10. januára 2022

Až 82 percent ľudí vo veku do 25 rokov chce začať podnikať. Aj v spoločnosti si všeobecne myslíme, že úspešní podnikatelia začínali mladí. Veď napokon aj Bill Gates, Steve Jobs či Mark Zuckerberg boli dvadsiatnici, keď založili svoje firmy Microsoft, Apple a Facebook. Myslíte si, že ste už starí na to, aby ste odišli zo zamestnania a založili svoj vlastný biznis?

Máte pocit, že vám vo veku 40 či 50 rokov chýba (alebo bude chýbať) energia a prelomové nápady, aby ste boli úspešnými podnikateľmi? Možno máte pravdu. Ale to s najväčšou pravdepodobnosťou nemá nič spoločné s vaším vekom.

Ako niekto, kto koučuje podnikateľov rôzneho veku (môj najmladší klient má 20, najstarší 66 rokov) som vždy tvrdil, že ak si myslíte, že jedným zo základov úspešného podnikania je práve mladosť, mýlite sa. To, čo sme predtým iba tušili, teraz potvrdil rozsiahly výskum publikovaný v Harvard Business Review (HBR).

Úspešní štyridsiatnici

Štúdia, ktorú uskutočnili profesori z MIT a Northwestern, spolu s hlavným ekonómom z amerického úradu pre sčítanie ľudu, zistila, že aj v odvetviach špičkových technológií orientovaných na spotrebiteľov je priemerný vek zakladateľov do skorých 40 rokov. V ďalších odvetviach, akými sú ropa a plyn alebo biotechnológie, je priemerný vek bližšie k päťdesiatke.

A keď sa pozriete na najúspešnejšie startupy, priemerný vek zakladateľov (pri spustení podnikania) stúpa, nie klesá. Empirické poznatky ukazujú, že mnohí úspešní podnikatelia začínali skôr v strednom veku.

Reklama

Výkonnosť s vekom prudko stúpa

Zistenia štúdie poukazujú aj na to, že podnikateľská výkonnosť s vekom prudko stúpa, kým vrchol dosiahne ku koncu päťdesiatich rokov.

Prispieva k tomu zrejme aj lepší prístup k finančným zdrojom a širšie spoločenské kontakty. Rozhodujúcu úlohu určite zohrávajú pracovné skúsenosti.

„Vo vzťahu k zakladateľom bez relevantných skúseností mali tí, ktorí mali aspoň trojročné pracovné skúsenosti v rovnako úzkom odvetví v akom podniká ich startup, až o 85 percent vyššiu pravdepodobnosť, že rozbehnú veľmi úspešný startup,“ píše HBR.

Prečo sme teda zaujatí voči starším podnikateľom a starším ľuďom vo všeobecnosti?

Problém perspektívy

Ako kouč som prišiel na to, že pokiaľ ide o to, ako vidíme seba a ostatných, takmer vždy vychádzame z perspektívy spred 20 rokov. To znamená, že vo veku 45 rokov sa posudzujeme tak, ako by to urobilo naše 25-ročné ja. Hovoríme si, že sme už unavení a máme to za sebou.

Vo veku 65 rokov sa považujeme za pripravených odísť do dôchodku. Prečo? Pretože keď sme mali 45 rokov, presne to sme očakávali, že budeme robiť v 65.

Tento problém je ešte horší v dôsledku skutočnosti, že veľa našich nápadov sa formovalo, keď sme boli tínedžermi či dvadsiatnikmi, keď mali naši starí rodičia 50 alebo 60 rokov a ktokoľvek starší ako 40 rokov sa nám zdal byť starý.

Preto môže byť nápomocné, keď sa pokúsite spojiť so svojím o 20 rokov starším ja a „porozprávate sa“ so sebou samým. Ak máte 45 rokov, vaše 65-ročné ja vás bude určite motivovať k tomu, aby ste zbytočne nemíňali energiou a vitalitou, ktorú v sebe v súčasnosti máte. Ak máte 65 rokov, vaše 85-ročné ja vás k tomu bude povzbudzovať ešte viac.

A ak máte len 25 rokov a myslíte si, že ste pristarí na to, aby ste sa pustili do podnikania, vaše 45-ročné ja vám dúfam uštedrí pomyselnú, no zaslúženú facku, aby ste sa spamätali a ešte raz si prečítali to, čo naznačuje spomínaná štúdia Harvard Business Review.

Na úspech nikdy nie ste pristarí

Svojich klientov často žiadam, aby našli vzory, ktoré boli v ich veku (alebo ešte starší), keď zakladali svoje neskôr veľmi úspešné spoločnosti. Napríklad zakladatelia spoločností ako McDonald’s, Coca Cola či Kentucky Fried Chicken mali v čase, keď založili svoje impériá, viac ako 50 rokov.

Čo by vám povedalo vaše staršie ja? Nepremeškajte ani chvíľu. Ilustračné foto: freepik.com

Novinárka Vera Wang nezačala profesionálne navrhovať oblečenie do veku 39 rokov a Reed Hastings z Netflixu založil svoju požičovňu DVD keď mal 37 rokov a v streamovacom biznise začínal až ako 47-ročný .

Jim Butenschoen mal 65 rokov, keď odišiel z IT odvetvia a založil v súčasnosti mimoriadne úspešnú kadernícku akadémiu Career Academy of Hair Design.

Na návrh svojho psychológa si vo veku 52 rokov čerstvo rozvedená Carol Gardnerová zaobstarala psa. Fotografia jej fenky Zeldy vyhrala miestnu súťaž vianočných pohľadníc a inšpirovala ju k založeniu spoločnosti na výrobu pohľadníc. Dnes, vo veku 72 rokov, má jej spoločnosť Zelda Wisdom hodnotu 50 miliónov dolárov a Carol rozbieha ďalší podnik.

Vzory sú bližšie, ako si myslíte

Inšpiratívny vzor by ste možno mohli nájsť aj v okruhu svojej užšej či širšej rodiny. V mojom prípade je to napríklad môj už zosnulý starý otec Erwin Blumenfeld, ktorý utiekol pred nacistami, do New Yorku prišiel s jedným kufrom, keď mal 47 rokov, a nikdy dovtedy sa neživil ako profesionálny fotograf.

A viete, čo sa stalo potom? Môj starý otec nafotil viac tituliek pre časopis Vogue než ktokoľvek pred ním alebo po ňom. A na určitý čas sa dokonca stal najlepšie plateným fotografom na svete.

Slovami Harvard Business Review: „Ak by ste stáli pred dvoma podnikateľmi a nevedeli by ste o nich nič okrem toho, koľko majú rokov, v priemere by ste urobili lepšie, keby ste stavili na toho staršieho.“

Autorom článku je Remy Blumenfeld z Forbes US.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?