26. augusta 2021

V roku 2016 vášnivý cyklista Daniel Horňák vytvoril web s popiskami a fotkami z niekoľkých desiatok slovenských stúpaní vhodných pre cestných cyklistov. O päť rokov neskôr jeho server Cyklokopce.sk navštevuje asi päťtisíc cyklistov a cyklistiek mesačne. Pre Forbes vybral 5 najzaujímavejších stúpaní, tri z nich v najnáročnejšej Hors Catégorie (HC).

Kráľova hoľa

Foto: Cyklokopce.sk

S výškou 1946 m n. m. je to vôbec najvyššie miesto, na aké sa viete na Slovensku vyštverať na bicykli. Zvrchu ponúka úžasné, kruhové výhľady na Tatry, Liptov, Spiš aj Horehronie. Zároveň je Kráľova hoľa pevnou súčasťou slovenskej tradície, figuruje v mnohých slovenských básňach a povestiach.

Treba pripomenúť, že niekoľkokilometrový úsek v strede stúpania vedie po nespevnenej, kamennej ceste, takže gravel je ideálna voľba bicykla. Mnohí však volia istotu a idú radšej na MTB. Najlepší borci to dávajú za hodinu. Netrénovaní cyklisti sa musia pripraviť na ozajstný očistec. Ale ten pocit hore stojí za to.

Vzdialenosť: 13,6 km
Prevýšenie: 1145 m
Priemerné stúpanie: 8,4 %
Kategória: HC

Smrekovica

Foto: Cyklokopce.sk

Tento kopec som sem musel zaradiť, pretože je najťažší, aký som zatiaľ u nás našiel. Kým pri Kráľovej holi, v 8-percentnom sklone, si aj ľudia s priemernou kondičkou dokážu nájsť na najľahšom prevode zvládnuteľné tempo a pomaly sa vydriapať hore, na Smrekovici každého dlhé kilometre kvári 10-12-percentný sklon a to je hotové peklo aj pre zdatnejších cyklistov.

Reklama

Bez silných nôh, pľúc a hlavy sa hore nedostanete. Dobrá správa je, že na rozdiel od väčšiny ťažkých stúpaní na Slovensku si tu môžete „užiť“ kvalitný asfalt a slabú premávku. Cesta vedie k horskému hotelu, kde si viete dopriať zaslúžené občerstvenie.

Vzdialenosť: 7,8 km
Prevýšenie: 785 m
Priemerné stúpanie: 10,1 %
Kategória: HC

Sitno

Foto: Flickr/Jan Helebrant

Lákajú ma miesta, ktoré majú nejakú tradíciu, takže ďalším výberom je Sitno. Historické centrum turistiky si vďaka asfaltke môžu perfektne vychutnať aj cestní cyklisti. Patrí medzi desať najťažších na Slovensku, takže sa na to treba pripraviť.

Nenechajte sa zmiasť relatívne ľahkou strednou časťou kopca, záver stúpania vedie v sklone 15 až 20 percent, takže treba si nechať sily na finiš. Ak to zvládnete až hore, určite vás poteší občerstvenie na Chate Andreja Kmeťa a krásne výhľady na okolité Štiavnické vrchy.

Vzdialenosť: 7 km
Prevýšenie: 625 m
Priemerné stúpanie: 9 %
Kategória: 1

Sliezsky dom

Foto: Milan Čupka

Najvyššie pohorie na Slovensku nemôžeme z nášho výberu vynechať. Je tu viacero krásnych stúpaní, napríklad k Popradskému plesu alebo k Ťatliakovej chate. Cesta k Sliezskemu domu je však ikonická. Jednak pre svoju náročnosť, treba sa pripraviť na prevažne dvojciferný sklon cesty.

V záverečnej časti, keď vojdete do pásma kosodreviny, sa vám otvoria úžasné výhľady na okolité skalnaté štíty a vy sa tu môžete oddať naozajstnej vysokohorskej cyklistike. Atmosféra, akú na „cesťáku“ nezažijete nikde inde na Slovensku. Keďže niektoré úseky cesty sú v čoraz horšom stave, odporúčam na tomto kopci zvážiť gravel alebo MTB.

Vzdialenosť: 6,8 km
Prevýšenie: 670 m
Priemerné stúpanie: 9,9 %
Kategória: HC

Morské oko

Foto: Kosice.guide

Nie každé dobré stúpanie musí byť náročné a viesť do vysokej nadmorskej výšky. Dobrým príkladom je Morské oko v CHKO Vihorlat. Meria 7 kilometrov a sklon cesty dosahuje príjemný sklon 4 percentá. Stúpanie vás potrápi tak akurát, väčšina cyklistov nemusí ísť do červeného. A na jeho konci sa dostanete na vskutku výnimočné miesto. Pokojná atmosféra jazera Morské oko v srdci vzácnych bukových pralesov nemá chybu.

Vzdialenosť: 7,5 km
Prevýšenie: 322 m
Priemerné stúpanie: 4,3 %
Kategória: 3

Bonus

Za zmienku určite stoja aj ikonická Poľana nad Detvou. Náročná Kojšovská hoľa pri Košiciach. Skalka v Kremnických vrchoch, kde si vďaka novému povrchu môžete zatrénovať ako na alpskom stúpaní. Známa Veľká Javorina na hraniciach s Českom, Lysá s brutálnym záverom, ktorá sa týči nad Sabinovom.

Stúpania Špania Dolina alebo Vlkolínec, kde môžete zažiť čarovnú atmosféru týchto rázovitých dediniek. Jedinečná horská vodná nádrž Čierny Váh, s výhľadom na Liptov a Vysoké Tatry. Krásne Vršatecké bralá.

Viacero menej známych, ale výživných kopcov v Malých Karpatoch v okolí Bratislavy. Či mnohé doliny, ktoré sú v podstate tiahle stúpania a kde sa viete dosýta nabažiť hustých lesov, ako napríklad Richňavská dolina pri Voznici.

Článok vyšiel v augustovom čísle magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?