10. februára 2021

Na jediný klinec na stene dokázali dostať bicykel, automobil a pokojne aj tank či lietadlo. Dvoch rodákov z Trenčína a dlhoročných kamarátov nadchlo prepojenie techniky a dizajnu natoľko, že sa popri „full-time“ zamestnaniach pustili do spoločného biznisu. Keď Marián Janovský a Martin Gonda v roku 2017 položili základy značky Patentart, tak netušili, že si ich obrazy patentových nákresov a technických výkresov inšpirované svetovými vynálezmi zamilujú aj známe slovenské osobnosti.  

„Poslali sme obraz Sajfovi do Fun rádia. Nechal si ho vystavený pri svojom pracovnom stole, kde si ho všimol Junior. Ten nás následne oslovil, aby sme mu pripravili obraz jeho starej škodovky 105,vraví Marián a pri tejto spomienke sa pousmeje.

Práve zákazka pre Milana Zimnýkovala, televízneho a rozhlasového moderátora, bola jednou z prvých, ktoré kamaráti vyrobili priamo na mieru. Okrem toho vlastní ich obraz aj influencer Daniel Štrauch (Gogo), ktorý mu darovala jeho priateľka influencerka Lucia Hrušková (Lucypug).

Štvorkolesový miláčik na plátne

Značka Patentart však ponúka aj služby pre firmy, obrazy si objednali napríklad spoločnosti Licitor Development, Rossum Integration či Mercedes-Benz Trenčín. Plátno s konkrétnym modelom, VIN číslom a dátumom odovzdania automobilu dostal do rúk aj bývalý hokejista Marián Hossa.

Obraz z dielne značky Patentart sa dostal aj do rúk hráčov FC Spartak Trnava. Foto: archív značky Patentart

Robili sme aj obrazy pri príležitosti výhry šiesteho titulu pre FC Spartak Trnava. Jeden z nichm podpísaný tréneromm je v sieni slávy, druhý dostal tréner klubu, dodáva Marián.

Reklama

Oblasť techniky im bola vždy blízka

Obaja kamaráti začali so štúdiom technických odborov na Vysokom učení technickom v Brne a už počas tohto obdobia s radosťou spriadali plány na spoločné podnikanie. Do cesty sa im však postavila prekážka, pre ktorú na ne museli na chvíľu zabudnúť.

„Martin zmenil školu, odišiel študovať do Dánska, takže nám to vtedy nevyšlo, spomína Marián. Po absolvovaní vysokej školy si Martin začal zariaďovať vlastný byt v Bratislave, v ktorom chcel prázdne steny oživiť niečím originálnym. 

Kamaráti mali vždy blízko k technike. Bola to oblasť, ktorá ich bavila. Foto: archív značky Patentart

Keďže kamaráti boli v minulosti zanietenými cyklistami, podarilo sa im dostať k patentovému nákresu jedného z prvých bicyklov na svete, ktorý skúsili preniesť na plátno. A potom čakali.

„Keď obraz dorazil, veľmi sa nám zapáčil. A tak sme skúsili vyrobiť ďalšie. Zdalo sa nám to ako dobrý nápad, rozšíriť to ďalej, približuje Marián. V roku 2017 založili značku Patentart popri zamestnaniach na plný úväzok. Marián sa totiž venuje predaju automobilov Mercedes-Benz a Martin zase pôsobí ako CTO startupu Voltia 

Ako spomína Marián na začiatky biznisu? „Všetko pre nás bolo nové, nikdy sme nepodnikali. Museli sme riešiť všetko od nájdenia výroby cez marketing až po založenie e-shopu,zamýšľa sa a jedným dychom dodáva, „Zbytočne sme sa obávali začať, pretože v dnešnej dobe internetu je to relatívne jednoduché. Teda tak sa nám to nakoniec zdalo.

Sprvu investovali do štartu značky približne 2,5-tisíc eur, ktoré sa snažili rozložiť čo najrozumnejšie a najúspornejšie do návrhov, práce grafika či výroby produktov.  

Spomienky zvečnené na plátne

Približne prvé štyri mesiace fungovali iba ako e-shop so stálou ponukou tričiek a obrazov na stopercentných bavlnených plátnach s drevenými rámami. Následne si kamaráti zmysleli, že by sa chceli začať zaoberať zákazkami na mieru.

Na plátna sa v Patentarte často dostávajú aj obľúbené automobily. Foto: archív značky Patentart

Vyobrazujú svetové vynálezy či obľúbené predmety, ku ktorým sa viažu rôzne životné príbehy. Prvé auto starého otca, na ktoré vždy spomína? Vysnívaná otcova motorka, o ktorej básni? Všetky spomienky zvečnia. Zároveň stavili na individuálny prístup a komunikáciu, každému zákazníkovi chceli maximálne vyhovieť.

Popri práci museli úlohy delegovať

Skĺbenie zamestnania a vlastného biznisu bolo pre oboch kamarátov výzvou. Čas je dôležitá komodita, ktorej nemali nazvyš, preto sa rozhodli delegovať úlohy, ktoré sa delegovať dali. Externe vyriešili výrobu produktov v Bratislave, marketing a tiež účtovníctvo.

„Je to teda skôr o tej operatíve a organizovaní ľudí, upresňuje Marián, ktorý od augusta 2018 vedie značku Patentart sám. Martinove pracovné povinnosti v startupe Voltia sa dostali do bodu, v ktorom sa viac nedokázal venovať ďalšiemu podnikaniu.  

Marián vybaví desiatky objednávok mesačne, no najväčší nápor prichádza až v závere roka. „Možno sa to nezdá, ale je to skôr sezónna záležitosť. Takmer 60 až 65 percent celoročných tržieb značky Patentart tvorí práve predvianočné obdobie. Je to veľmi náročné, no počas roka sa dá biznis dobre organizovať,konštatuje.

Doposiaľ najsilnejšie obdobie zažil v roku 2019, vtedy podľa odhadov vybavil od 20. novembra do 15. decembra asi 500 objednávok.  

Zásadná zmena v biznise

Momentálne sa Marián rozhodol, že v značke Patentart postupne úplne upustí od výroby dizajnových tričiek a zameria sa predovšetkým na obrazy na mieru. Celkové investície do biznisu podľa neho už prekročili sumu 20-tisíc eur, no tento rok pripravuje jednu veľkú a zásadnú zmenu.

Podnikanie bolo pre kamarátov novou záležitosťou. Foto: archív značky Patentart

V najbližších mesiacoch má naplánovanú komplexnú zmenu objednávkového systému, ktorá bude tou najväčšou investíciou. Pomôže však k splneniu jeho ďalšej vízie.

„V podstate budeme pracovať na tom, aby bola nová stránka s produktmi na mieru urobená vyslovene pre nás, stály e-shop ostane v rovnakej podobe, vysvetľuje Marián. Rád by dostal produkty značky Patentart ďalej za hranice našej krajiny, aktuálne pôsobí len na slovenskom a českom trhu.

Aké lokality ho lákajú? „Budeme sa uberať smerom do Rakúska a Maďarska. To sú krajiny, na ktoré sa budeme sprvu sústrediť, dopĺňa.  Jeho dlhodobým cieľom je nákup stroja a zriadenie vlastných priestorov, vďaka čomu by dokázal zastrešiť výrobu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?