena Prokopová.

Zmena začne platiť v pondelok 4. októbra. Výnimka sa týka žiakov základných škôl, špeciálnych ZŠ a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom.

Nosenie rúšok bude podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva aj naďalej povinné v interiéri škôl mimo uzavretého kolektívu, teda napríklad na chodbe, v šatni či na toaletách.

„V prípade detí vo vyšších ročníkoch a v prípade účasti na hromadných podujatiach ostáva nosenie rúšok pre deti povinné,“ spresnil odbor komunikácie ÚVZ.

Reklama

Prečo nemajú výnimku aj študenti? „Netýka sa to stredoškolákov kvôli tomu, že majú viac sociálnych kontaktov a iný spôsob správania ako malé deti,“ vysvetlila Prokopová.

Tretia dávka pre imunitne oslabených pacientov

Konzílium odborníkov hovorilo aj o pripravovanom spustení tretích dávok očkovacej látky pre ľudí s oslabenou imunitou, v prípade, že im to indikuje špecialista alebo všeobecný lekár. V takýchto prípadoch by sa tretia dávka mala podávať po uplynutí minimálne štyroch týždňov od podania druhej dávky vakcíny.

„Takéto očkovanie je na Slovensku už vo finálnej fáze pred spustením,“ uviedla Prokopová s tým, že je to zrejme otázka už len niekoľkých dní.

Tretia dávka pre ostatných

Podľa údajov zverejnených na webovej stránke ministerstva zdravotníctva sa zároveň pracuje aj na príprave takzvanej „booster dávky“ pre širšiu populáciu, ktorá sa bude podávať až po ôsmich mesiacoch od druhej dávky a na ktorú zrejme nebude potrebné odporúčanie lekára.

Ako však uvádza MZ SR, o ďalších podrobnostiach a procese registrácie bude ministerstvo informovať po internom nastavení procesov.

K všeobecne odporúčaným skupinám pre tretiu dávku, ktorú by mali dostať ľudia najskôr po ôsmich mesiacoch od podania druhej dávky, zaradilo ministerstvo aj zdravotníckych pracovníkov, klientov a zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb, učiteľov a zamestnancov škôl a školských zariadení či pacientov vo veku 60 a viac rokov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?