30. októbra 2021

Máte chuť na gurmánske raňajky, kačku s lievancami, alebo radšej vyskúšate rodinný podnik so skvelou „pastou“? Juraj Hruška, ktorý získal aj ocenenie Kuchár roka podľa odborných hodnotiteľov bedekra Gurmán na Slovensku, pre Forbes vybral svoje odporúčania, kam si (nielen) na jeseň zájsť na ozaj dobré jedlo. 

Šéfkuchár Juraj Hruška varil vo svete, skúsenosti zbieral aj v michelinských reštauráciách a ostatné roky pôsobí v košickej Slávii, ktorá sa pod jeho vedením zaradila medzi jednu z top reštaurácií na Slovensku. Za Kuchára roka ho vyhlásili v roku 2018.

Nech sa páči, tu je jeho 8 tipov, kam sa vybrať za jedlom na východnom a strednom Slovensku:

Bistro Gourmet, Košice

Ak ste v sobotu v Košiciach, odporúčam vybrať sa na rušné trhovisko na Dominikánskom námestí v centre mesta, kde ponúkajú svoje produkty lokálni pestovatelia a chovatelia. A pred nákupmi prídu vhod dobré raňajky, ktoré si môžete dopriať v tradičnom gurmánskom bistre.

Majú široký výber poctivých domácich obložených chlebíkov, tiež šaláty podľa vlastných receptúr, vlastnoručne pripravované zákusky aj výbornú kávu.

Reklama

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bistro Gourmet (@bistrogourmet.ke)

Proxi café bar & grill, Košice

Zaujímavá kombinácia super baru a „šmrncovnej“ kuchyne. V ich dizajnovom bare nájdete rannú kávu, remeselné limonády aj večerné drinky, kuchyňa ponúka denné menu a menšie snacky. Môj najobľúbenejší z nich je ten s kačicou. Veľa snackov sa tu podáva na lievancoch zo zemiakov a kukuričnej múky. Dobrý nápad.

Babetta KGP, Košice

Ideálne miesto na brunch. Mladý koncept, taký štýlový a „in“, blízky mladým ľuďom. Mne veľmi chutil ich bagel, tiež vajcia Benedikt, krémové vajíčka aj tamojšia káva od ich výborného baristu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa (@babetta_kgp)

Culture bistro, Poprad

V tomto podniku som ešte nebol, ale chystám sa, lebo som o ňom počul veľa dobrého. Moderný bistro koncept s otvorenou kuchyňou a menu s dôrazom na suroviny od lokálnych dodávateľov. Tiež varia v štýle: čo sme v ten deň nakúpili, z toho vymyslíme jedlo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa culture bistro Poprad (@culture_bistro)

Doma u nás, Spišská Sobota

Návšteva tohto podniku je stávka na istotu. Šéfkuchár Gabo Kocák je garanciou najvyššej kvality. Som presvedčený, že nech si dáte čokoľvek z jeho moderne poňatej tradičnej kuchyne, tak to bude dobré. A navyše – názov nezavádza, budete sa tam cítiť ako doma.

Reklama

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa doma u nás (@domaunas)

Bistro Moment a Gašperov mlyn, Batizovce

Oba podniky sa nachádzajú v podtatranskej obci Batizovce a majú rovnakých majiteľov. Oceňovaný Gašperov mlyn je zameraný na fine dining, ale my častejšie chodíme do Momentu, kde si netreba urobiť rezerváciu. Jednoducho skvelé jedlo, zatiaľ mi tam chutilo úplne všetko. Dbajú na lokálne suroviny, menu denne obmieňajú a ďalším bonusom je príjemná atmosféra.

Aha Pizza Pasta, Demänová

Je to nenápadný rodinný podnik, v ktorom som zažil veľmi príjemné prekvapenie. Nájdete ho trochu ukrytý v obchodnom centre pred obcou Demänová smerom na lyžiarske stredisko Jasná. Pracuje v ňom celá rodina od starej mamy až po vnučku. Mali sme tam výbornú pizzu v neapolskom štýle a pastu podľa ich domácej receptúry. Určite odporúčam.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa AHA Pizza Pasta (@ahapizzapasta)

Bistro Smartfood a Tiffany Favorite Food, Banská Bystrica

Dva bystrické koncepty, za ktorými stojí renomovaný šéfkuchár Peter Kulhány. Určite nebudete sklamaní, vždy vás niečím prekvapí, jeho meno je garanciou vysokej kvality jedla a servisu. Dbá na čerstvosť, menu najmä z lokálnych surovín zostavuje a upravuje len pár hodín pred otvorením.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bistro Smartfood (@bistro.smartfood)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?