„Mal som šťastie na ľudí. Podarilo sa mi spojiť s ľuďmi, ktorí chcú a vedia.“ Týmito slovami skromne zhrnul na Forbes Business Feste milionár a tvorca Jablotronu Dalibor Dědek svoju životnú dráhu. Muž, ktorý je popri biznise známy aj podporou Ukrajiny a mecenášskymi aktivitami, však dokázal v odbore zabezpečovacích systémov vybudovať miliardový biznis svetovej úrovne.
Jablonecký podnikateľ sa na podujatí zamýšľal okrem iného nad tým, ako dokáže súčasná spoločnosť reagovať na technologický pokrok na čele s umelou inteligenciou.
„Je tu obrovská disproporcia medzi tým, ako sa posunuli vedomosti ľudí v technickej oblasti a ako sa vyvíja sociálne usporiadanie spoločnosti. Máme čoraz mocnejšie hračky, ale veci ako nenávisť a nevraživosť v ľuďoch stále zostávajú a v jadre sme stále veľké zvieratá,“ povedal Dalibor Dědek.
„Keď sa pozriete na svetovú politiku, na západe máme ‚Trumpolínu‘, ktorá lieta hore a dole, a na východe bláznivého Putina. To je veľká disproporcia voči technologickému pokroku,“ dodal za pobaveného ohlasu publika.
Zároveň by však podľa Dalibora Dědeka ľudia nemali mať z technológií strach. „Je to podobné, ako keď začali jazdiť prvé lokomotívy a ľudia mali obavu, že pri rýchlosti nad 40 kilometrov za hodinu zomrú. Poďme tie problémy riešiť, až keď nastanú. Vývoj je dnes taký prudký, že žiadna autorita nedokáže spoľahlivo predpovedať, čo bude budúci rok. Rozhodne nás však čaká zaujímavá doba,“ vysvetlil svoj postoj.
Pred kompletne zaplnenou sálou Dalibor Dědek opisoval aj svoje podnikateľské začiatky i neúspechy, ktoré vývoj jeho Jablotron v 90-tych rokoch, keď začínali jeho štyria zakladatelia s jasnou víziou, že budú robiť priemyselné riadiace systémy, sprevádzali.
Jablotron vtedy získal zákazku v hodnote milión korún, no po niekoľkých mesiacoch ich jediný zákazník skrachoval a účty museli platiť zamestnané manželky zakladateľov.
„Myslím si, že pre každý biznis a pre každého podnikateľa je zdravé, aby si prešiel nejakou krízou. Ja si veľmi dobre pamätám, hoci už je to hromada rokov, ako som sa v noci budil s myšlienkou, ako vysvetľujem svokre, že prišla o strechu nad hlavou, pretože ju založila na úver,“ vracal sa k svojim začiatkom Dalibor Dědek.
„Ale ono je to tak, ako hovoria umelci, že vo chvíli, keď je minutá záloha a zmeškaný termín, tak až vtedy príde tá inšpirácia. A presne tak sa to stalo aj nám,“ povedal Dalibor Dědek a spomenul aj význam podpory najbližšieho okolia.
Zásadná je však podľa neho predovšetkým túžba niečo dokázať, ktorá by mala byť hnacím motorom každého podnikateľa. „My sme si na začiatku dali za cieľ, že chceme svetu ukázať, že v Českej republike dokážeme vyrábať špičkovú elektroniku,“ spomínal Dalibor Dědek.
O tom, že sa to Jablotronu podarilo, sa podľa svojich slov Dalibor Dědek presvedčil vo chvíli, keď zistil, že jeho výrobky začali napodobňovať výrobcovia zo sveta práve pre renomé jabloneckej firmy. Úspech si však Dalibor Dědek nenechal len pre seba.
Kráľ domových alarmov, ktoré Jablotron posiela z Jablonca do celého sveta, je totiž aj jedným z najštedrejších českých miliardárov, ktorý sa o zisk pravidelne delí so svojimi zamestnancami. „Začínali sme na pôde rodinného domu, bolo to pár ľudí a ten, kto s nami šiel podnikať, bol životne závislý od výsledkov firmy. A túto atmosféru som sa snažil vo firme vždy udržať,“ vysvetľoval Dalibor Dědek.
Keď sa pred rokmi z firmy stiahol, mal pocit, že sa spolupatričnosť zamestnancov vytratila a že začína prevažovať korporátny model. Vrátil sa preto späť a premýšľal, ako ľudí znovu nadchnúť, aby pomyselný motor firmy strážili spoločne.
„Preto rozdeľujeme všetkým zamestnancom 10 percent zo zisku. Vezme sa príslušná suma a vydelí sa počtom zamestnancov, či už je to vrcholový manažér alebo upratovačka, všetci dostávajú rovnakú sumu, ak splnia kritérium, že pre Jablotron pracujú päť rokov a viac,“ opísal Dalibor Dědek.
On sám čerpá vlastnú motiváciu napríklad z toho, že nachádza zanietených ľudí, ktorí firme dávajú niečo navyše. Alebo z vymýšľania nových produktov a služieb a tiež z príbehov za nimi. „Kvalitný produkt je len 30 percent celého úspechu, ale to, ako ho dostať na trh, je to pravé umenie,“ povedal Dalibor Dědek, ktorý sa v riadení firmy považuje skôr za rojka než za človeka, ktorého fascinujú čísla.
„Moja životná filozofia je, že celý život je cesta, len nám nikomu v pôrodnici nedali mapu a musíme si ju nájsť sami,“ zhrnul.
Článok vyšiel na forbes.cz.