Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
2. decembra 2021

Trh s rezidenčnými projektmi zažíva ošiaľ. Vysoký dopyt, znížená ponuka, lacné hypotéky – to všetko má za dôsledok zadlžovanie sa. Je to však ideálna cesta, ako sa postarať o svoje úspory?

Dôvodom kúpy investičného bytu je samotná koronakríza, ale aj opatrenia svetových vlád. Tie zasiahli do ekonomík prílevom nových peňazí, čo úspory znehodnocuje. Avšak problémom pri tomto riešení je, že nie každý to má dobre premyslené.

Vlastniť nehnuteľnosť aj bez jej kúpy

Realitné fondy dosahujú podobné výnosy, pritom s menším vstupným kapitálom. Určite tak nejde o investovanie iba pre „vyvolených“. Tak sa dnes skôr javí práve kúpa bytu, kde ceny atakujú aj 10-tisíc eur za meter štvorcový. 

Do úvah investorov tak stále viac prichádzajú aj iné formy investovania do nehnuteľností. Najmenej rizikové sú realitné fondy, ktoré investujú do komerčných, takmer plne prenajatých projektov. Takýmto prípadom je aj fond CE REIF, ktorý investuje výhradne do komerčných nehnuteľností. 

Investujte do Nových Nív

Ďalšími dôležitými faktormi pri investovaní do realitných fondov sú predovšetkým lokalita nehnuteľností, skladba portfólia, ale aj transparentnosť fondu a aktívna správa nehnuteľností. 

Portfólio CE REIF sa skladá z kancelárskych nehnuteľností na Nových Nivách, no nájdete tu aj Aupark v Českej republike. Nehnuteľnosti sú aktuálne prenajaté nadnárodným spoločnostiam s dlhodobými kontraktmi, čo iba potvrdzuje atraktivitu samotného portfólia. 

S investormi CE REIF fondu sme v kontakte na dennej báze a kvartálne ich informujeme o najdôležitejších udalostiach daného obdobia. V praxi to znamená, že investor je informovaný od refinancovania úveru až po uzavretie lízingového kontraktu. Naša vyše desaťročná skúsenosť ukazuje, že takýto prístup je cestou k úspechu,“ prezradil Jakub Hromada, investičný analytik CE REIF fondu. 

Partnerstvá so silnými hráčmi

Hoci by sa mohlo zdať, že koronakríza realitným fondom nepraje, opak je pravdou. „Áčkové“ nehnuteľnosti na Nových Nivách majú silného aktívneho správcu v podobe materskej spoločnosti HB Reavis s takmer 30-ročnými skúsenosťami. 

CE REIF fond tak využíva synergie, na základe ktorých sa môže pýšiť svojimi výsledkami – v priebehu „krízového“ roku 2020 sa fondu podarilo vyzbierať 97 percent nájomného. Slušnú výkonnosť má aj z pohľadu desaťročnej existencie, počas ktorej sa podarilo investorom vygenerovať príjem  9,7 % p. a., z čoho približne 6,5 % tvorí dividenda vyplácaná kvartálne. Investovanie do realitných fondov je na západných trhoch pomerne bežné. Na Slovensku je to však stále neobjavená, no veľmi zaujímavá príležitosť. Ak chcete investovať, mali by ste loviť aj v týchto vodách.