1. septembra 2021

Slovenka Gabriela Mackaničová chcela pred niekoľkými rokmi len vycestovať mimo Európy, no Bali si zamilovala natoľko, že sa tam rozhodla usadiť a splniť si svoj sen o trénovaní. Medzi jej klientov dnes patria aj profesionálni surferi, ktorým pomáha s posilnením tela. Na ostrove buduje športovú akadémiu The Ultimate Riders.

Gabriela tiež mimo pandémie organizuje aktívne retreaty na Bali (nielen) pre Slovákov. Sama som bola prekvapená, že je niekto ochotný letieť za mnou cez polovicu sveta, aby si zacvičil, o to prekvapenejšia som bola, keď sa za mnou vracali,“ hovorí v rozhovore pre Forbes.sk.

Ako sa človek z marketingu dostane k trénovaniu surferov na Bali?

Šport milujem a venujem sa mu od mala. Rodičia nás vždy viedli k aktívnemu životnému štýlu. Počas vysokej školy som pracovala v Slovenskom národnom divadle na obchodnom oddelení a venovala som sa aktívne snowboardingu. Keďže to bol finančne náročný šport, musela som popri jazdení zarábať.

Reklama

Časom som prešla do manažmentu extrémnych športov, v ktorom som pracovala viac ako 10 rokov, organizovala akcie, tvorila projekty, budovala skatepark a pracovala v marketingu. Silový tréning prišiel až neskôr.

Vekom prišlo obdobie, keď som nebola so sebou spokojná a chcela som schudnúť. Začala som s fitnesom a chcela som viac. Bola som posadnutá, trénovala som dvojfázovo popri práci. Odrovnala som svoje telo. Vyskočená platnička, hormonálna dysbalancia, strata menštruácie, štítna žľaza, únava nadobličiek.

V tom období som začala študovať anatómiu, biochémiu, chcela som porozumieť svojmu telu a chcela som sa dostať späť do hry ako športovkyňa. Hrozila mi operácia, ale tím trénerov a rodina ma dostali späť do hry a začala som s crossfitom a trénerstvom. Práve to ma neskôr priviedlo na Bali.

Gabariela sa venuje silovému tréningu a crossfitu. Foto: archív respondentky

Začiatky v novej krajine

Prečo ste si vybrali práve túto krajinu?

Vždy som chcela vycestovať mimo Európy, do neznámej krajiny, spoznávať ľudí, inú kultúru, ale neustále som sa hnala za kariérou a mala som strach. Strach, že o všetko prídem. Napokon to bolo práve naopak.

Bali som objavila náhodne, vďaka digitálnej nomádke Silvii Púchovskej, ktorá tu žila a surfovala. Mojím pôvodným plánom bola California kvôli oceánu, ale finančne by som to nedala, tak padol výber na Bali.

V začiatkoch ste však pracovali ešte na diaľku v marketingu…

Áno, pôvodne som sem prišla len na 4 mesiace, splniť si sen, vycestovať a tiež sa vzdelávať v oblasti trénerstva a trénovať crossfit pod vedením profesionálnych trénerov a atlétov z Crossfit Games.

Marketing som študovala a pracovala v ňom dlhé roky, živil ma, ale dlho som sedela na dvoch stoličkách. Nezvládala som to, bola som všade a nikde a musela som sa rozhodnúť, akým smerom sa vydať ďalej, aby som opäť nevyhorela. Marketing alebo trénerstvo.

Hovorím si nejak bolo, nejak bude. Tak som začala budovať kariéru úplne od nuly v krajine s najväčšou konkurenciou.

Aké to bolo?

Doslova šialené, moja angličtina bola pre Austrálčanov veľmi vtipná. Ale všetci verili, že to raz dotiahnem ďaleko (smiech). Najprv som začala trénovať kamarátov na pláži zadarmo. Využila som svoje marketingové skúsenosti a klienti pribúdali.

Aj seba som trénovala ako o život v najznámejšom Crossfit Centre Wanderlust, aby som sa dostala do popredia a začali ma vnímať ľudia, čo tu žijú. Po nociach som študovala a pracovala ešte na polovičný úväzok v online svete.

Zo začiatku som nebola „nadupaná“ trénerka, nemala som také vzdelanie ako dnes, ale vedela som odovzdať vášeň, mala som chuť na sebe pracovať, posúvať hranice a verila som si.

Splnený sen a trénovanie olympionikov

Čo bolo ďalej?

Prišla prvá ponuka práce pre crossfitovú telocvičňu ako kondičná trénerka, časom sa moje vzdelanie rozvíjalo a stala som sa hlavným koučom. Začala som pracovať pre Austrálčanov a trénovala som s trojnásobným olympionikom. Neskutočne ma to motivovalo. Chcela som si splniť sen o trénerstve, chcela som motivovať ľudí na celom svete.

Reklama

V tom čase som viedla skupinové lekcie v Canggu. Na takzvanú strength class mi prišiel profesionálny surfer zo svetového rebríčka. Začala som ho pripravovať na súťažnú sezónu a vyšlo to.

Časom prichádzali ďalší a ďalší a ja som začala viac študovať tento smer a stala sa silovo-kondičnou trénerkou pre surferov. Otvorila som skupinové lekcie, ktoré sa rýchlo plnili. Predsa len, 10 rokov som pracovala v extrémnych športoch, takže k tomu mám veľmi blízko.

Od mala snowboardovala, no surfovať začala až na Bali. Foto: archív respondentky

Dlho mi trvalo, kým som sa dostala do popredia, pretože som bola „len“ Slovenka, ktorá sa začala učiť surfovať až na Bali. A stále sa učím. No časom prichádzali ďalšie ponuky práce, prešla som opäť do manažmentu a začala som budovať športové centrum pre najväčší surf camp v Canggu.

Tento projekt však stopol koronavírus…

Áno, prišla som o tento projekt a zároveň o hlavný pracovný príjem. Bolo to náročné obdobie, musela som prejsť do online coachingu a začať úplne od začiatku.

Presťahovala som sa na južnú časť ostrova, tzv. surfový raj, kde pracujem na novom projekte 360 Move a otváram svoju športovú akadémiu The Ultimate Riders.

Akadémia pre surferov

O čo ide?

Akadémia je zameraná predovšetkým na surferov. Pod jednou strechou nájde jazdec všetko, čo potrebuje, aby zvládol svoju prvú vlnu alebo sa pripravil na preteky či ďalší „swell“ (iný typ vlny, na ktorej sa surfer drží dlhší čas, pozn. red).

Tvorím tréningové protokoly, ktoré budú dostupné aj online, nielen pre surferov, ale aj pre skateboardistov a snowboardistov. Okrem toho stále trénujem online, venujem sa crossfitu a pracujem na rôznych projektoch v oblasti športu.

Prečo je vlastne pre surferov dôležitý silový tréning?

Silový tréning je dôležitý pre každý šport. Surfing je považovaný za jeden z fyzicky najnáročnejších športov na svete. Stať sa kompetentným surferom vyžaduje veľa odhodlania, trpezlivosti, sklamania a predovšetkým čas. Tiež to vyžaduje silu, kondíciu, koordináciu, balans a veľa znalostí o oceáne.

Surferi trávia väčšinu času pádlovaním, takže svaly ramien, chrbta a rúk sú zvyčajne dobre vyvinuté, ale často dochádza k svalovej nerovnováhe. Potrebujete silu, vytrvalosť, kondíciu, rovnováhu, koordináciu a pohyblivosť. Vďaka silovému tréningu rozvíjame zdroj sily, ktorý im pomáha rýchlejšie pádlovať, lepšie lietať, trikovať ale predovšetkým silový tréning pomáha k prevencii úrazov.

Momentálne buduje akadémiu pre surferov, kde nájde jazdec pod jednou strechou všetko, čo potrebuje, aby dal svoju prvú vlnu alebo sa pripravil na preteky či ďalší „swell“. Foto: archív respondentky

Existuje veľa surferov, ktorí si užívajú tento šport len sezónne pre zábavu, ale aj napriek tomu potrebujú správny silovo-kondičný tréning, pravidelnú mobilitu, aby získali pevný stred tela a silu v oceáne, a tým si vychutnali surfovanie bez bolesti.

„Okamžite svoje ego nechaj na pláži, oceán je mocnejší než ty.“

Kedy ste sa k tomuto športu dostali vy ?

Bali je raj pre surferov, chodia sem jazdci z celého sveta, a keďže mám k „board športom“ veľmi blízko, tak som to hneď musela vyskúšať. Bola to láska na prvý pohľad, no časom som z toho bola veľmi frustrovaná.

Na začiatku mi chýbala trpezlivosť. Hneď ako som prešla do zelených vĺn a na menší surf, už to nešlo tak ľahko a mentálne ma to ničilo. Často som sa cítila ako v práčke (smiech).

Raz mi jeden pro-surfer povedal: „Gabi, okamžite svoje ego nechaj na pláži, oceán je mocnejší než ty. Učíš nás vnímať telo, tak ty vnímaj oceán – prepoj sa. Surfuj srdcom, nie egom.“ Potom som si začala surfovanie viac užívať.

Crossfit si Gabriela zamilovala už pred rokmi. Foto: archív respondentky

Čím ste podľa vás zaujali profesionálnych surferov, ktorých dnes trénujete?

Predovšetkým mojím prístupom. Každý, kto ma pozná vie, že ja naozaj žijem svojou prácou a vďaka tomu dokážem klientov naštartovať, ale aj motivovať v pokračovaní a posúvaní hraníc.

Je pravda, že môj prvý klient z radu profesionálnych surferov vyhral v čase našich tréningov veľa súťaží, čo mohlo prilákať ďalších, ale tie súťaže vyhral hlavne vďaka sebe, jeho tvrdá práca sa vyplatila. Tréner ukáže smer, ale potom už je všetko len na klientovi.

Mám však rôznorodú klientelu, nielen športovcov, ale aj manažérov, mamičky, trénujem aj úplných začiatočníkov, dokonca moju rodinku, ale môj prístup je ku každému rovnaký a zároveň individuálny.

Aj cez polovicu sveta

Vraj za vami ľudia dokonca lietajú kvôli transformačných tréningom. Kto vás vyhľadáva a o čo ide?

Hoci je Bali raj na zemi, nie každý má odvahu alebo možnosť prísť. Na začiatku som sa sústredila na budovanie kariéry tu, ale prirodzene som stále chcela byť prepojená so Slovenskom a zdieľala som svoj život online. Postupne sa mi teda začínali ozývať ľudia, ktorí prišli spoznávať alebo dovolenkovať na Bali, či by si mohli so mnou zacvičiť.

S trénerstvom začínala na Bali tak, že dávala tréningy zdarma na pláži. Foto: archív respondentky

Klientov pribúdalo, čo ma inšpirovalo k založeniu ďalšieho projektu, teda „retreatov“ na Bali. Sama som bola prekvapená, že je niekto ochotný letieť za mnou cez polovicu sveta, aby si zacvičil, o to prekvapenejšia som bola, keď sa za mnou vracali.

Momentálne sú hranice zatvorené, no veľmi sa teším, keď raz bude všetko v norme a vy budete za mnou opäť môcť priletieť a zamakať si.

Skutočné hodnoty a neskutočná energia

Ako vyzerajú vaše dni na Bali?

Musím povedať, že žijem už niekoľko rokov stále rovnako, či už na Bali alebo predtým Európe. Každé ráno sa snažím vstávať okolo šiestej. Začínam deň tréningom, alebo idem surfovať či na jogu. Ráno je môj čas.

Som síce trénerka, ale pracujem aj na projektoch, ktoré si vyžadujú byť za počítačom. Dosť často sa ma teda ľudia, pýtajú, ako to všetko časovo zvládam. A niekedy sa aj sama čudujem, ale je to o prioritách a plánovaní.

A keďže moja práca vyžaduje veľa energie, niekedy mám chuť sa zatvoriť a byť sama, aby som si dobila baterky pre klientov a mohla tvoriť.

Niekedy veľmi závidím turistom, ktorí si užívajú tie vibrácie Bali. Keďže ja tu žijem a pracujem, často to beriem ako samozrejmosť. No víkendy sú moje.

Čo tam máte najradšej?

Bali je predovšetkým o ľuďoch. Energia, ktorá tu vládne, je neskutočná. Energia miestnych, neustály úsmev na tvári, pokora a to, že vám pomôžu aj keď oni by to najviac potrebovali. Balijčania žijú zo dňa na deň, keďže sú obklopení živlami. Preto sa príliš nezaoberajú budúcnosťou alebo minulosťou a úprimne sa tešia aj z toho mála, čo majú.

Naša západná spoločnosť sa upína na budovanie budúcnosti a materiálna a až životom tu si mnoho ľudí uvedomilo skutočné hodnoty.

Medzi jej klientov patria aj profesionálni surferi. Foto: archív respondentky

Moje životné hodnoty a pohľad na život sa tu rozhodne zmenili o 180 stupňov. Pozemským životom sa pre Balijčanov začína ceremoniálna púť. Mimoriadne dbajú na tradície a všetky vekové kategórie si vážia svoju unikátnu hinduistickú kultúru a žijú pre komunitu. Navzájom si nezištne pomáhajú. Každý deň sa životom medzi nimi učím.

Digitálni nomádi z celej planéty

Je pre cudzinca náročné nájsť si tam uplatnenie?

Na Bali žije veľa digitálnych nomádov z celého sveta, ktorí pracujú na diaľku. Robiť priamo tu je však veľmi náročné, najmä kvôli pracovným vízam, ale všetko je možné. Ja som začala úplne od nuly, no dnes tu tvorím projekty, budujem druhé športové centrum, zakladám športovú akadémiu…

Na Bali našla nový domov. Foto: archív respondentky

Premýšľate niekedy aj nad návratom na Slovensko?

Slovensko a hlavne rodina mi veľmi chýbajú. Kedykoľvek prídem domov, hovorím si, aké je to tam krásne a chcem tu zostať. No vždy chceme to, čo nemáme.

Bali je môj domov, kde mám prácu a hlavne oceán. Mojím snom je vybudovať si kariéru na Bali a cestovať medzi ním a Európou, no korona, bohužiaľ, prekazila všetky moje plány. Verím, že čoskoro sa začnú plniť.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí snívajú o živote na Bali?

Ak máte akýkoľvek cieľ, je potrebné si najprv veriť, že to raz dokážete, veriť v proces, tešiť sa aj z tých pádov a nevzdať sa. Osobne som veľakrát vyhorela, prestala si veriť a začínala odznovu. Využívala som koučov, čítala veľa edukačných kníh, počúvala podcasty a to mi pomohlo nastaviť si smer, utriediť si myšlienky a budovať vysnívanú kariéru aj v krajine s najväčšou konkurenciou, kde je ťažké si nájsť prácu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?