Vplyv cien potravín na celkovú infláciu je na Slovensku jeden z najvyšších v rámci EÚ. Uviedol to v analýze Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne.
„Vidíme tu najmä dva faktory, a to vyššiu váhu potravín na celkovom spotrebnom koši a rýchlejší rast cien potravín, ku ktorému prispel vyšší rast cien vstupov do poľnohospodárskej výroby,“ priblížil.
„Keďže sa váha v spotrebnom koši jednoducho nezmení, dynamiku zmeny ceny potravín budú podľa neho po zvyšok roka ovplyvňovať najmä oneskorené efekty vysokých cien energetických komodít z minulého roka. Nižšie ceny plynu a elektriny zlacnia najmä priemyselnú výrobu hnojív, čím znížia cenovú náročnosť poľnohospodárskej výroby a utlmia tak rast alebo aspoň rýchlosť rastu cien potravín,“ spresnil.
2 min
2 min
Škrty sa nekončia: Porsche sa chystá zrušiť ďalších 4 000 pracovných miest
3 min
3 min
Japonsko skúša AI pri diagnostike stromov, ktorým hrozí pád
3 min
3 min
Čínska firma ponúka vierohodných a „vždy verných“ humanoidných robotov
2 min
2 min
Vedenie nízkonákladovky easyJet súhlasí s ponukou na prevzatie za 6,1 miliardy eur. Rozhodnú akcionári
4 min
4 min
Kľúčoví členovia skupiny OPEC+ zvýšia ťažbu ropy o ďalších 188-tisíc barelov denne
3 min
3 min
Poľsko sa sporí o strely Patriot, ktoré podľa opozície Varšava prenechala Kyjevu
2 min
2 min
V Červenom mori sa dostala pod paľbu nákladná loď, oznámila britská vojenská služba
2 min
2 min
Uber pozastavil expanziu rozvozu jedla v Európe, píšu Financial Times
2 min
2 min
Ukrajina pri útoku na Petrohrad a okolie zasiahla prístav a ropný terminál
3 min
3 min
Potrebujeme nové zdroje, inak by sa rozpočet únie musel výrazne zoškrtať, tvrdí von der Leyenová
3 min
3 min
Mýto, ktoré zabolí. Benátky chcú výrazne zvýšiť vstupné za jednodňovú návštevu
3 min
3 min
Príjmy Ruska z ropy a plynu v prvom polroku klesli o 22,7 percenta
4 min
4 min
Írsko prevzalo rozpočtový hlavolam. Do Vianoc čaká Brusel tvrdý boj o 1,73 bilióna eur
2 min
2 min
Nemecké automobilky majú ďalší problém. Volkswagen prepustí 100-tisíc ľudí
3 min
3 min
Šesť hodín bez pomoci. Porota rozhodla o zodpovednosti po smrti Petra Kellnera
Poznamenal, že ceny potravín v decembri 2022 rástli v SR medziročne o 29 % a okolo tejto úrovne sa držia aj dnes. Medziročný takmer tretinový rast cien nás z pohľadu EÚ radí na piate miesto
za Maďarsko a pobaltské krajiny.
Vo všeobecnosti podľa analytika platí, že čím je priemerný príjem v krajine vyšší, tým pomerovo menšiu časť svojich platov ľudia minú za potraviny. „Kým u nás je váha potravín v spotrebnom koši takmer štvrtina, v EÚ je to v priemere necelých 16 % a v susednom Rakúsku iba 11 %. Česi minú na potraviny 19 %. Kým teda u nás k medziročnej inflácii v decembri prispeli potraviny na Slovensku 6 percentuálnych bodov, v susednom Rakúsku sa potraviny podieľali na celkovej inflácii 2 %, pričom ceny potravín tam rástli v rovnakom
období medziročne o 16 %,“ doplnil.
Zmena dynamiky rastu cien
„Druhým faktorom je samotný rast cien, ktorý je u nás vyšší. Za vyšším absolútnym medziročným rastom potravín vidíme predovšetkým medziročne zvýšené ceny vstupov do poľnohospodárskej výroby.
Podľa dát z odhadu Eurostatu vzrástla v minulom roku cenová hladina vstupov do poľnohospodárstva na Slovensku o 39 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021, čo bolo nad priemerom EÚ (32 % medziročne). Najvyšší medziročný rozdiel v cene vstupov zaznamenali poľnohospodári v Lotyšsku (68 %) a Maďarsku (52 %),“ informoval.
„Myslíme si, že pokles cien plynu v dohľadnej dobe zlacní cenu hnojív. Zároveň lacnejšie pohonné látky a cena elektriny spolu s lacnejším obilím, ktoré bolo importované z Ukrajiny, budú podstatne ovplyvňovať ceny vstupov a výstupov poľnohospodárskej výroby. Teda aj dynamiku zmeny cien potravín. Cena potravín by tak mala začať klesať alebo sa aspoň spomalí rýchlosť jej rastu. Očakávame, že koncom roka by ceny potravín nemali rásť medziročne rýchlejšie ako o 14 %, čo je polovica dnešného medziročného rastu. Celková medziročná inflácia sa tak koncom roka bude pohybovať na jednociferných úrovniach,“ dodal Kočiš.