30. decembra 2019

Šarm Lisabonu a Porta je dobre známy. Portugalsko je však v kurze a skrýva oveľa viac ako svoje dve veľké mestá. Krajina je posiata rustikálnymi usadlosťami s farmárskymi domami, z ktorých sa stali veľmi kvalitné vidiecke penzióny. Môžete obdivovať divú prírodu, jednoduchý dizajn a cítiť sa ako doma.

Nenechajte si v Portugalsku ujsť týchto 10 vidieckych hotelov:

Areias do Seixo

Romantický vidiecky dom asi hodinu na sever od Lisabonu láka na „magické rodinné prostredie“. Vstup zdobia staré bicykle. V jedálni vybavenej trendovým kŕdľom nerovnakých stoličiek vám nad hlavami visia kvetiny, na stole poľné kvety. Jedlo pochádza z permakultúrnych záhrad a zo skleníka hneď za oknom. Majitelia vytvorili udržateľnú usadlosť „s originalitou, vysokým komfortom a neomylným zmyslom pre štýl, ktorý sa hladko spája s krajinou, morom a pobrežím.“ Každá zo 14 izieb má svojský dizajn, viaceré ponúkajú hlboké vane a pred nimi krby na drevo.

View this post on Instagram

‘Oxalá’ {love room} … you can breathe in the colours of fire and sea, inspired by Northern Africa… From your terrace, at nightfall, you can watch the magnificent fiery sunset hues merged with those of the dancing bonfire. \ . ‘Oxalá’ {quarto love} … inspirações vindas do Norte de Africa, respira-se a cor do fogo e do mar … ao cair da noite, no terraço, assista ao magnífico pôr do sol junto à pira de fogo. . . Photo: @theframers #areiasdoseixo #hotelareiasdoseixo #nature #escape #portugaltravel #charmhotel #hotelspa #inspiration #romanticescape #romanticgetaway #getaway #romantichotel #ruralhotel #boutiquehotel #charmhotel #greentourism #wedding #love #newlife #portugalwedding

A post shared by Areias do Seixo (@areiasdoseixo) on

Craveiral

Jednoduchosť, príroda, ticho, široko otvorené priestory. To je nový luxus. V Craveirale sa tieto atribúty spájajú do pocitu splynutia s prírodou, rodinou, novými priateľmi a príslušnosťou. Hoci sme blízko pláže v Zambujeira do Mar, nie je to žiadny nóbl rezort. Prírodu vôkol majiteľ do značnej miery nechal tak, ako bola, akurát popri zakrútených stromoch vybudoval chodníčky. Jednoduchých 38 izieb nasmerovaných k stromom, nenatreté drevo, mäkké textúry a veľa korkového duba. Niektoré z izieb ponúkajú aj nenápadný luxus matracov Hästens. Bonus dávam za partnerstvo s významnou lisabonskou pizzeriou, ktorá podporuje miestne neziskovky.

Nenavštevujte len centrá miest.
Skúste týchto 10 zaujímavých štvrtí

Herdade Ribeira de Borba

Milá a jednoduchá farma na východnom okraji Alta Alentejo pri Vila Viçosa leží pri starodávnej rímskej vojenskej ceste. Ešte stále tam môžete nájsť zvyšky mosta z tohto obdobia. Teraz je to však miesto ticha, samoty a zjednotenia s prírodou. Farma funguje ako permakultúra plná záhonov so sadeničkami zeleniny a ovocných sadov, ktoré prechádzajú do lesíka plného chodníkov. Ubytovanie sa skladá od kompaktných izieb cez celé domčeky až po luxusné kempovacie miesta v teréne.

Zdroj: facebook Herdade Ribeira de Borba

Da Licença

Na to, že ide o high design hotel, má Da Licença mimoriadne pohostinný šarm. Majitelia vymenili parížske umenie a módu či dizajn za jednoduchší život hotelierov. Citu pre estetiku sa však nevzdali. Hotel s ôsmimi izbami postavili nad zvyškami budov z 19. storočia, na vrchole asi 150-hektárového pozemku pri Estremoze. Je tam asi 13-tisíc olivovníkov a krásne pohľady do všetkých smerov. Pocit vznešenosti a pokoja.

Companhia das Culturas

Tento rustikálny dom vo východnom Algarve poskytuje ako ultimátny luxus – nič. Žiadny hluk, nič, čo by vyrušovalo, nič, čo by prekážalo. Pokoj, jednoduchosť. Mier. Život ako svoja podstata. Luxus je tam daný aj históriou, vidiecky domček patrí majiteľom už päť generácií. Salónik a súkromné apartmány sa nachádzajú v miestnostiach, kde kedysi boli lisy na olivy. Spolumajiteľka, ktorá to celé vymyslela, žila vo Francúzsku, Anglicku, Senegale a Brazílii; je antropologička a do hotela vniesla estetiku viacerých kultúr. Jej ekoturizmus sa zrodil z túžby po tom, aby história nezmizla.

Kam vycestovať v zimnom období?
Toto je 12 vecí, ktoré by ste nemali zmeškať v Taliansku

Luz Houses

Butikový hotel neďaleko pútnickej Fátimy chce byť „duševným zážitkom“. Skladá sa z „dedinky“ domov, ktoré pripomínajú tradičnú architektúru regiónu v 19. a 20. storočí. Všetko je tam neuhladené, steny sú z pôvodných kameňov spojených maltou z červeného piesku. Kúpele sú umiestnené v prírodnej jaskyni, ponúkajú aromaterapiu a bylinkárstvo z miestnej flóry. Je tam aj obchodík s miestnou zeleninou.

Casa Modesta

Rurálny, impozantne prestavaný dom zo 40. rokov, v ktorom býva aj rodina, je dnes fotogenickým objektom v mestečku Olhão v oblasti Algarve. Pre hostí má deväť izieb so súkromnými terasami a pohľadmi na prírodný park Ria Formosa a dvomi spoločnými priestormi. Jeden patrí medzi najútulnejšie izby, aké si viete predstaviť, uprostred je piecka na drevo, kde sa každý deň pečie chlieb.

View this post on Instagram

・・・ Paz pura a sul. 🙌🏻🌳 @stylista_mg

A post shared by Casa Modesta (@casa_modesta) on

Pensão Agrícola

Na juhovýchodnej strane Algarve ponúka luxus jednoduchého hostinca a farmy zároveň. Obklopujú ju pomarančovníky, mandľovníky a planiky (arbutus). Malý dom postavili v roku 1920 a až do roku 1970 bol farmou. Architekti z Atelieru Rua ho premenili na štýlové ubytovanie vhodné pre rok 2019.

Herdade da Matinha

V oblasti Rota Vicentina ponúka ubytovanie eklektickú výzdobu, ktorá odráža cesty majiteľa po svete. Momentálne majú na farme desať koní plemien Puro Sangue Lusitano, Cruzado Portugês a Halflinger. Hostia sa na nich môžu previezť, prípadne vyskúšať si kone učesať. Turistických chodníkov je nadostač. Rytmu tejto usadlosti velí kuchyňa, hostia sa môžu zapojiť do príprav jedál.

Quinta de Lemos

Na začiatku bol málo realistický sen. Stala sa z neho srdcovka. Vinárstvo, fine-dining a malý hotel si vysníval Celso de Lemos. Keď kúpil pozemok v údolí Dão, mal za sebou desaťročia tvrdej práce a úspechov. Jeho firmy Abyss a Habidecor vyrábajú na celom svete známe uteráky a kúpeľňové predložky a jeho posteľná bielizeň má až glamoróznu čistotu a zvodnú textúru. Do tohto mikrohotela sa chcete vrátiť už len kvôli tomu, ako ste sa tam naposledy dobre vyspali.

Prispievateľka Ann Abel píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk