3. decembra 2021

Najbohatší muž sveta Elon Musk predal podľa štvrtkových podkladov americkej Komisie pre cenné papiere a burzy ďalších 934 091 akcií Tesly, za ktoré získal 1,01 miliardy dolárov. Len pred pár dňami, v pondelok 29. novembra, vzrástla cena jeho podielu v Tesle o 12 miliárd.

Spolumajiteľ a generálny riaditeľ Tesly svoje akcie vo výrobcovi elektromobilov odpredáva potom, ako na začiatku novembra usporiadal kontroverzné verejné hlasovanie na Twitteri s otázkou, či má časť z nich predať. Viac ako tri milióny hlasujúcich na Twitteri „rozhodli“, pomerom 58 percent hlasov k 42, že desať percent vtedy 17-percentného podielu odpredať má.

Cieľom transakcie má byť získanie prostriedkov na zaplatenie dane, keďže prvý muž Tesly nedostáva „hotovostnú“ výplatu. „Nahradiť“ daň z príjmu by tak mala daň z predaja akcií. Aktuálne už Musk z odpredajov utŕžil približne 11 miliárd dolárov.

Ak sa bude riadiť výsledkom hlasovania, mal by odpredať ešte ďalšie akcie, pred švrtkovým obchodom bol v rámci svojho cieľa za polovicou. Agentúra Reuters však pripomína, že do augusta 2022 má stále opciu, vďaka ktorej môže prikúpiť 10 miliónov akcií.

Stále je najbohatší

Aktuálne hodnota Muskovho majetku dosahuje podľa rebríčka Forbes najbohatších ľudí, založeného na údajov v reálnom čase z búrz, 283 miliárd dolárov. Významným zdrojom jeho majetku je práve podiel v Tesle, kde je najväčším akcionárom.

Reklama

Trhová kapitalizácia Tesly v októbri prekonala bilión dolárov a hodnota Muskovho majetku sa nakrátko vyšplhala nad 300 miliárd.

Naposledy prežili akcie Tesly výkyv v pondelok, keď sa posilnili o päť percent potom, ako Musk vyzval zamestnancov na znižovanie výrobných nákladov a ako sa objavili správy, že Gigafactory v Nemecku by mala začať vyrábať autá o pár dní.

Tesla rástla aj napriek kríze

Výroba sa mala pôvodne začať v lete, odpor environmentálnych aktivistov ju však spomalil o niekoľko mesiacov. V továrni neďaleko Berlína má Tesla nasadiť viacero nových technológií, napríklad obrovský lis, ktorý má zvýšiť podiel automatizovanej výroby.

V roku 2020 Tesla vyrobila 500-tisíc vozidiel, čo je zhruba polovica súhrnnej produkcie štyroch automobiliek na Slovensku. V tomto roku má, podobne ako iné automobilky, problém dodržať dodacie lehoty, zdržania objednávok dosahujú na niektorých trhoch aj mesiace.

Akcie Tesly v roku 2021 vzrástli o viac ako 50 percent, vo štvrtok (2. 12.) sa predávali zhruba za cenu z piatku minulého týždňa.

Autorom pôvodného článku je Sergei Klebnikov, ktorý vo Forbes.com sleduje dianie na burze a v biznise. S prispením Forbes.sk.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?