23. apríla 2021

Pred dvoma rokmi by sme ich považovali za zvláštne prístroje zo sci-fi filmu, dnes sú bežnou súčasťou našich životov. Práve na bezkontaktnom stojane na dezinfekciu, ktorý vám navyše zmeria teplotu a skontroluje správne nasadené rúško, sa rozhodli vystavať svoj biznis Peter Stankovský a Štefan Matucha. Ich riešenie nájdete v obchodných reťazcoch aj v Prezidentskom paláci. 

Marec 2020 si už navždy budeme pamätať ako začiatok pandémie koronavírusu na Slovensku. Okrem nosenia rúšok nám priniesla aj nové hygienické návyky nielen v súkromí, ale aj v školách, kanceláriách, verejných budovách či reštauráciách. 

V tomto období sa nad možnými riešeniami začali zamýšľať aj dvaja známi, Peter Stankovský a Štefan Matucha, keďže práve gastro segment je zákazníkom Štefanovej firmy Gastromarket. 

Riešenie po slovensky

Pôvodným plánom bolo vytvoriť veľkokapacitný bezkontaktný stojan na dezinfekciu,“ vysvetľuje pre Forbes Peter Stankovský s tým, že po prieskume trhu zistili, že podobné zariadenie u nás na trhu chýba.

Pri tvorbe dizajnu mala ísť ruka v ruke jeho funkčnosť aj bezpečnosť. Zvolili teda nerezový materiál, s ktorým má Štefan skúsenosti z vlastnej firmy, okrem distribúcie dezinfekcie navyše pridali softvér, ktorý pomáhal počítať osoby, ktoré do prevádzky vstúpili.

Reklama

Nasledovalo hľadanie vhodného dodávateľa, doplnenie funkcií ako meranie teploty či detekcia rúška a prvé prototypy zariadenia Elisan uzreli svetlo sveta v auguste 2020.

Hoci je na trhu viacero dezinfekčných stojanov, zákazníci podľa Stankovského oceňujú na ich výrobku multifunkčnosť a dodáva, že ho schválil Úrad verejného zdravotníctva ako jeden z preventívnych nástrojov zabezpečenia vhodných protiepidemických opatrení. 

Zariadenie v parlamente (vľavo) a v Prezidentskom paláci. Foto: archív respondenta

Prvým zákazníkom však nebolo veľké nákupné centrum ani administratívna budova, ale malá pekáreň v Stupave, ktorej majiteľ bol nápadom nadšený. „V jeho prevádzke sme vychytávali prvé muchy. Tiež sme pochopili, že zamestnancom na kontrole vstupu nezáleží až tak ako majiteľom. Preto sme terminál stále vylepšovali,“ hovorí Štefan Matucha. 

Avšak po výberovom konaní sa stal exkluzívnym zákazníkom, ktorý mal záujem hneď o sedem prístrojov, slovenský parlament. Krátko na to prišla objednávka aj z prezidentského paláca. „Veľakrát predtým, ako sa objednávka uzavrie, sa zákazníci prídu na Elisan pozrieť osobne, lebo neveria, že existuje,“ dopĺňa s úsmevom Peter situáciu, ktorá nastala aj pri obstarávaní kanceláriou prezidentky Zuzany Čaputovej.  

Dnes sa už stovky vstupných terminálov nachádzajú po celom Slovensku. V nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb, školách, bankách, obchodných domoch, firmách, zubných ambulanciách či v prevádzkach mobilných operátorov. 

Prispôsobia ich na mieru

Postupne pribúdali aj objednávky zo zahraničia. Istá nemecká stavebná firma pôvodne chcela kúpiť tri kusy, no po prezentácii objednávku zvýšila rovno na 15. Práve preto museli Peter a Štefan svoje riešenie rozšíriť o viacero jazykových mutácií a prispôsobiť ho individuálnym požiadavkám, napríklad zakomponovať zásobník na jednorazové rukavice či vytvoriť menšie verzie pre základné školy. 

Zariadenie vyrábajú vo viacerých veľkostiach. Foto: Helena Jankovičová Kováčová

Aj keď by sa mohlo zdať, že s postupným odznením pandémie stráca tento biznis model zmysel, Peter so Štefanom sa o jeho ďalší osud neobávajú. „Dnes nikto nevie, či sa niečo vráti do normálu. Budeme sa prispôsobovať trhu,“ opisuje na záver Peter s tým, že podľa odborníkov sa nové vírusy budú objavovať, takže sa aj oni budú snažiť držať krok.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?