9. júna 2020

Telefonát o šiestej po práci, spontánna akcia. O pol hodinu už prechádzame na bicykli hraničný priechod Berg absolútne bez povšimnutia, ako v ére pred koronou. Rakúsko sa Slovensku otvorilo v štvrtok 4. júna, môj kolega na bicykli využil na jazdy po cyklotrasách v Dolnom Rakúsku a Burgenlande oba víkendové dni. Zastavujeme sa až pred Hainburgom s nezodpovedanou otázkou – aké opatrenia proti pandémii platia teraz v Rakúsku. Čo sa môže a čo nie?  

Prinášame vám tretiu časť série online podujatí Forbes Reštart. Diskutovať budeme o vplyve súčasnej situácie na duševné zdravie, aká je stigma ohľadom duševného zdravia a prečo je dôležitá prevencia. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Rakúsko sa podľa oficiálnych informácií pre turistov nachádza vo fáze „postupného, bezpečného a monitorovaného znovuotvárania spoločnosti“. Už od 15. mája majú u susedov otvorené reštaurácie a bary aj múzeá. Ubytovanie a rekreačné areály sa otvorili 29. mája. Vonku medzi ľuďmi by ste podľa nariadení mali zachovávať minimálne 1-metrový odstup, rúško vonku nie je povinné (v praxi ich však ľudia nosia napríklad na nástupištiach na staniciach). Deti do 6 rokov nemusia nosiť rúško vôbec. 

Vyberte sa na výlet po Slovensku.
Známi cestovatelia odporúčajú svoje obľúbené miesta

Rovnako ako u nás, aj v Rakúsku si treba ústa a nos prekryť v obchodoch a iných vnútorných priestoroch, ako aj vo verejnej doprave. Ak by ste sa z akýchkoľvek príčin rozhodli toto nariadenie ignorovať, pripravte sa na pokutu až vo výške 3600 eur.

Ak by ste napríklad plánovali skupinovú cyklojazdu, nezabudnite, že v Rakúsku sú zatiaľ zakázané zhromaždenia ľudí nad 10 osôb. K cieľom výletov si už môžete zaradiť aj múzeá, zoo či rekreačné areály vrátane kúpalísk. 

Pohľad z druhej strany. Sídlisko Dlhé diely a televízna veža Kamzík z Rakúska. Foto: autor

Pri ceste autom je v Rakúsku stále povinné nosiť rúška aj vo vozidle, pokiaľ pasažieri nežijú v jednej domácnosti. V jednom rade sedadiel by mali sedieť maximálne dve osoby vrátane šoféra – čiže v praxi v 5-miestnom aute maximálne 4 osoby. Ak sa k susedovi nechystáte individuálnou dopravou, od víkendu už premáva autobus Slovak Lines z Bratislavy do Viedne. V Rakúsku funguje verejná doprava štandardne. 

Ako sa Chorvátsko pripravuje na leto?
Zľavy by boli až krajné riešenie, vraví Slovenka žijúca pri Jadrane

Podľa informácií slovenského ministerstva zahraničných vecí sa od 15. júna začínajú postupne obnovovať aj letecké linky z viedenského letiska Schwechat, záujemcovia o odlety by si však mali overiť u leteckej spoločnosti či cestovnej kancelárie možnosť odletu. V prípade nutnosti preukázať sa v destinácii negatívnym testom na COVID-19 je možné nechať sa otestovať aj priamo na letisku (na objednávku). Cena je 190 eur a na výsledky sa čaká 3 – 6 hodín.   

Železničná spoločnosť Slovensko od pondelka 15. 6. v plnom rozsahu aj medzištátnu dopravu s Rakúskom. Na obnovenie spojenia nadväzuje tiež opätovné zavedenie jedného páru vlakov InterCity (IC) vedených v komerčnom režime do alebo z Viedne. Od utorka 16. júna premáva aj Railjet xpress z Bratislavy, ktorý smeruje cez Viedeň až do Zürichu.

Ako uvádza TASR, od soboty 20. júna bude jazdiť nový spoj z Bratislavy do rakúskych Álp. Nový pár vlakov na trase z Bratislavy cez Viedeň a Semmering do Mürzzuschlagu bude odchádzať zo železničnej stanice Bratislava Petržalka celoročne počas víkendov o 6.11 h. V opačnom smere bude spoj štartovať z Mürzzuschlagu o 16.46 h.

Rakúsko od začiatku pandémie zachytilo na svojom území takmer 17-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. Vrchol u susedov nastal 26. marca, keď v krajine za 24 hodín pribudlo 1321 nových nakazených, čo je len o 200 menej, ako Slovensko zaznamenalo doteraz celkovo. Od konca marca počet novonakazených klesá, v pondelok 8. júna však pribudlo až 66 nových pacientov s pozitívnym testom na COVID-19, čo bolo najviac od 16. mája.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?