30. júna 2020

Skvelá pracovná príležitosť s možnosťou nadštandardného zárobku. Stačí len menšia počiatočná investícia a ochota hľadať vo svojom okolí ľudí, ktorí by sa do nášho tímu pridružili…

Aj takto lákajú firmy založené na princípe multilevel marketingu (MLM) nových zamestnancov. Korene týchto spoločností siahajú väčšinou do Spojených štátov, no obľube sa tešia aj na Slovensku.

Milióny ľudí po celom svete ešte stále veria, že im spoločnosti fungujúce na princípe multilevel marketingu prinesú státisíce eur. Nezávislí predajcovia, ako firmy nazývajú ľudí, predávajúcich ich produkty, sa snažia presvedčiť známych, aby si od nich nakúpili kozmetiku, kuchynské náčinie či poistky. Realita je však taká, že len málo z nich si týmto spôsobom naozaj dokáže zarobiť slušné peniaze. Prečo je to tak? 

Zo sveta odišiel český kráľ multilevel marketingu.
Na Slovensko priniesol kozmetiku LR Health & Beauty

Predajca nedostáva fixnú výplatu, ale províziu z každého produktu, ktorý predá. Niektoré firmy dokonca vyplácajú provízie z predaja tých kolegov, ktorých daní členovia naverbovali. Cieľom je dostať sa až na vrchol „pyramídy“, keď príjem generujú ľudia pod vami. Takýchto ľudí však nie je veľa.

Naopak, predajcovia sa často dostanú do mínusu alebo si vezmú úver, aby si mohli zaplatiť počiatočné vybavenie, ktoré je v niektorých prípadoch potrebné. 

Kozmetika aj poistky

Aj na Slovensku funguje na tomto princípe množstvo firiem, ktoré majú v celosvetovom meradle miliardové tržby. Ide napríklad o predajcov kozmetiky ako Avon, Oriflame či Mary Kay, ktorých produkty sa nedajú kúpiť v obchodoch, firmy špecializujúce sa na zdravú výživu ako Herbalife.

Navyše týmto spôsobom predávajú svoje produkty ako poistky či hypotéky aj veľké finančné domy, no prostredníctvom finančno-sprostredkovateľských spoločností ako OVB či Partners Group. 

Firmy sa síce snažia zbaviť nálepky „pyramídová hra“, no v minulosti sa s nimi spájalo viacero škandálov, napríklad prípady, keď ľudia prišli pre nevýhodné investovanie o peniaze. Stalo sa, že v hre bolo dokonca aj zdravie, keď niektoré produkty nielenže nespĺňali sľubovaný účel (chudnutie, detox organizmu), ale aj vážne poškodili pečeň.

V niektorých častiach sveta, napríklad v pevninskej Číne, sú praktiky ako MLM či pyramídové schémy zakázané. 

Potrebujete opäť naštartovať marketingové aktivity svojej firmy?
Odborník radí, na čo myslieť

Firmy založené na multilevel marketingu pôsobiace aj na Slovensku (príklady)

Avon

Fanúšikovia na slovenskom Facebooku: takmer 79-tisíc 

História kozmetickej spoločnosti sa začala písať pred 134 rokmi, keď obchodník David McConnell začal do kníh, ktoré predával, vkladať malú vzorku vône za účelom zvýšenia predaja. Dopyt po parfémoch onedlho prevýšil dopyt po literatúre, preto založil vlastnú kozmetickú spoločnosť.

Už začiatkom 20. storočia mala firma viac ako 10-tisíc distribútorov, v tom čase sa svetu predstavila aj prvá Avon Lady. V súčasnosti predáva v stovke krajín sveta približne šesť miliónov reprezentantov, najmä žien, dekoratívnu pleťovú kozmetiku, vône či doplnky. Firma prišla na Slovensko v roku 1993, okrem podomového predaja je známa aj charitatívnou činnosťou v oblasti prevencie rakoviny prsníka.

Herbalife

Fanúšikovia na Facebooku: takmer 6 miliónov

Globálnu firmu s dnes približne 4,5 milióna distribútormi založil v roku 1980 Mark Hughes. Zameriava sa na predaj výživových doplnkov. Popularite sa teší aj na Slovensku, výrobky, ktoré sľubujú náhradu jedla, predávajú niekoľkí nezávislí distribútori.

Fungovanie firmy sprevádzalo niekoľko kontroverzií. Napríklad u zákazníkov v Izraeli, Španielsku, Argentíne, USA a v ďalších krajinách sa zistilo poškodenie pečene, firma bola žalovaná napríklad kanadskými úradmi za zavádzajúce reklamy, odborníci produkty hodnotia ako priemerné, avšak neprimerane drahé. Tržby v roku 2018 sa napriek tomu vyšplhali na 4,89 miliardy dolárov.

Pred niekoľkými rokmi musela firma podstúpiť zásadnú premenu a zaplatiť pokutu 200 miliónov dolárov, pretože ju Federálna obchodná komisia v USA obvinila z nelegálneho prevádzkovania pyramídovej spoločnosti. Podobne, ako mnohé multilevel marketingové spoločnosti, sa aj Herbalife venuje charitatívnej činnosti a cez nadáciu podporuje deti v núdzi.

Mary Kay

Fanúšikovia na Facebooku: 3,3 milióna

Firmu založila Mary Kay Ash v roku 1963 a dala do nej všetky svoje úspory — päťtisíc dolárov. Dnes sa radí k najväčším kozmetickým firmám zameraným na priamy predaj na svete. Operuje na 35 trhoch a „zamestnáva“ približne tri milióny nezávislých predajcov. Ich zárobky sa skladajú z predaja, ale aj z počtu ľudí, ktorých naverbujú.

Každý nový člen si musí na začiatok zakúpiť balíček pre začiatočníkov v hodnote sto dolárov. So značkou sa spájajú ikonické ružové autá značky Cadillac, ktoré dostávajú najlepšie predajkyne. Biznis model tejto kozmetickej značky sa označuje aj ako „ružová pyramídová hra“, pretože len minimum distribútorov si dokáže zarobiť slušné peniaze, mnohé zo žien dokonca kupujú samé viac produktov, ako zarobia.

OVB

Spoločnosť, ktorá sa zameriava na finančné poradenstvo, založili pred 50 rokmi v Nemecku. Aktuálne pôsobí v 15 krajinách Európy s 3,7 milióna klientmi a takmer 5 000 finančnými sprostredkovateľmi. Na Slovensku pôsobí 25 rokov. Pred piatimi rokmi vznikol v susednej Českej republike o praktikách poradcov aj film Rada nad zlato dokumentaristu Jakuba Charváta.

Snímka opisovala, ako niektorí poradcovia uzatvárali s klientmi nevýhodné zmluvy, ktoré im však prinášali čo najvyššiu províziu. Okrem toho umožňoval tento pyramídový systém získať províziu z každej zmluvy uzatvorenej kolegom, ktorého daný poradca naverboval. Okrem toho je OVB spájaná aj s kauzou švajčiarskeho fondu Helvag, do ktorého prostredníctvom sprostredkovateľov z OVB nalialo peniaze približne 1 200 investorov z Česka v hodnote 300 miliónov českých korún.

V júni 2001 ukončil Helvag svoju činnosť, no niektorí investori posielali stále pravidelné platby, keďže o problémoch boli prvýkrát oficiálne informovaní v auguste 2002. Kauza vyústila do žalôb a súdov, pre OVB znamenala, že stovky spolupracovníkov prestúpili do poradenskej spoločnosti Partners Group. 

Kto chce uspieť, musí byť nemilosrdný

Fenoménu multilevel marketingu sa venuje aj akademik Brian Bloch, aktuálne hosťujúci na nemeckej University of Münster, ktorý pre Forbes zodpovedal zopár otázok.

Foto: Archív Briana Blocha

Prečo je multilevel marketing stále populárny naprieč celým svetom?
Jednoducho je to pre to, lebo množstvo ľudí túži zarobiť veľké peniaze a vymaniť sa spod bežnej pracovnej rutiny. Tento spôsob práce sa im prezentuje ako jedna z možností, ako tak môžu urobiť. Realita je, ako vieme, úplne iná. 

Ako vyzerá typická firma, ktorá funguje na princípe MLM?

Hovoríme o dosť pochybnom modeli, ktorý sa využíva v mnohých odvetviach. Od kozmetiky cez kuchynské výrobky až po časopisy a ďalšie. Vo všeobecnosti ide o drobnosti, ktoré si vyžadujú len malé investície. 

Čo musí človek urobiť, aby v tomto biznise uspel? 

Bohužiaľ, musí byť nemilosrdný a pokúsiť sa predať čokoľvek a každému, koho pozná. Mnoho ľudí však môže nahnevať a tento spôsob predaja môže takisto zničiť množstvo vzťahov. Ale samozrejme, dobré obchodné zručnosti sú, v širšom zmysle, veľmi užitočné. 

Môže to robiť ktokoľvek?
Určite nie — musíte byť veľmi odhodlaný, a ako som už naznačil, riskovať aj priateľstvá len za cenu toho, že zopár z nich bude ochotných sa do MLM zapojiť. 

Aký je rozdiel medzi legálnym MLM a podvodom? 

Ak nie je biznis model otvorene a úprimne prezentovaný, tak by sa to mohlo javiť ako podvod, avšak nie v zákonnom či kriminálnom zmysle. O podvod ide iba v prípade, že sú ľudia skutočne oklamaní, aby investovali peniaze do niečoho zásadne nespoľahlivého, do čoho by určite nešli, ak by vedeli, o čo naozaj ide.

Inými slovami, ak sú od nich vylákané peniaze, ide o podvod. Ale hranica medzi neetickými obchodnými praktikami a podvodmi je veľmi tenká. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?