11. marca 2020

Človek, ktorý nikdy neurobil chybu, neskúsil nič nové, povedal raz Albert Einstein. Pravda je takáto: ak sa v práci nedopúšťate omylov, tak sa nesnažíte. A ak sa nesnažíte, nedarí sa vám. Keďže sme všetci iba ľudia, profesionálne chyby sú bežné. Nižšie nájdete päť kariérnych omylov a tipy, čo urobiť, aby ste sa im vyhli.  

Rozhodovať sa iba na základe platu.

Jednou z najčastejších chýb je, ak sa zameriavate iba na „kompenzáciu“. Pri výbere zamestnania alebo kariéry by ste mali zvážiť oveľa viac než plat a výhody. Mnoho ľudí prehliada ďalšie aspekty, ako napríklad kancelárske prostredie, príležitosti na rast, kvalitu života a kompatibilitu s nadriadeným.

Chcete pôsobiť profesionálne? Dajte si v emailoch pozor na tieto 3 chyby

Ak sa zameriate iba na plat, bráni vám to vidieť pracovné ponuky objektívnym pohľadom. Pamätajte na to, že hoci každý zamestnanec chce vyšší príjem, viac peňazí vám nezaručí profesionálny rast ani šťastie v práci.  

Nepoznať vlastnú cenu.

Ďalšou častou kariérnou chybou je podceňovať svoju hodnotu či cenu. Mnoho zamestnancov a podnikateľov nechápe svoju profesionálnu hodnotu. Vedomosť o tom, aké zručnosti a nadanie vám zaručia úspech, a tiež, akú cenu máte v porovnaní s tým, čo ponúkajú zamestnávateľovi vaši kolegovia, vám poskytne konkurenčnú výhodu.

Sledujte svoje úspechy. V ktorých oblastiach ste si dlhodobo počínali dobre? Neuspokojte sa len tak s niečím. Koniec koncov, ak nerozumiete svojej cene a hodnote, ktorú prinesiete spoločnosti, prečo by sa o to mal zaujímať niekto iný?  

Predpokladať, že vaša kariéra je lineárna.

Keďže žijeme na trhu práce, ktorý sa stále mení, „nelineárna“ kariéra je novou normou. Preč sú časy, keď zamestnanci pracovali pre danú firmu 30 rokov, šplhali po firemnom rebríčku a pokojne odchádzali do dôchodku.

Tento rebrík sa rozpadol. Kariérny postup v spoločnostiach nie je jasne definovaný. Zmenil sa na „korporátnu mriežku“ (Cathy Benko), prípadne „preliezky (Sheryl Sandberg). V dôsledku toho majú dnes zamestnanci väčšiu zodpovednosť za to, aby sa starali o svoj profesionálny rast. 

Byť príliš pohodlní.

Je ľahké nájsť si prácu vo firme a nechať sa niekoľko rokov „unášať. Je to pohodlné, poznáte svoje pracovné povinnosti sprava-zľava, slušne zarábate a skôr, než sa nazdáte, ubehne päť či desať rokov. V súčasnosti je nevyhnutné, aby ste prevzali kontrolu nad vlastným osudom.

Nedávajte zákazníkovi viac, ako potrebuje.
Aké ďalšie chyby robia malí a strední podnikatelia?

Súčasné pracovné prostredie si vyžaduje, aby ste sa neustále vzdelávali a naberali ďalšie zručnosti. Taktiež to znamená, že by ste mali do seba investovať, aby sa z vás stalo aktívum. Zostavte si zoznam vlastných zručností, skúseností, kvalifikácií a tieto informácie využite na vytvorenie osobnej značky.  

Ignorovať intuíciu.

Ste na pohovore do novej práce a zrazu sa vám v hlave ozve hlások, ktorý vám našepkáva: „Toto jednoducho nie je správne.“ To sa k slovu dostáva intuícia, predtucha či pocit, ktorý vás varuje, že sa možno dopúšťate kariérnej chyby.

Mnoho ľudí sa rozhodne svoju intuíciu ignorovať a predpokladá, že by mali počúvať iba svoj racionálny hlas. Pravdou je, že by ste mali dôverovať inštinktu i rozumu.  

Skutočnosť, že intuitívna inteligencia môže byť kariérnym prínosom, potvrdzuje štúdia New Jersey Institute of Technology. Svoje intuitívne schopnosti si v nej otestovali stovky obchodných manažérov.

Tí, ktorí preukázali dobré výsledky, sa tiež efektívnejšie rozhodovali. V prieskume vedúcich pracovníkov od Harvardu respondenti uviedli, že svoje intuitívne schopnosti využili rovnako ako tie analytické. Až 80 percent svojich úspechov pripísali práve inštinktu.  

Znie vám niektorá z týchto kariérnych chýb až príliš povedome? Kľúčom k úspechu je zlyhanie, prekonanie prekážok a prijatie opatrení, ktoré napravia chyby. Ak dokážete urobiť chyby, poučiť sa z nich a nabudúce si počínať lepšie, budete o krok vpredu.  

Prispievateľka Caroline Castrillon píše pre Forbes.com o kariére, podnikaní a ženách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk