Elon Musk v lete naverboval niekoľko silných mien so zámerom výskumu umelej inteligencie do nového projektu s názvom xAI. Na začiatku novembra firma predstavila prvý výsledok ich práce. Veľký jazykový model Grok sa tvári ako vtipnejšia a nekorektnejšia verzia ChatGPT.
V marci tohto roku Musk podpísal varovný otvorený list expertov na umelú inteligenciu žiadajúci polročné moratórium pre trénovanie príliš silných jazykových modelov. Vývoj v tejto oblasti nakopnutý úspechom ChatGPT totiž postupuje príliš rýchlo a podľa podpísaných odborníkov by bolo vhodné najskôr nastaviť bezpečnostné mantinely.
Pikantnejší ako ChatGPT
V posledných dňoch však miliardár na sociálnej sieti X (predtým známej ako Twitter) intenzívne propaguje nový jazykový model zo svojej dielne, ktorý na prvý pohľad vyzerá, že bude mať, paradoxne, oveľa menej mantinelov ako jeho konkurencia.
„Grok je navrhnutý tak, aby odpovedal na otázky s dôvtipom. A je tak trochu rebel. Takže ho prosím nepoužívajte, pokiaľ neznášate humor! Zodpovie tiež pikantnejšie otázky, ktoré iné AI systémy odmietajú,“ stojí vo vyhlásení platformy xAI, ktorá model vytvorila a zamestnáva tiež ľudí, ktorí sa predtým zaoberali umelou inteligenciou vo výskumnom oddelení Googlu alebo Microsoftu.
Musk to ilustroval snímkou svojej obrazovky, v ktorej Grok používateľovi vysvetľuje výrobu kokaínu krok za krokom. Jazykový model síce svoju stručnú odpoveď zakončil poznámkou, že si robí srandu a nikdy by nikoho nenahováral k ilegálnej činnosti, avšak miliardár v reakcii na príspevok doplnil aj odpoveď s podrobnejším návodom.
Jednou z hlavných výhod novinky má byť prístup k najaktuálnejším informáciám cez sociálnu sieť X. Jej vlastník to demonštroval výstupmi, v ktorých Grok komentuje aktuálny súdny proces so zakladateľom skrachovanej burzy FTX Samom Bankman-Friedom, alebo poskytne informácie, keď sa Elon Musk objavil v podcaste s Joem Roganom.
Veľké sústo aj na zástancov absolútnej slobody slova
Iní tvorcovia veľkých jazykových modelov k dátam z X prístup nemajú a nemôžu ich využiť na trénovanie svojich nástrojov. Spoločnosť OpenAI stojaca za ChatGPT prístup stratila v decembri minulého roka, keď Musk odmietol jej ponuku platby dvoch miliónov dolárov ročne.
Vzhľadom na úroveň debát na niekdajšom Twitteri však vyvoláva „učenie sa“ z neho množstvo otázok. Keď v roku 2016 vytvoril Microsoft chatbota Tay, ktorý si mal trénovať komunikáciu práve na interakciách s užívateľmi Twitteru, dopadlo to veľmi zle: chatbot počas pár hodín prešiel od tweetov o tom, ako je ľudstvo super, k šialeným konšpiračným teóriám o 11. septembri a holokauste.
Niečo také by bolo zrejme veľa aj na zástancov „absolútnej slobody slova“, ktorú zastáva Elon Musk. Najrôznejším špekuláciám však nahráva, že o nástroji Grok zatiaľ okrem vyjadrení jeho tvorcov nič nevieme. Projekt je vo fáze uzavretej betaverzie – má k nemu prístup len hŕstka zamestnancov Muskových firiem.
Miliardár ho chce postupne sprístupniť všetkým užívateľom s prémiovým predplatným na sieti X, ktoré aktuálne stojí zhruba 16 eur mesačne. Zatiaľ je možné iba požiadať o zaradenie do zoznamu prístupu k testovaniu, a to len pokiaľ sa nachádzate na území USA. Musk však sľubuje, že geografické obmedzenie čoskoro tiež zmizne.
Z príspevkov, ktoré sa už na sieti X objavili od užívateľov s udeleným prístupom, je vidieť, že sa Grok snaží svoje výstupy formulovať s uštipačným a sarkastickým podtónom. Vzorom bolo podľa jeho tvorcov dielo Stopárov sprievodca Galaxiou.
Grok sa zároveň nebojí vulgarizmov, ale inak sa od svojho hlavného konkurenta ChatGPT na pohľad nijako zvlášť nelíši.
Ktorý je lepší?
Zástupcovia xAI však tvrdia, že v kľúčových ukazovateľoch na meranie výkonnosti veľkých jazykových modelov už systém GPT 3.5 (na ktorom beží terajšia voľne dostupná verzia ChatGPT) prekonáva. Údajne lepšie rozumie jazyku, matematickým úlohám na stredoškolskej úrovni alebo programovaniu v jazyku Python.
„Prekonávajú ho iba modely, ktoré boli vycvičené s podstatne väčším množstvom trénovacích dát a počítačových prostriedkov, ako je GPT-4,“ dodáva firma s odkazom na aktuálne najsilnejší jazykový model od OpenAI. Súčasné funkcie modelu Grok podľa nej predstavujú maximum, ktoré šlo dosiahnuť za dva mesiace tréningu.
Kritika
Podobné strojové generátory textu však čelia širokej kritike. Ich výstupy sú údajne plné faktických chýb, hoci formulácia pôsobí presvedčivo. Veľké jazykové modely sú trénované na kvantách textov z internetu, na základe ktorých reagujú na jednoduché zadanie textovým výstupom. To však ešte nezaručuje ich pravdivosť.
Typicky prebieha ešte ďalšie trénovanie, keď ľudskí programátori a programátorky robia všetko preto, aby z modelov nevznikali nebezpečné výstupy, ako napríklad nenávistné prejavy alebo rady ohľadom prevádzkovania ilegálnych činností.
Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorom je Marek Tomanka.